Predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao je u četvrtak da novi Državni inspektorat koji je od 1. travnja počeo s radom ima za cilj što učinkovitiju inspekciju te da će novi ustroj i na razini države i na razini županija biti kvalitetno konsolidiran, a oni koji budu pod nadzorom imat će mogućnost da ti nadzori ne budu disperzirani već koncentrirani i fokusirani te očekuje kvalitetan doprinos ove nove institucije aktivnostima u hrvatskom gospodarstvu.
“Tranzicija je izvedena jako dobro i sve inspekcije normalno funkcioniraju, npr. granični prijelazi, i osigurali smo da je sigurnost građana na prvome mjestu. Novi ustroj koji će biti i na razini države, ali i na razini županija bit će kvalitetno konsolidiran, a oni koji budu pod nadzorom imat će mogućnost da ti nadzori ne budu disperzirani već koncentrirani i fokusirani da se svi gospodarski subjekti bave onim zbog čega postoje, a to je privređivanje i gospodarstvo”, kazao je Plenković na sjednici Vlade.
Novi Državni inspektorat objedinio je poslove iz nadležnosti 17 inspekcija iz osam ministarstava. Riječ je o tržišnoj, sanitarnoj, veterinarskoj, poljoprivrednoj, lovnoj, šumarskoj, fitosanitarnoj, turističkoj, rudarskoj, inspekciji opreme pod tlakom, energetskoj, gospodarenje otrovnim kemikalijama, inspekciji rada, građevinskoj, zaštite okoliša, zaštite prirode i vodopravne inspekcije.
Plenković je naglasio da će sve one sada djelovati objedinjeno, te da taj reformski napor ima za cilj imati što učinkovitiju inspekciju.
Vezano za obilježavanje 28. obljetnice akcije “Plitvice” i pogibije prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića, istaknuo je da je ta operacija značila prvi pravi veliki uspjeh hrvatske policije u tom trenutku i obilježila daljnji put stvaranja hrvatske vojske i jačanja hrvatske policije koja je tijekom Domovinskog rata i kasnijim akcijama oslobodila zemlju.
Usvojen program aktivnosti zaštite od požara te plan protuminskog djelovanja za ovu godinu
Vlada je na sjednici u četvrtak prihvatila godišnji program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za državu, kao i godišnji plan protuminskog djelovanja, a u saborsku je proceduru upućen prijedlog zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti.
Prema programu aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za RH – kojim su za izvršenje, koordiniranje, praćenje, usklađivanje i usmjeravanje svih aktivnosti zaduženi Ministarstvo unutarnjih poslova i Hrvatska vatrogasna zajednica – predlaže se izrada tri nova standardna postupka i to za slučajeve korištenja bespilotnih letjelica, žurnog prebacivanja vatrogasne i teške mehanizacije s kopna na otoke i udaljenije poluotoke te za akcije gašenja požara na moru i pomorskim objektima.
“U ovoj godini je već zabilježeno ukupno 9589 intervencija na ukupnoj površini od preko 27 tisuća hektara što je značajno više nego u istom razdoblju prošle godine kad je zabilježeno 5435 intervencija na površini od 947 hektara, što upućuje na važnost dobre pripreme za ovu protupožarnu sezonu”, upozorio je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Prošla požarna sezona bila je znatno manje zahtjevna nego ona 2017. godine, pokazuje izvješće o realizaciji prošlogodišnjeg programa mjera zaštite od požara, koje je Vlada prihvatila na sjednici.
“Lani je u priobalnom i kraškom području evidentirano ukupno 1.875 požara raslinja što je 27 posto manje u odnosu na prethodni petogodišnji prosjek, a ukupno izgorjela površina je za čak 85 posto manja u odnosu na promatrani prethodni petogodišnji prosjek”, rekao je ministar Božinović
Zbog šumskih požara provedene su dvije preventivne evakuacije u općini Orebić, a ukupno je bilo prošle godine osam ozlijeđenih osoba – 6 vatrogasaca te 2 građana.
Naveo je i da je tehnički opremljeno situacijsko operativno središte Operativnog vatrogasnog zapovjedništva u Duvuljama te izgrađeno novih 25 kilometara dionica protupožarnih prosjeka i šumskih puteva, a istaknuo je i odluku Vlade o nagrađivanju operativnih vatrogasnih snaga s ukupno 7,6 milijuna kuna.
Požarima je prošle godine najopterećenija bila Splitsko-dalmatinska županija, slijede Šibensko-kninska i Zadarska županije, a najviše opožarenih površina evidentirano je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Za protupožarne aktivnosti proračun Državne uprave za zaštitu i spašavanje proračun je prošle godine iznosio 27,6 milijuna kuna (realizacija je bila 96,3 posto), a proračunom Ministarstva obrane planirano je bilo 80,89 milijuna kuna (realizacija je bila 96,63 posto).
Ministar obrane Damir Krstičević istaknuo je da izvješće pokazuje kako je sustav domovinske sigurnosti već prve godine djelovanja postigao odlične rezultate te je ostvaren ogroman iskorak u prevenciji. Istaknuo je pritom upravo uspostavu operativnog vatrogasnoga zapovjedništva u Divuljama čime je, rekao je, ostvarena bolja koordinacija te stvoren visok stupanj sinergije i povjerenja između svih sastavnica sustava domovinske sigurnosti.
Suglasnost Plinacrou za davanje jamstva od 22,6 milijuna eura LNG Hrvatska
Vlada je u četvrtak dala suglasnost tvrtki Plinacro da da jamstvo u iznosu od 22,6 milijuna eura tvrtki LNG Hrvatska radi povlačenja bespovratnih EU sredstava za realizaciju plutajućeg terminala za ukapljeni prirodni plin na otoku Krku.
U Sabor upućen novi zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti
Vlada je u Sabor uputila prijedlog novog zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti, trenutačno reguliranoj zakonom iz 1978., kojim se jača uloga meteorologije i hidrologije u smanjenju šteta od elementarnih nepogoda, zaštite okoliša i zdravlja, sigurnosti prometa, proizvodnje energije i hrane te planiranja djelatnosti.
Zakonom se uređuje obavljanje međunarodnih obveza iz područja meteorološke, hidrološke i njima srodne djelatnosti, regulira se nadležnosti Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) kao izvršitelja državne meteorološke i hidrološke djelatnosti, financiranje hidrometeorološke djelatnosti na razini države te politike dostupa meteoroloških i hidroloških podataka, kao i podrška prilagodbi klimatskim promjenama.
Tri turistička zakona za unapređenje sustava turističkih zajednica
Vlada je u četvrtak u drugo saborsko čitanje uputila konačne prijedloge tri turistička zakona – o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, o članarinama u turističkim zajednicama i o turističkoj pristojbi, čiji je cilj reforma i unapređenje sustava turističkih zajednica.
Lakše osnivanje i brisanje trgovačkog društva iz registra
Vlada je sa sjednice u četvrtak uputila u Sabor konačne prijedloge izmjena Zakona o trgovačkim društvima i Zakona o sudskom registru, kojima će se olakšati osnivanje trgovačkog društva, kao i njegovo brisanje iz sudskog registra.
Digitalizacijom i smanjenjem administrativnih koraka olakšati gradnju i investicije
Vlada je u četvrtak u Sabor uputila izmjene Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju, kojima želi digitalizirati i olakšati administrativne procedure prilikom gradnje i time ojačati konkurentnost Hrvatske i podići ju na međunarodnim ljestvicama konkurentnosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa