Za Ustavni sud kandidirali se i Mario Jelušić i Branko Brkić

Popis kandidata za ustavne suce u utorak se “podebljao” s još pet imena, a među ostalima kandidaturu saborskom Odboru za Ustav dostavili su i sadašnji sudac ustavnog suda Mario Jelušić te sudac Vrhovnog suda Branko Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među kandidatima je i odvjetnica Lovorka Kušan, sutkinja za mladež Lana Petoe Kujundžić te glavni tajnik Ustavnog suda Teodor Antić.

Branka Brkića i Maria Jelušića saborski su kuloari spominjali kao osobe koje bi u Ustavnom sudu želio vidjeti HDZ, dok Lovorka Kušan uživa podršku SDP-a.

Iako zastupnici koji sudjeluju u međustranačkim pregovorima o imenovanju ustavnih sudaca javno ističu kako su do sada postigli samo načelan dogovor o željenom profilu ustavnih sudaca, do novinara su doprle neslužbene informacije kako je dogovoreno da će pet ustavnih sudaca izabrati vladajući, a pet oporba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O ustavnim sucima samostalno mogu odlučiti HDZ i SDP, koji zajedno imaju dovoljan broj zastupnika za dvotrećinsku većinu nužnu za imenovanja u Ustavni sud, no u oporbenu kvotu u međustranačkim dogovorima ušao je i jedan HNS-ov kandidat, zagrebački odvjetnik Rajko Mlinarić.

Po neslužbenim informacijama iz SDP-a, od namjere da se kandidira odustao je njihov zastupnik Orsat Miljenić, a stranka planira podržati imenovanje drugih dvoje SDP-ovaca, Josipa Leke i Ingrid Antičević Marinović.

SDP-ovi zastupnici neformalno govore i kako im nije strana pomisao da u Ustavni sud uđe predsjednik Upravnog suda u Zagrebu Andrej Abramović, čija je kandidatura objavljena u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječka profesorica ustavnog prava Sanja Barić, međutim, teško može očekivati podršku SDP-ovaca, koji su je još prošle godine predlagali za ustavnu sutkinju. Sada joj zamjeraju stajalište koje je zastupala nakon parlamentarnih izbora, kada se postavilo pitanje uloge predsjednice Republike Hrvatske u davanju mandata za sastavljanje Vlade.

Barić je tada iznijela mišljenje da bi predsjednica države, ako bi se pokazalo da je okupljanje saborske većine nemoguće, mogla raspustiti Hrvatski sabor i raspisati nove parlamentarne izbore bez da ikome povjeri mandat.

Takav stav tada je izazvao negodovanje u SDP-u i HDZ-u, a SDP-ovci se boje da bi u sličnim situacijama mišljenje Sanje Barić u Ustavnom sudu moglo prevagnuti i zato je ovoga puta nisu skloni podržati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početnoj listi HDZ-a neslužbeno se, uz Branka Brkića i Maria Jelušića, spominjala sadašnja ustavna sutkinja Snježana Bagić, HDZ-ov zastupnik Davorin Mlakar, te bivši sudac zagrebačkog Županijskog suda, danas odvjetnik Miroslav Šumanović.

Taj je plan, međutim, kako se neslužbeno doznaje, došao u pitanje jer svog kandidata odnedavno želi i Most, a želja im je da ustavnim sucem postane njihov zastupnik Juro Martinović.

U HDZ-u nisu zadovoljni činjenicom da i Most želi svog kadidata za ustavnog suca, a zastupnici najveće vladajuće stranke kažu kako im, s obzirom na broj zastupnika, nije jasno na čemu Most temelji takav zahtjev. Boje se i da će, kako se bliži zadnji rok za kandidiranje, rasti pritisak na međustranački dogovor o ustavnim sucima.

U Mostu, pak, ne žele govoriti hoće li imati svog kandidata i tko će to biti, a poručuju kako nitko nije kandidat dok se formalno ne kandidira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, Sabor mora izabrati 10 novih ustavnih sudaca. Od danas pa sljedeća dva tjedna svi zainteresirani mogu se prijaviti za mjesto ustavnog suca. No za konačni bi izbor, od znanja i stručnosti, opet mogla biti važnija politička podobnost.

Rok za podnošenje kandidatura za ustavne suce istječe u četvrtak u ponoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.