Za razliku od hrvatskih, sve australske stranke bore se za naklonost njihovih veterana

Izaslanstvo Udruge dragovoljaca i branitelja Domovinskog rata Grada Zagreba pred spomenikom australskim veteranima u Melbourneu, poginulim u Drugom svjetskom ratu.

Moram priznati da, zbog dugog izbivanja u diplomaciji, nisam baš najupućeniji u sve što se u Hrvatskoj događa s braniteljima i oko branitelja, iako sam 1991. godine puno pomagao u prikupljanju raznih oblika sredstava za branitelje, na primjer video kamera za ratište itd. No, gledajući to kroz moj dugogodišnji život u Australiji, gdje su australski ratni veterani najcijenjenija i najzbrinutija skupina australskih građana, teške uvrede australskih veterana kakve Nenad Stazić odašilje hrvatskim braniteljima, bile bi od medija, australskih vlasti i običnih građana proglašene ponašanjem «psihički neuravnotežene osobe». Australska javnost ne bi mogla drugačije protumačiti da u Australiji postoje osobe sa zdravim razumom koje bi mogle javno iznijeti tako teške uvrede protiv ljudi koji su se na ratištima borili za interese njihove države i da takve osobe nakon toga mogu dobiti punu potporu mainstream medija, a još manje njihove političke stranke. Svjesno ističem riječ «interese njihove države» a ne obranu države, zato što australski vojnici nisu nikada u povijesti Australije ratovali na australskom tlu, nego prvenstveno kao saveznici Ujedinjenog kraljevstva, na ratištima diljem svijeta. A hrvatski su branitelji branili samo svoj dom, svoje obitelji i svoju zemlju od stranog agresora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Australski ratni veterani imaju samo jednu krovnu organizaciju

Australski ratni veterani također uživaju nepodijeljenu potporu i poštivanje svih političkih stranaka, koje se stalno bore za naklonost australskih veterana. Prednost australskih veterana je u tome što imaju samo jednu veliku krovnu udrugu, pa im to daje posebnu veliku lobističku snagu. Predsjednik te udruge ima ured u glavnom gradu Australije Canberri i može kad god poželi podići telefonsku slušalicu i izravn nazvati predsjednika Vlade ili ministra obrane i zatražiti žuran sastanak. Najviši politički predstavnici vlasti i oporbe neizostavno dolaze na godišnje skupštine Udruge australskih ratnih veterana (RSL) i tamo ne samo iznose svoje planove za poboljšanje uvjeta života za ratne veterane, koji su ionako najbolji i najdarežljiviji u svijetu, nego se između sebe i natjeću tko će doći s boljim programom. Naravno, to natjecanje ima i svoju političku pozadinu. Udruga australskih ratnih veterana snažno utjeće i na ishod parlamentarnih izbora u Australiji. Članovi te udruge obično simaptiziraju dvije najveće političke stranke – Liberalnu, koja je u stvari konzervativna ili Laburističku, koja je zapravo socijaldemokratska stranka po uzoru na europske socijaldemokratske stranke.

Na izborima članovi veteranske udruge u toj zemlji nemaju previše problema na jednim izborima u većini glasovati za Liberalnu stranku, a već na drugim izborima za Laburističku stranku. Naime, obje stranke jednako su domoljubne, jednako štite vitalne državne interese i jednako poštuju ratne veterane. Za australske ratne veterane to je «win-win situacija».

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodni uspjesi hrvatskih branitelja

Za Republiku Hrvatsku i hrvatsku iseljeničku zajednicu u Australiji silno je važno istaknuti da je upravo ta Udruga australskih ratnih veterana do 1990. godine prednjačila u stvaranju negativne slike o Hrvatima, ili u najmanju ruku i lobiranju kod najutjecajnih političkih krugova u Australiji da Hrvati u Australiji, bez obzira na njihov status i ugled kao posebno vrijednih radnika i lojalnih građana Australije, ne budu prihvaćeni kao poseban narod. Australski veterani su Srbe, pa i četnike, smatrali svojim pravim prijateljima i saveznicima u našem dijelu Europe. Razlog za njihov takav odnos bio je Drugi svjetski rat i savezništvo NDH s Nijemcima. Australski ratni veterani, koji nažalost nisu bili najbolje upućeni u ono što se sve u Titovoj Jugoslaviji događalo, Hrvatsku i Hrvate u Australiji vidjeli su isključivo kao njihove neprijatelje iz vremena Drugog svjetskog rata. Srpska i britanska propaganda bile su toliko jake da se nikada i nigdje nije spominjala činjenica da je ustanak protiv Nijemaca zapravo počeo u Hrvatskoj. Oni su jednostavno branili Titovu Jugoslaviju, a za sudbinu Hrvatske i hrvatskog naroda pod komunističkom čizmom nisu imali neprospavane noći.

