(VIDEO) Pročelnica zagrebačkog ureda za demografiju o statusu roditelja odgojitelja: ‘Svaku primjedbu ćemo razmotriti’

Foto: snimka zaslona

Novi nacrt demografske mjere novčane pomoći za roditelje odgojitelje upućen je na javnu raspravu. Prema njemu će nezaposleni roditelji s troje ili više djece pomoć ostvarivati do navršenih 8 godina djeteta, a ne do 15 kako je bilo do sada. To je izazvalo val negativnih reakcija među korisnicima koji su računali na dugogodišnju gradsku potporu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O toj temi u Studiju 4 govorile su Mila Jelavić, pročelnica ureda za demografiju Grada Zagreba i Ana Marija Berbić Lacko, predsjednica hrvatske udruge roditelja odgojitelja.

Roditelji odgajatelji za Narod.hr: ‘Smatramo se prevarenima i potražit ćemo načine da pravno zaštitimo svoje interese’

Iako je jučer zagrebački gradonačelnik Milan Bandić rekao da se ni jedna mjera neće ukinuti ili smanjivati za njegova mandata, činjenica je da je ovakav prijedlog napisan. Postavlja se pitanje bi li se ta nova odluka odnosila na postojeće ili samo na nove korisnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gradonačelnik je taj koji predlaže sve ove mjere i ja odmah u startu moram istaknuti da gradonačelnik grada Zagreba nikada nije ništa išao na lošije prema obiteljima, prema djeci, prema građanima Grada Zagreba, a i šire. Nikada nije išao na uštrb ili nešto što bi nekome, ne dao Bog, štetilo ili bilo što drugo. A javna rasprava je dio procedure koji se mora provesti, prema zakonu, pravo na pristup informacijama, gdje građanima mora, posebice ako se njih tiče, a ovo ih se itekako tiče, dati mogućnost da kažu ono što misle o nekom tekstu koji je objavljen na stranicama grada Zagreba, da daju svoje primjedbe, prijedloge za poboljšanja, nadam se ne i pogoršanja, naprosto da izraze svoj stav o tome”, kazala je Jelavić te dodala:

“Što i kako će biti na kraju, znat ćemo nakon što prođe rok za provedbu javne rasprave. Ja doista ne bih sada u tom smislu mogla ništa reći.”

Otvoreni za prijedloge građana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako su otvoreni za prijedloge građana, u Gradu Zagrebu ipak imaju i neke svoje prijedloge kao što je taj da se za 7 godina skrati primanje novčane pomoći. Na upit koji je motiv i razlog toga, Jelavić je kazala da je odluka o novčanoj pomoći za roditelje odgojitelje donesena u jesen 2016. godine.

“Ja bih rekla, a dugo godinama radim, da zapravo nema niti jednog propisa, bilo gradskog, bilo na razini države, bilo gdje drugdje, koji isprva ama baš sve pogodi, odnosno definira najbolje uvjete, ugradi u svoje odredbe sve ono na što ćemo, bilo tko tko primjenjuje, naići u praksi. Ovo je pozitivna mjera i ja bih željela istaknuti da je grad Zagreb već oko 2000. godine kada su naznake o padu demografskom, odnosno padu broja stanovnika u RH bile vidljive ili se slutile, krenuo s pronatalitetnim mjerama, demografskim – kako god ih zvali, bitno je da pomažu ljudima i da građani od njih imaju koristi pa je već tada, 2003., 2004. uvedena novčana naknada za novorođenče”, rekla je Jelavić.

Ta novčana naknada se do 2011. godine, koja je trenutno na snazi, mijenjala u nekoliko navrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naprosto moramo osluškivati kako se ona primjenjuje, što proizvodi, na koji način je doživljavamo, je li moguće bolje, a sve tehničke detalje gotovo je nemoguće predvidjeti već u startu. I ova odluka o roditelju odgojitelju se već dva puta mijenjala”, rekla je Jelavić.

Reakcije roditelja odgojitelja

“S obzirom na to da smo za nacrt prijedloga nove odluke saznali doslovno slučajno kroz jednu objavu u našoj Facebook grupi u kojoj se okupljamo, nastao je doslovno kaos jer se na prvu vidjelo da ide na štetu većini korisnika ove mjere”, rekla je Berbić Lacko.

Niti u jednom trenutku nije bilo spominjanja ukidanja prava, slažu se obje gošće, ali,  Berbić Lacko dodaje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovime bi se automatski ukinulo djelo korisnika tako da ako postavimo ovo na jedan demografski, na jedan viši nivo potrebno je shvatiti da se mora postaviti jedan plan. Ovo je na lokalnoj razini i on se mora ispoštivati i držati se njega, bez obzira na nekakvu ideologiju i ne se oslanjati na financije, jer novca nikada dosta.”

Prema ovom nacrtu prijedloga nove odluke – korisnicima čije najmlađe dijete ima već 9 godina, prestaju prava na novčanu naknadu, a to je, kazala je Berbić Lacko, neprihvatljivo.

“Naši građani ni u kom slučaju neće biti oštećeni, sve što se radi, radi se pozitivno, s dobrom namjerom, sa željom da se stvori pozitivno okruženje za sve, posebno za djecu i za roditelje s više djece. Grad Zagreb je jedan od 7 gradova u Europi koji je u prosincu prošle godine dobio plaketu, priznanje kao prijatelj velikih obitelji s obzirom na izdvajanja i brigu”, kazala je Jelavić.

Što mogu očekivati korisnici ove mjere?

Trenutno je gotovo 5 000 korisnika ove mjere. Kako će ona utjecati na njih, trenutno se može samo nagađati.

“Do 23. siječnja traje javno savjetovanje s građanima. Svaku primjedbu koja nam pristiže i koja će nam u tom vremenu pristići, mi ćemo razmotriti i cijeniti svaku od njih. Nakon toga će se vidjeti hoće li se i da li će se ići u nešto”, rekla je pročelnica ureda za demografiju Grada Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.