(VIDEO) Profesor Plantić: ‘Njemačka i Francuska napuštaju proces digitalizacije, jer zbog njega učenici manje barataju pisanjem i čitanjem’

Foto: Snimka zaslona

Hrvatski sabor danas glasuje o zakonu o udžbenicima koji se posljednih tjedana pretvorio u ozbiljno političko pitanje. O značajkama novog zakona, onome što on donosi profesorima, učiteljima, školarcima ali i njihovim roditeljima te kako i zašto se u središtu Zagreba sutra organizira skup „Za sigurne škole„ za HRT-ov Studio 4 govorio je profesor Ivan Plantić, nastavnik u OŠ Smokvica i član tima Nastavnici.org.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ivan Miklenić: Digitalizacijom obrazovanja ministarstvo riskira da stasaju naraštaji dehumaniziranih ljudi

“Nisam siguran koliko će novi zakon o udžbenicima nešto bitno promijeniti u hrvatskom školstvu. Vidite da se rasprava svela jednim dijelom na političko prepucavanje. Očito je obrazovni sustav toliko devastiran da ni vladajućoj stranci više nije interesantan pa su ga prepustili HNS-u”, kazao je Plantić.

> Roditelji oprez: Za bolje kognitivne sposobnosti djeca smiju uz zaslon provesti manje od 2 sata na dan

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nisam veliki pristalica velike digitalizacije koja se događa. Ako pogledate obrazovne sustave Njemačke ili Francuske, oni su to pokušali daleko prije nas. Uvjerili su se da stvar nije baš dala očekivane rezultate te pomalo napuštaju taj proces digitalizacije. On će rezultirati, danas-sutra, učenicima koji će još manje baratati čitanjem i pisanjem. Učenici nam ionako previše gledaju razne ekrane (laptop, mobitel, televizija)”, upozorio je učitelj Plantić te smatra kako će se tek vidjeti hoće li učenici imati lakše torbe kako se dosad najavljivalo.

> Brinu za zdravlje svojih učenika: Zabranili mobitele u osnovnoj školi, a rezultatima zadovoljna i djeca

Na pitanje jesu li škole spremne za digitalizaciju, Plantić je rekao da postoje u Hrvatskoj škole koje doista i jesu već u 21. stoljeću, dok s druge strane ima i onih gdje je grijanje na drva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Katastrofalne posljedice digitalizacije i nečitanja knjiga: Dolazi li do rušenja kognitivnih sposobnosti kod mladih?

U školama u kojima se provodi eksperimantalni dio reforme Plantić naglašava da je situacija s laptopima problematična, jer da su znali biti neispravni, u školama su pucale internetske veze, a onda se postavljalo i pitanje tko je odgovoran za sve to.

Odgovarajući na pitanje o besplatnim udžbenicima Plantić je kazao da se priklanja mišljenjima onih koji kažu da sva djeca trebaju imati besplatne udžbenike budući da je u Hrvatskoj obrazovanje besplatno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ivica Šola: Ministrica Divjak bacila je molotovljev koktel na djecu i obrazovanje

U vezi s najavljenim skupom “Za sigurne škole” rekao je da se u hrvatskim školama nasilje događa svakodnevno. “Radi se o nasilju učenika prema drugim učenicima, nasilju učenika prema nastavnicima, nasilju roditelja prema nastavnicima. U konačnici, ono što je najžalosnije, radi se o nasilju sustava nad svima nama koji u sustavu djelujemo – kroz zakonsku regulativu sustava, njegovu tromost”, izjavio je među ostalim učitelj Plantić.

> Prof. Igor Čatić: ‘Višak’ informatike može biti štetan za dječji razvoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.