Vučemilović za Narod.hr: Previše je neodgovorenih pitanja oko Grčke, nitko prvo ne opere mjesto zločina pa onda prikuplja dokaze

vučemilović
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Agonija hrvatskih navijača u Grčkoj i dalje traje. Još se ne zna tko je ubojica 29-godišnjeg AEK-ova navijača. Zanimljivo je pratiti atmosferu u javnosti i stav mediji, ali i odnos institucija prema hrvatskim državljanima koji su sada u grčkim zatvorima. Ako se prisjetimo afere Zambija koja je obilježila prvi dio godine, možemo vidjeti da tretman nije isti. Situaciju je za Narod.hr komentirala zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović koja je istaknula da je i ovom slučaju previše neodgovorenih i nejasnih pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju Zambija, kaže Vučemilović, Vladini dužnosnici bili su angažirani daleko iznad uobičajenih standarda postupanja. Isto se očekuje sada, posebno jer se radi o iznimno velikom broju hrvatskih državljana.

>Obitelji uhićenih mladića poslale ozbiljan apel Milanoviću i Vladi: Pomozite im! Pošaljite delegacije u Grčku
>Vladajući u Ljubljani priredili doček zambijske osmorke i djece; u Hrvatsku prevezeni kombijima ministarstava

“Očekujem od Vlade i svih institucija Hrvatske države potpuno isti tretman jer u oba slučaja su se hrvatski državljani u inozemstvu zatekli u iznimno teškoj i opasnoj situaciji. Vlada treba djelovati na temelju Ustava, Bečke konvencije, ali i Europske konvencije o ljudskim pravima”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Tjeralice za Grkom i petoricom Hrvata: Plenković konačno ide u Atenu – hoće li razgovarati i o navijačima?

“Osim toga među hrvatskim državljanima u Grčkoj je nemali broj mlađih punoljetnih osoba (osobe mlađe od 21 godinu) koji nikako ne bi smjeli biti smješteni u kaznionicama koje nisu za maloljetnike. Na tome bi morali inzistirati naši djelatnici Ministarstva vanjskih poslova. Nisam u izjavama dužnosnika primijetila da je netko uputio takav zahtjev. Osim toga postupci protiv mlađih punoljetnih osoba moraju ići po hitnom postupku i to na sudovima za mladež”, dodaje.

Možda će vas zanimati

Komunikacijska analiza Kristijana Sedaka: Kako su Bad Blue Boysi od heroja postali zločinci i što to govori o medijima?

Sedak naglašava da je i simptomatično da imamo uglavnom novinare i medije koji su više lijevo i liberalno orijentirani, dok u isto vrijeme narod to nije

Atmosfera linča

Posebnu ulogu u oba slučaja odigrali su mediji koji, posebno u početku, nisu bili blagonakloni uhićenim navijačima. No, s druge strane, sjećamo se da su mainstream mediji Zambijsku osmorku žestoko branili. Vučemilović ističe kako su grčki mediji stvorili posebnu atmosferu linča, a hrvatski mediji su pak prenosili grčke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kakva je to bila ‘grčka’ pravda za kapetana Laptala: Ako je takav gospar to doživio, što mogu očekivati navijači!?
>Kako je sustav pilatovski oprao ruke od spornih posvajanja iz Konga i za sve okrivio – upisničarke?!

“Na početku je tu bilo dosta kontradiktornih informacija, poluinformacija i neistina. Od toga da je tragično preminuli navijač AEK-a mirno pio kavu, a ispostavilo se da je sudjelovao u neredima do nepostojeće stradale djevojčice i navodno naoružanih Hrvata u hotelu koji su u stvari bili turisti. Nakon par dana su naši mediji počeli ipak izvještavati malo objektivnije, ali još uvijek mi se čini da nikome nije previše čudno što nije uhićen nijedan navijač AEK-a. Mediji pišu kako pišu“, kaže Vučemilović dodajući da u konačnici sve izađe na vidjelo.

“Treba inzistirati na procesuiranju svih koji su sudjelovali u neredima jer ne smijemo zaboraviti da jedan hrvatski državljanin leži u bolnici s nekoliko ubodnih rana i ozljedama glave. Trenutno imamo podijeljenu javnost, ali ključno je držati se slova zakona. Ministar Grlić Radman implicirao je kako nisu trebali ići u Grčku, ali nije njegov posao nekoga prosuđivati i osuđivati već postupati u skladu s Ustavom i Bečkom konvencijom”, naglašava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Previše neodgovorenih pitanja

Kada je u pitanju odnos Grčke države prema uhićenim Hrvatima Vučemilović napominje kako stalno slušamo da Hrvatska i Grčka imaju sjajne bilateralne odnose. Stoga postavlja pitanje zašto grčka policija nije postupila sukladno upozorenjima koje je dobila od hrvatske i crnogorske policije te zašto optužuju hrvatske institucije da ne surađuju i zašto se bave samo hrvatskim državljanima?

>Vučemilović: Onima koji me optužuju za huškanje očigledno je odgovarala pravna praznina jer su radili kako su htjeli

Za dvije države koje imaju navodno dobre odnose previše je neodgovorenih pitanja. Ministri nas uvjeravaju kako je Grčka pravna država i kako će hrvatski državljani imati pravično suđenje. No, već u istrazi je napravljeno previše grešaka da bi u to povjerovali. Nitko ne opere vodom najprije poprište na kojem je počinjeno neko kazneno djelo pa onda prikuplja dokaze. Osim toga svi se sjećamo slučaja kapetana Laptala koji je nevin bio u grčkom zatvoru više od godinu dana”, objašnjava Vučemilović.

Pučka pravobraniteljica i govor mržnje u ova dva slučaja

Kada je u pitanju stav javnosti, Vučemilović upozorava na dvostruke kriterije pravobraniteljice prema uhićenima u Zambiji i Grčkoj.

>Sladoljev: Grčki mediji odigrali su jednu od najsramotnijih uloga, oni traže osvetu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čudi me i mlaka reakcija pučke pravobraniteljice koja je vrlo oštro reagirala na govor mržnje u slučaju Zambija, a sada gromoglasno šuti dok sve pršti od govora mržnje na društvenim mrežama i na portalima”, istaknula je.

“Sada je ključno individualizirati krivnju jer ne može sto ljudi biti krivo za ubojstvo jednog čovjeka. Hrvatskim državljanima treba osigurati sigurnost u prenapučenim grčkim zatvorima. Sve mlađe punoljetne osobe moraju hitno biti premještene iz kaznionica u maloljetničke zatvore i u konačnici treba osigurati obranu sa slobode kao što je bilo u slučaju Zambija”, zaključuje Vučemilović.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.