Na posljednjoj sjednici prije ljetne stanke, 2. kolovoza, Vlada je donijela odluku o smanjenju broja agencija i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima.
Ministar uprave Lovro Kuščević rekao je da se zaključkom o smanjenju broja agencija, zavoda, fondova, trgovačkih društava, instituta, zaklada i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima, njih ukupno 54, ide na racionalizaciju državne uprave te je pojasnio da će sva tijela s popisa biti ukinuta, a to znači da će biti pripojena ili nekoj drugoj agenciji ili ministarstvu.
U Vladinom dokumentu, koji potpisuje premijer Andrej Plenković, navodi se:
“Zadužuju se nadležna tijela državne uprave za provedbu svih aktivnosti radi realizacije smanjenja broja agencija, zavoda, fondova, instituta, zaklada, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima prema utvrđenim rokovima.”
No, treba napomenuti kako su agencije već u nadležosti ministarstava, pa se postavlja pitanje postoje li ikakve konkretne promjene do kojih će doći ovom odlukom i na koji način bi ona trebala dovesti do racionalizacije troškova.
U prijevodu, 1. siječnja 2019. godine ukinut će se određene agencije kao pravne osobe s javnim ovlastima, no kompletne organizacije koje su predstavljale agencije sada će biti pod direktnom kontrolom ministarstava, što će zapravo dovesti do značajnog povećanja državnog aparata i zaposlenih u ministarstvima.
Tako će se, prema popisu koji je objavila Vlada na svojim web stranicama, od 1. siječnja iduće godine Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba spojiti s Ministarstvom poljoprivrede, kao i Nacionalna veletržnica d.d..
Hrvatska poljoprivredna agencija (HPA) spaja se s Ministarstvom poljoprivrede i Hrvatskom centru za poljoprivredu, hranu i selo (Osijek), a pod taj centar potpada i Hrvatska agencija za hranu.
Hrvatska agencija za okoliš i prirodu spojit će se s Ministarstvom zaštite okoliša i energetike, a Hrvatski operator tržišta energije d.o.o. s Hrvatskim operatorom prijenosnog sustava d.o.o. (HOPS d.o.o.), Agencija za investicije i konkurentnost s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta, a s istim ministarstvom spojit će se i Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo.
Agencija za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada (AZONIZ) spojit će se s Ministarstvom graditeljstva i prostornoga uređenja, a Agencija za obnovu osječke Tvrđe s Gradom Osijekom.
Hrvatski zavod za prostorni razvoj spojit će se s Ministarstvom graditeljstva i prostornoga uređenja dok će se Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) spojiti sa Središnjim državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje.
Za provedbu Vladinog zaključka zadužen će biti potpredsjednik Vlade Tomislav Tolušić.