Takav odnos prema Hrvatskoj i Hrvatima unutar Udruge australskih ratnih veterana trajao je još punih osamnaest godina nakon stvaranja samostalne hrvatske države 1991. godine, koju je kao prva prekomorska zemlja u rane jutarnje sati priznala i Australija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povijesni posjet hrvatskih branitelja Australiji

Za veliku i pozitivnu promjenu odnosa australskih ratnih veterana prema Hrvatskoj i Hrvatima u Australiji najveću zaslugu imaju hrvatski branitelji, koji su i stvorili hrvatsku državu. Kako je do toga došlo cijelu ću priču objaviti u mojoj knjizi, a ovdje donosim samo sažetak koji ipak snažno oslikava povijesnu i do tada nezamislivu promjenu u razmišljanjima te utjecajne australske građanske skupine prema nama Hrvatima.

U travnju 2010. godine u posjet hrvatskoj zajednici u Perthu, Melbourneu Canberri i Sydneyu došlo je izaslanstvo Zagrebačke udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata. Za Australce nije bilo važno kojoj udruzi su hrvatski branitelji pripadali. Oni su tada u očima Australaca predstavljali sve hrvatske branitelje. Mi diplomati dobili smo zadatak da pokušamo organizirati sastanke s vodećim predstavnicima Australske udruge ratnih veterana. Na primjer, u Melbourneu, gdje sam tada obnašao dužnost generalnog konzula australski veterani nisu odgovarali na moja pisma i pozive. Tek uz pomoć u australskom društvu utjecajnih pojedinaca druge generacije taj kontakt je ostvaren. Nakon toga, uz dodatna objašnjavanja i uvjeravanja nas diplomata, širom su se otvorila vrata izaslanstvu hrvatskih dragovoljaca i veterana. Primljeni su na najvišim razinama u svim gradovima. Po prvi puta su Hrvati i hrvatski branitelji u svečanim odorama sudjelovali u službenom mimohodu australskih ratnih veterana, a uz intonaciju Lijepe naše, i počast australskih vojnika, položili su i vijenac s hrvatskim grbom na glavnom i impozantnom spomeniku australskih ratnih veterana u Melbourneu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podiznaje hrvatskog barjaka na glavnom trgu u Melbourneu za Dan državnosti RH 2011. godine

Suze članova hrvatske zajednice

Mnogi članovi hrvatske zajednice u Melbourneu, koji su se tada okupili u velikom broju, pustili su i suze uz objašnjenje da zbog važnosti australskih ratnih veterana u australskom društvu taj događaj kod spomenika ratnim veteranima za Hrvate u Australiji predstavlja jednako ako ne i veće postignuće nego što je to bilo priznanje Hrvatske od strane Australije.

Godinu dana kasnije, u Australiju su ponovno došla dva člana Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata na poziv Generalnog konzulata u Melbourneu a u povodu proslave 20. obljetnice uspostave hrvatske države, Republike Hrvatske, u parlamentu države Viktorije u Melbourneu, na kojem su nazočili u svečanim odorama Hrvatske vojske. Prije svečane proslave u parlamentu, na kojoj je sudjelovalo cijelo političko vodstvo te australske savezne države, hrvatski su veterani u svečanim odorama podigli hrvatski državni barjak na glavnom trgu u Melbourneu. Tog dana puna 24 sata na trgu je bilo izvješeno 12 hrvatskih državnih barjaka. Jedan hrvatski ratni ministar mi je tada poslao poruku iz Hrvatske kako je te godine na Dan državnosti u središtu Melbournea bilo više hrvatskih barjaka nego u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon tih događaja kao generalni konzul Republike Hrvatske bio sam, kao do tada nezabilježen izuzetak, primljen klub u diplomatskih predstavnika koje je Australska udruga ratnih veterana pozivala kao posebnog gosta na sve njihove važne svečanosti.

Gospodin premijer Zoran Milanović mogao je kod svojih australskih kolega provjeriti i pitati ih kako se njihova država odnosi prema vlastitim ratnim veteranima i što su kod njih postigli hrvatski dragovoljci.

*Mr.sc. Antun Babić – bio je urednik novina «Hrvatska sloboda» u Australiji, savjetnik predsjednika Franje Tuđmana i generalni konzul Republike Hrvatske u Melbourneu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.