Nedjelja, 5 siječnja, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

(VIDEO) Prof. Podolnjak: ‘Očekujem da se predstavnike inicijativa informira o svim potpisima koji su proglašeni nevažećima’

Podijeli

“Kada budemo imali detaljnije informacije zašto je četrdesetak tisuća potpisa inicijative Narod odlučuje proglašeno neispravnima, moći ćemo više reći. Očekujem da se pozovu predstavnici referendumskih inicijativa i da ih se informira o svim potpisima koje je Ministarstvo uprave utvrdilo kao nevažeće, kako bi se oni mogli očitovati. To bi trebalo biti prije sjednice Odbora za Ustav“, kazao je ustavnopravni stručnjak i saborski zastupnik Robert Podolnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Založio se za to da se referendum napokon pravno uredi, kako bi se znalo o čemu se sve može raspisati. Ali, naglašava, svaka promjena koja je dosad predlagana uvijek je težila ograničiti pravo građana na referendum.

“Ti zakoni nisu dosad predlagani kako bi se građanima omogućilo da lakše realiziraju pravo na neposredno izjašnjavanje, nego da se to oteža. Takvi su se zakoni predlagali bez obzira na Vladu koja je upravljala u tom trenutku Hrvatskom, što je nailazilo na otpor građana i zato mnoga područja referenduma nisu još regulirana. Političke elite ne žele referendume” – ističe.

Podolnjak je o ovoj temi govorio danas prije nego što je ministar Kuščević objavio izvješće o broju prikupljenih potpisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogledajte što je prof. Podolnjak poručio prije nego što je ministar Kuščević objavio broj potpisa

“Inicijativa Narod odlučuje predala je otprilike 30 000 potpisa više nego što se službeno traži. Kada bismo pošli od pretpostavke da inicijativa nema dovoljno valjanih potpisa, to bi značilo da ih je više od 30 000 nevaljanih iz nekog razloga.

Mi danas još uvijek ne znamo iz kojih razloga je koliki broj potpisa nevaljan. To ćemo tek vidjeti kada se izvješće predstavi, koji su to razlozi i jesu li oni ustanoptavno utemeljeni.” – poručio je Robert Podolnjak za N1 danas prije nego što je ministar Kuščević predstavio izvješće o potpisima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Ministar Kuščević podnio izvješće Vladi: ‘Ni za jedan referendumski zahtjev nije utvrđen dovoljan broj potpisa’ – preko 40 000 nevažećih potpisa za svako pitanje?

Moraju biti jasno definirani razlozi zbog kojih je neki potpis nevaljan

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ono što mora biti u potpisnim mapama- Vaše ime i prezime, OIB i potpis.
Je li pravovaljan potpis, ako je, primjerice, u OIB-u jedna brojka napisana pogrešno? Moguća je takva greška. Pitanje je li Povjerenstvo sve takve potpise ocjenio nevaljanima.

Ja bih uvijek rekao da jedna manja pogreška u unosu OIB-a za mene ne bi bila presudna da se ne uvaži ta nedvojbena i sigurna volja birača da potpiše za referendum. Ja bih takav potpis priznao. Druga je stvar kad OIB-a nema ili kada je potpuno pogrešan.“ – istaknuo je prof. Podolnjak.

Činjenica je da OIB jest broj koji građani nemaju često u svojim osobnim dokumenta, što otežava potpisivanje za građnske inicijative, nije on slučajno odabran.” – istaknuo je Podolnjak i dodao:

“Mislim da bi bilo neprihvatljivo kada bi u tom izvješću pisalo, primjeice, da se nisu prihvatili potpisi 5 000 građana zbog pogrešnog OIB-a. Treba ustanoviti koje su to greške u unosu OIB-a. Je li pogrešna jedna brojka u unosu, što je manja greška ili je potpuno krivo unesen OIB? To su suštinske razlike.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provjeru potpisa trebalo je vršiti neovisno tijelo

Naglasio je kako je provjeru potpisa, kao što je predlagala i inicijativa, trebalo vršiti neutralno i neovisno tijelo:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U praksi to u drugim državama rade izborna povjerenstva. Kada je riječ o referendumu kojeg konkretni ministar i Vlada ne žele raspisati, tj. je da je Ministarstvo nesklono toj inicijativi i da je u svojevrsnom sukobu interesa kada samo kontrolira te potpise. Povjerenstvo koje je formirano sastoji se, velikom većinom, od ljudi koji rade u Ministarstvu.”

Kod rasprave o tome kako bi trebalo zakonski regulirati pitanje referenduma, Podolnjak je naveo zanimljive primjere drugih zemalja.

“Je li potrebno građanske incijative konzultirati u slučaju nekih manjih pogrešaka u potpisima, koje se mogu ispraviti? Pimjerice, u Litvi zakon to pažljivo regulira: ako ima do 0,5 posto grešaka u potpisima, izborno povjerenstvo zove predstavnike inicijative i oni mogu otkloniti manje greške koje postoje.” – naveo je prof. Podolnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci