Migrantska kriza okupila je i državni vrh u Hrvatskoj na sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost. Predsjednici i premijer izvješća su primili, ali iz priopćenja nije jasno hoće li na granicama uz policiju biti angažirana i Hrvatska vojska.
Ministar obrane dao je novom načelniku HV-a i naputak da se naprave pravila ponašanja vojnika na granici budu li tamo poslani.
Godine 2015. vojska je pomagala u zbrinjavanju migranata. EU što se tiče migranata ima nova jasna pravila, a ona glase da se ilegalne migracije neće tolerirati.
Hranj: Hrvatska policija u potpunosti kontrolira granicu i situaciju s migrantima
O toj temi u Dnevniku Nove TV govorio je načelnik glavnog stožera viceadmiralom Robert Hranj.
“Hrvatska policija u potpunosti kontrolira granicu i situaciju s migrantima”, kazao je Hranj te istaknuo da je vojska spremna i sposobna izvršiti sve zadaće koje se stave pred nju, a za sad nema potrebe za slanjem vojske na granicu.
“U ovom trenutku teško je zamisliti scenarij u kojem bi se hrvatska vojska uključila na granicu. Ako se ukaže prilika, onda bi to bila potpora policiji iz drugog reda, logistika”, kazao je Hranj.
Vojska je policiji pružala logistiku i 2015., a Hranj kaže da je to i sad temeljna ideja te je u skladu s postojećim hrvatskim zakonima.
“Nadamo se da nikad nećemo morati doći u situaciju da se vojnici aktivno uključuju u neposrednu zaštitu granice, to bi bio najcrnji scenarij koji je daleko od nas”, rekao je viceadmiral i dodao kako bi za takav scenarij bile potrebne posebne saborske odluke koje uključuju neposrednu ugroženost ili ratno stanje.
Hranj kaže da se čini kako su se Europa i Grčka odlučile ozbiljnije pozabaviti ovim problemom nego 2015. godine te dodaje kako su na grčkoj granici prisutni i hrvatski policajci s brodovima.
Postoji nekoliko ruta, jedna od njih je zapadno-balkanska ruta, a pritisak na njih se mijenja iz dana u dan.
Tekst se nastavlja ispod oglasa