Kako je već ustaljena praksa prema kojoj predstavnici Vukovarsko-srijemske županije odlaze u posjet jedinicama lokalne samouprave kako bi se upoznali s njihovim radom i problemima koje imaju, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, zajedno sa suradnicima posjetiti će Općine Gunja i Drenovci, i to u ponedjeljak 16. ožujka ove godine.
Radni sastanci i gorući problemi
Susret bi se trebao dogoditi u 12 sati u zgradi Općine Gunja u ulici Vladimira Nazora 317 B, Gunja. U Drenovce predstavnici Vukovarsko-srijemske županije dolaze dva sata kasnije, da bi se domaćinima susreli u zgradi Općine Drenovci, Toljani 1 u Drenovcima. Na radnim sastancima u Gunji s načelnikom Općine Gunja Hrvojem Lucićem, kao i u Drenovcima s načelnikom Općine Drenovci Jakšom Šestićem, i njihovim suradnicima, razgovarati će se o dosadašnjim aktivnostima u spomenutim Općinama s posebnim osvrtom na trenutnu situaciju nakon katastrofalnih svibanjskih poplava, kao i o planiranim projektima.
U zgradi ambulante
Nakon završetka sastanka u Općini Gunja, izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije, u pratnji domaćina, obići će zgradu ambulante u Gunji, koja se obnavlja nakon svibanjskih poplava, gdje će ih dočekati ravnateljica Doma zdravlja Županja Luca Lešić.
Obnova kasni, završetak u rujnu?
Nažalost, još uvijek, unatoč obećanjima Vlade, i resorne ministrice Anke Mrak-Taritaš, obnova ovih katastrofalnim poplavama pogođenih područja nije gotova, očekuje se da bi to moglo biti krajem devetog mjeseca, iako su obećanja bila drugačija. Neki to povezuju s kampanjom za parlamentarne izbore koji bi trebali biti krajem godine ili najzad u veljači iduće 2016. godine. Naime, ministrica je rekla da obnova u županjskoj posavini ne bi trebala koštati više od 300 milijuna kuna te je dodala da se obnova financira iz državnog proračuna.
Ono što je možda najviše iznenadilo stanovnike svibanjskim poplavama pogođenih područja odnosi se na izjavu ministrice kada je rekla da su mnoge kuće u stradalim selima prije poplave bile u lošem stanju, građene od “ćerpiča”, bez vodovoda i kanalizacije, a sada sve to imaju, čak i više od toga.
Podsjetimo, u posebno teškoj situaciji su ljudi koji žive u kontejnerskim naseljima, a među kojima i 54 obitelji koje nemaju prebivalište, ali su u trenutku poplave živjele u stradalim selima. O njima ministrica previše ne govori.