Za 472 tisuće učenika počinje školska godina: HAK upozorava vozače da paze na brojnu djecu u prometu

Foto: Thinkstock

Za 472 tisuće učenika hrvatskih osnovnih i srednjih škola u ponedjeljak počinje nova školska godina, u kojoj će više od osam tisuća učenika i dvije tisuće učitelja biti uključeno u eksperimentalni program Škole za život koji se počinje provoditi u 48 osnovnih i 26 srednjih škola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U školsku godinu 2018./2019. kreće ukupno 320 tisuća osnovaca, od čega nešto više od 39 tisuća prvašića, dok će srednje škole pohađati oko 152 tisuće učenika.

> Nakon optužbi zbog pedofilije u lektiri pomoćnica ministrice Divjak Lidija Kralj ne daje odgovore, ali hvali obrazovnu reformu

Prema trenutačnim podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, u prvi razred srednjih škola upisano je oko 38 tisuća učenika, od čega 11 tisuća u gimnazije, a 27 tisuća u strukovne škole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omjer upisanih učenika u gimnazije i strukovne škole približno je jednak kao i prošle godine, no ove je godine zabilježen blagi porast interesa za strukovna zanimanja, posebice za neka deficitarna trogodišnja zanimanja u sektoru Turizma i ugostiteljstva – konobar i kuhar, te u sektorima Geologija, rudarstvo, nafta i kemijska tehnologija, Grafička tehnologija i audio – vizualno oblikovanje, Promet i logistika te Šumarstvo, prerada i obrada drva.

> Karolina Vidović-Krišto odgovorila HND-u i prozvala ministricu Divjak: ‘Da, postoji pedofilija u kurikulumu osnovnih škola!’

Ove školske godine nastava će trajati do 14. lipnja, osim za maturante kojima nastava završava 22. svibnja. Prvo polugodište traje do 21. prosinca 2018., a drugo polugodište počinje 14. siječnja 2019.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao i dosadašnjih godina na hrvatskim prometnicama s početkom školske godine počinje i preventivno-edukativna akcija “Poštujte naše znakove” u sklopu koje će policijski službenici na prometnicama, u zonama škola, pojačano nadzirati promet.

Osim toga, policijski će službenici organizirati kraća obraćanja prvašićima u svim osnovnim školama, a vozače pozivaju na pojačan oprez u blizini škola i na prilaznim pravcima.

> Prof. Matko Marušić: S novom školskom godinom, prividno probno, počinje protuhrvatski školski program

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HAK upozorava vozače da oprezno voze u blizini škola, vrtića, ali i cestama u naseljima koje vode u smjeru škola. Poziva i da se pridržavaju prometnih propisa i pravila i poštuju prometne znakove. Brzina kretanja vozila u blizini škola i vrtića ograničena je na najviše 40 km na sat. HAK moli roditelje učenika da prije polaska u školu, osobito učenika nižih razreda, ponove kako se pravilno ponaša u prometu, da prođu s njima put do škole i upozore ih na najopasnija mjesta.

“Kad vozite svog predškolca ili školarca u školu ili vrtić, ne zaboravite ih vezati u odgovarajućoj autosjedalici na stražnjem sjedalu (do 135 cm visine), samostalno na stražnjem sjedalu (od 135 do 150 cm visine) ili na prednjem sjedalu ako su viša od 150 cm. Kako je navedeno u izmjenama Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 92/14) u 4. članku. Ne zaboravite da pojas spašava život, a osobito dječji”, ističu u HAK-u.

> Muke po kurikulnoj reformi i prokletstvo Ekspertne radne skupine (3. dio)

Eksperimentalna faza

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveća novost u ovoj školskoj godini, eksperimentalna faza kurikulne reforme pod nazivom ‘Škola za život’, u 48 osnovnih i 26 srednjih škola donijet će nove metode poučavanja i vrednovanja, koje podrazumijevaju odmicanje od podataka i činjenica prema rješavanju problema i poticanju kritičkoga razmišljanja. Osim toga, uvode se okviri za rad s darovitom djecom te okviri za rad za djecu s poteškoćama.

> Skandalozna pozadina kurikulne reforme

> Sonja Čikotić: ‘Što Divjak poručuje budućim nobelovcima – da pišu tanje romane?’

Tzv. ‘Škola za život’ obuhvatit će ukupno 8396 učenika koji će, prema najavama, imati trideset posto lakše torbe, s obzirom na to da eksperimentalni udžbenici naglasak stavljaju na digitalnu komponentu. Učitelji će, pak, njih 2061, koliko ih je uključeno u ovu eksperimentalnu fazu kurikulne reforme, imati znatno više autonomije u poučavanju.

> Braniteljske udruge protiv proizvoljnog tumačenja Domovinskog rata u kurikulu

Škola za život primjenjivat će se u prvim i petim razredima osnovnih škola te u prvim razredima gimnazija u svim predmetima, u sedmim razredima u biologiji, kemiji i fizici, a u prvim razredima strukovnih škola s četverogodišnjim programima u općeobrazovnim predmetima.

> (VIDEO) Prosperov Novak: ‘Divjak je uvela partijske ljude, ona je sporedni režiser velike stvari’

Premda je uoči početka školske godine bilo najava da eksperimentalni udžbenici neće biti spremni do 3. rujna, većina njih dopremljena je u škole, tijekom sljedećih nekoliko dana trebali bi stići i ostali, a za nastavnike su pripremljeni i pomoćni nastavni materijali.

> Mr. sc. Petar Marija Radelj: ‘Prijedlog akcijskog plana instrument je nametanja birokratizma i odnarođenja hrvatskog odgojno-obrazovanog sustava’

Sve učenike petih i šestih razreda od ove godine čeka obavezna informatika prema novom kurikulu za koji su se učitelji i nastavnici educirali od siječnja. Što se tiče opreme škola za nastavu informatike, MZO je u okviru Cjelovite kurikulne reforme opremilo prvih 218 škola u ukupnom iznosu od 10,5 milijuna kuna, a u drugome valu bit će opremljene 673 škole kojima je dodijeljeno 26 milijuna kuna.

> Čikotić: “Izmjene zakona o obrazovanju su PR igrokaz kojem je cilj afirmacija HNS-a”

Osim toga, u sklopu srednjoškolskoga obrazovanja provodi se eksperimentalni program dualnog obrazovanja za četiri kvalifikacije – prodavač, staklar, dimnjačar i kozmetičar u ukupno 11 škola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.