Četvrtak, 24 travnja, 2025
17.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Vojniku tzv. SAO Krajine sude u Karlovcu: Nakon 24 godine za ubojstvo zapovjednika

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo četvrt stoljeća od kada je na okupiranom području ubio svog zapovjednika Branka Čiču na karlovačkom Županijskom sudu u odsutnosti se sudi nekadašnjem krajinskom teritorijalcu Ignjatiji Mandiću.

Tužiteljstvo Mandića tereti da je 6. svibnja 1995. tijekom razgovora na parkiralištu ispred zapovjedništva u svog zapovjednika iz neposredne blizine ispalio najmanje dva hica iz automatske puške, jedan u glavu, a drugi u prsa. Razlog ubojstva, kako je Hini nakon ročišta kazao tužitelj Željko Brkljačić, bio je što Čiča nije htio Mandićevog sina maknuti s “nekog ratnog rasporeda”.

Suđenje u odsutnosti: Trojici teritorijalaca tzv. SAO Krajine po osam godina zbog mučenja zarobljenog hrvatskog policajca

Današnji svjedok Janko Butelj, koji je u vrijeme ubojstva kao vojni policajac radio na stražarnici te se nalazio desetak metara od mjesta zločina, rekao je da je vidio kako Mandić i Čiča razgovaraju na parkiralištu. Obojica su imali i pušku i pištolj, što je bilo uobičajeno u ratnom stanju, a u jednom je trenutku čuo rafalnu paljbu i na tlu vidio krvavog zapovjednika.

Odmah je, kaže, Mandića pritisnuo uza zid i zadržao ga, a on se nije opirao, rekavši “radite od mene što hoćete”. Svjedok je kazao i da je zapovjednik ubrzo prevezen helikopterom u bolnicu u Banja Luku gdje je nakon dva dana umro.

Zapovjednik vojske tzv. SAO Krajine prijavljen za ratni zločin nad 13 Poljančana, nedostupan hrvatskom oravosuđu

Kako u slučaju postoje još neki svjedoci, ali nisu dostupni hrvatskom pravosuđu, sutkinja Elma Kaleb Mamić najavila je da ih pokušati ispitati zamolbenim putem preko ministarstava pravosuđa Hrvatske i Srbije.

“Pokušat ću organizirati da očevica Nikolu Radovića, koji živi u Beogradu, saslušamo putem video-konferencijske veze, što bi moglo biti unutar mjesec dana ili pak zamolbenim putem, da ga ispita neki tamošnji sudac, a što bi u korespodenciji ministarstava dviju država moglo i potrajati“, kazala je sutkinja.

Odvjetnik Hrvoje Medarić koji Mandića brani po službenoj dužnosti kazao je da ne odustaje od Radovićeva svjedočenja. Ustvrdio je i da u ovom slučaju zastara nastupa 6. svibnja 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci