Uvesti centralizirane e-ovrhe na sudovima, ovlastiti isključivo sudove da donose rješenje o ovrsi, u postupku ozakoniti da svatko podmiruje svoje troškove, mirovine izuzeti od ovrhe, a dužnicima koji ostanu bez nekretnine u kojoj žive država mora omogućiti smještaj – samo je dio prijedloga koji su se mogli čuti na okruglom stolu “Ovršni zakon – je li premalo vremena za cjelovite izmjene ili je premalo vremena za njihovo neuvođenje?” u organizaciji Večernjeg lista.
Uz moderiranje novinarke Večernjeg lista, Valentine Wiesner Mijić, o aktualnim izmjenama Ovršnog zakona govorili su sudac Trgovačkog suda u Zagrebu Mislav Kolakušić, saborski zastupnik Snage Goran Aleksić, saborski zastupnik Mosta Miroslav Šimić i Danijel Galović, supredsjednik Slobodne Hrvatske. Deložacija zbog nepodmirenih dugova postala je, na žalost, gotovo svakodnevna slika Hrvatske, zemlje u kojoj je 330 tisuća blokiranih građana s više od 42 milijarde kuna duga. Činjenice su to kojima se vodio Most “guranjem” prijedloga izmjena Ovršnog zakona što je, kako je rekao Šimić, bio jedan od uvjeta njihove suradnje s HDZ-om.
– Spremni smo za konstruktivne prijedloge koji će ići na ruku ovršenicima, ali moramo biti svjesni da za njih moramo skupiti većinu od 76 zastupnika. Problem blokiranih krenuo je iz pozicije lošeg gospodarskog stanja jer se u pravilu u tim slučajevima radi o tome da su ljudi izgubili posao ili im je smanjena plaća – rekao je mostovac Šimić.
Provedeno 7,8 milijuna ovrha
U toj tezi kontrirao mu je sudac Kolakušić rekavši da gospodarska situacija nije vezana za status blokiranih građana jer su blokade pitanje Ovršnog zakona koji je i uveo taj pojam iako europske države ne poznaju takvu praksu. Odredbe zakona omogućile su da Fina blokira račune građana.
– Meni je danas bila gospođa čija je nekretnina ovršena za 9500 kuna duga. Svaki se dan takve situacije događaju! Fina je objavila da je od 2011. do danas izvršeno 7,8 milijuna ovrha, na pravnim osobama je ovršeno 150 milijardi, a na građanima 30 milijardi kuna. Da bismo spriječili novonastale blokirane, moramo uvesti odredbu da svaka stranka snosi svoj trošak jer dvije trećine svake ovrhe predstavljaju troškovi postupka. To je način na koji se izvlači novac iz državnih i lokalnih tvrtki. Ako stavimo da svaka stranka snosi svoj trošak, garantiram da će u budućnosti biti 50 posto manje blokiranih – istaknuo je Kolakušić.
Što mijenjati u Ovršnom zakonu
Tekst se nastavlja ispod oglasaŠto mijenjati u Ovršnom zakonu
Posted by Vecernji.hr on 3. srpnja 2017
Izvor: narod.hr/Večernji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.