Haški sud donosi pravomoćnu presudu u slučaju bosanskohercegovačke šestorke. Objavit će i svoju odluku o tome je li postojao hrvatski udruženi zločinački pothvat s ciljem etničkog čišćenja dijelova BiH. Uoči presude u emisiji Otvoreno razgovaralo se o tome što se događalo u 11 godina, koliko je trajalo suđenje, i kakvu konačnu presudu možemo očekivati. Gostovali su ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt, bivši ministar pravosuđa Ante Šprlje, prof. dr. Davor Derenčinović s Pravnog fakulteta u Zagrebu i odvjetnik Goran Mikuličić.
Odvjetnik Goran Mikuličić ne vjeruje, iz pravnog iskustva, da će žalbeno vijeće prihvatiti zajednički zločinački pothvat. Eventualno će prihvatiti zapovjednu odgovornost da bi se opravdala duljina postupka.
Profesor Davor Derenčinović kaže da je Haaški sud precjenjivao svoje historijsko poslanje i nastupao u ulozi tumača povijesti na području bivše Jugoslavije. Haški tribunal je politički jer ga je osnovalo Vijeće sigurnosti. Institut za udruženi zločinački pothvat u suprotnosti je sa svim temeljnim načelima suvremenom kaznenog prava, rekao je Derenčinović. Najproblematičniji mu je prošireni zajednički zločinački pothvat koji praktički atribuira odgovornost za nehaj. Pohvalio je potez Vlade, koja je slala zahtjev Haaškom sudu, i dobila potvrdu da Haaški sud ne odlučuje i ne utvrđuje odgovornost država.
Ante Šprlje rekao je da je ponosan što je inicijativa, kojom se od Haškog suda tražilo da potvrdi da se presudama ne utvrđuje odgovornost države, zatražena za vrijeme njegovog mandata. Smatra da se Hrvatska trebala općenito snažnije angažirati u postupku. Naglasio je da se ni u jednom dijelu presude šestorki Hrvatska ne spominje kao agresor, već samo njeno djelovanje na teritoriju BiH u međunarodnom kontekstu. To su kvalifikacije koje štete Hrvatskoj, a nisu utemeljene na onome što se nalazi u presudi, rekao je Šprlje.
Jedina konstanta Haškog suda je nepredvidljivost, rekla je Vesna Škare Ožbolt. Ne razumije po čemu je sudski postupak šestorki okarakteriziran kao kompliciran niti zašto toliko traje. To je pokazatelj jedne vrste lutanja tužiteljstva. Škare Ožbolt zamišljala je odnos s Haškim sudom drugačije, s aktivnijim pristupom Hrvatske.
Ministar Dražen Bošnjaković rekao je kako je Hrvatska tri puta tražila da dobije status prijateljice suda, no sva tri puta dobila je odbijenicu. Smatra da je dobro što u tim prepiskama je Hrvatska dobila potvrdu da nema presude za najviše državne dužnosnike, tj.da ovo nije i suđenje Hrvatskoj. Rekao je kako je posjetio šestorku u kolovozu, da se sjajno drže, da su optimistični jer znaju da su nevini i da vjeruje da će sve dobro završiti.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.