Zagrepčani nezadovoljni odvozom otpada: ‘Tomašević obećava, ali nije se puno toga promijenilo’

Tomašević zagreb
Foto: HRT, fah. montaža narod.hr

Od 1. listopada kante za otpad maknute su s javnih površina u Zagrebu i tako je Zagreb navodno prestao biti kantograd. Oni građani koji nisu imali gdje s kantama i jedina im je opcija da one ostanu na ulicama moraju sami financirati gradnju boksova za kante i kontejnere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekstremno lijevi zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević nekoliko je puta naglasio da će ti boksovi koštati oko 20.000 kuna te da su, u svrhu olakšavanja pronalaska izvođača, predložili 10 tvrtki koje mogu izvesti radove. No građani se žale da cijene boksova premašuju nekoliko puta spomenutih 20 tisuća, navodi Jutarnji list.

Zagreb odvaja samo oko 30 posto otpada

U Hrvatskoj se i dalje 76 posto otpada odlaže na odlagališta, a cilj je da 2030. taj postotak bude manji od 50 posto. No problem je što više od stotinu manjih jedinica lokalne samouprave uopće ne odvaja otpad. Među gradovima i općinama koji su lideri u odvajanju otpada su Krk, Prelog, Čakovec i cijelo Međimurje, Križevci, Koprivnica, Beli Manastir, Osijek pri čemu Međimurje i Istra prednjače u gospodarenju otpadom. Zagreb odvaja samo oko 30 posto otpada, a koliko je novi sustav povećao odvajanje – tek će se vidjeti.

Zagrepčani više odvajaju otpad, pa su spremnici za plastiku i papir ponovno prepuni. Tako je na Savici i u Središću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Kipe kontejneri vani. Mislim da je to stvarno žalibože. Da bi trebalo Tomaševića za uho dovesti tu da malo vidi po kvartu, kaže jedna građanka.

> Ljupka Gojić Mikić objavila fotografije Zagreba u otpadu i podsjetila na Tomaševićevu samohvalu
> Pršte kritike, a Tomašević hvali novi sustav odvoza otpada: Centar izgleda kao drugi grad!
> Tomašević građane tjera odvajati biootpad, a Zagreb nema kompostanu: Dobrović – Bez sortirnice, to je kao da imamo veliki auto koji guramo

Nakon gradonačelnikovih obećanja o češćem odvozu nije se mnogo toga promijenilo.

– Sporno je to što se papir ne odvozi jednom tjedno, kako je gradonačelnik obećao na proljeće ove godine. Sada prema novom rasporedu odvozit će se dva puta mjesečno, odnosno svaka dva tjedna, kaže zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Renato Petek (SDP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Postoje interventna vozila gdje god su prenatrpani kontejneri plastike pa se to interventno odvozi i mimo ona jednom u dva tjedna. Još jednom da ponovim – biootpad jednom tjedno, plastika i papir jednom u dva tjedna. Međutim, Čistoća radi na tome da što prije počne odvoziti na svim lokacijama papir i plastiku jednom tjedno, kaže pak gradonačelnik Tomislav Tomašević, navodi HRT.

Je li otpada manje?

Odvajaju i stanari u Veslačkoj ulici, gdje su spremnici za plastiku prepuni.

– Danas kada mi isprazne plastiku bit će nam sasvim dovoljna dva kontejnera. Neće biti pretrpani, kaže predstavnik suvlasnika stanara Damir Kisić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rukovoditelj službe zaštite okoliša i razvoja u Čistoći Alen Hadžić pohvalio se da je u deset dana provođenja novog sustava – miješanog otpada u Zagrebu upola manje.

Preuzimanjem brige za glomazni otpad tvrde da je grad smanjio davanja za 60 milijuna kuna godišnje, a bude li se više odvajalo, manje će plaćati i penale koji sada iznose više od 10 milijuna kuna godišnje.

> Tomašević građane tjera odvajati biootpad, a Zagreb nema kompostanu: Dobrović – Bez sortirnice, to je kao da imamo veliki auto koji guramo
> Eko udruge optužuju “političkog ekologa” Tomaševića: Čistoća noću dovozi biootpad na Jakuševac

Kritike na novi model odvoza otpada u Zagrebu već je iznosio  bivši ministar zaštite okoliša i energetike izv. prof. dr. sc. Slaven Dobrović, predsjednik kluba Domovinskog pokreta u Skupštini grada Zagreba.

“Cijeli gradski sustav je vrlo daleko od spremnosti za takvu promjenu. Naime, ova promjena nije radi promjene nego bi trebala stvoriti preduvjete za kružno gospodarenje otpadom u kojem se iz svake otpadne tvari i predmeta nastoji izvući neka korist i primjena. To znači da promjena uključuje puno više od smještaja bokseva za posude i distribucije vrećica na što je administracija jedino usredotočena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dobrović o novom sustavu odvoza otpada: ‘Tomašević uopće nema svijest o potrebi nadopune sustava sortirnicom umjesto da plaća tu uslugu’
Dobro pripremljena reforma sustava u smjeru kružnog gospodarenja otpadom bi uz uklanjanja posuda s ulice i novog modela naplate morala obavezno uključiti izgradnju onog što u Zagrebu kronično nedostaje – ekološke infrastrukture. Novi način naplate stimulira odvojeno prikupljanje te je za očekivati pojačane količine odvojeno prikupljenog biootpada i suhih reciklabilnih tvari.

 

Takav rezultat je poželjan, ali ako nemate sortirnicu za konverziju odvojenih reciklabilnih tvari u tržišno definiranu sekundarnu sirovinu te dovoljne kapacitete kompostiranja za prikupljeni biootpad, rezultat će biti suprotan – neefikasnost, dodatni troškovi, još jedno razočarenje i nepovjerenje korisnika, sve skupa još gore kaotično stanje s otpadom. O tome bi se barem u Zagrebu trebalo nešto znati nakon iskustva s uvođenjem odvojenog prikupljanja bez vlastite infrastrukture, odnosno pukim oslanjanjem na tržište, koje je u ovom sektoru zbog raznih okolnosti prilično monopolizirano a onda i skupo. Stoga, u ovim okolnostima, od 1. listopada Zagreb ne može dobiti ništa dobroga, a jedino razumno rješenje je odgoda i sveobuhvatna priprema sustava u trajanju od više mjeseci”, rekao je Dobrović ranije za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.