Zaručnički i bračni vikendi: Ljubav treba graditi

Udruga Hrvatska zajednica bračnih susreta već 34 godine djeluje u Hrvatskoj. Dio je  Svjetske zajednice bračnih susreta (engl. Marriage Encounter), popularno zvane „bračni vikendi“. U Hrvatskoj su tisuće parova prošle  vikend tečajeve komunikacije u braku za bračne parove, a već 17 godina, od 1997. vodi i vikende pripreme za zaručnike pripremajući ih za brak. Razgovarali smo sa Zrinkom i Zlatkom Gregov, parom koji već više od 20 godina volontira i s velikim oduševljenjem vodi  vikende za zaručnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod: Recite nam kako ste se i zašto u uključili u vođenje zaručničkih vikenda?

Zrinka Gregov: Kao i svi bračni parovi i mi smo proživljavali krizu poslije mednog mjeseca, ono kad ispari darovana zaljubljenost, a treba početi svjesno izgrađivati ljubav. Kriza se posebno pojačala nakon rođenja prvog djeteta kad je trebalo radikalno reorganizirati život kako bismo od razmažene tatine princeze i razmaženog maminog sina postali odgovorni supružnici i roditelji, kad je „ja“ trebalo prerasti u „mi“. Do tada sam ja bila u središtu svemira i drugi su oko mene plesali da bih ja bila sretna. Roditelji su bili sasvim zadovoljni što sam dobro učila, tu i tamo nešto pomogla po kući, pristojno se ponašala i redovito išla na misu. Meni je bilo sasvim normalno da su moji roditelji zajedno i da toliko rade, štede i trude se oko djece jer to jednostavno tako mora biti. Malo sam razmišljala o tome koliko se oni žrtvuju i odriču svojih želja i navika da bi ostali zajedno i svojoj djeci priuštili sretno djetinjstvo. Budući da se svi ženimo prvenstveno s namjerom da nama osobno bude bolje, uskoro se zateknemo kako na apotekarsku vagu važemo i računamo do četvrte decimale: koliko smo se puno odricali i davali, a koliko malo smo dobili. I tada krenu razočaranja, optuživanja, svađe, tjeranje onog drugog da se mijenja u idealnog bračnog druga kakvog smo mi zamislili i zaslužili. A kad nam to ne pođe za rukom, počinje bježanje iz odnosa, sebičnost, zatvaranje u  samosažaljenje i neodgodiva želja da se od te velike boli što prije pobjegne pa makar i rastavom.

Narod.hr: I kako ste se izvukli iz te bračne krize?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zrinka Gregov: Najprije su nas susjedi  pozvali na Obiteljsku ljetnu školu pa onda na „bračni vikend“. Spasonosna je bila spoznaja na „bračnom vikendu“ da ne možemo na silu mijenjati onog drugog nego samo sebe. Pa tek ako se onom drugom svidi naša promjena, možda ga to motivira da i on počne mijenjati sebe. Prvi korak je bio ne više „Ti si sad oženjen čovjek i nemaš što raditi u muškom društvu do kasno u noć dok se ja sama doma kilavim s djetetom!“ nego „Mužu, kako bi to tvoj dom i tvoja obitelj trebali izgledati da se ti zaželiš što prije doći doma. Pa da se u pola noći ne osjećaš k’o zadnja pepeljuga od koje je žena napravila papučara, nego da i u najboljem muškom društvu imaš petlje reći: Ekipa bog! Vi se slobodno zabavljajte do jutra jer vas doma nitko ne čeka, a ja lijepo idem doma mojoj ženici i mom djetetu!“ I tako smo nakon dodirnutog dna umjesto u rastavu, krenuli u spiralu svjesnog građenja ljubavi i zajedništva koja će trajati dok smo živi.

Narod.hr: Zašto je to tako jednostavno, a opet tako teško da se mnogi mladi parovi olako pokliznu i prebrzo razvedu nakon prve veće bračne krize?

Zlatko Gregov: Svi mi teoretski znamo da u brak treba ulagati. Danas možemo naći aforizme u urbanim gift shopovima tipa „Novac je kao žena. Ako mu ne pokloniš vrijeme i pažnju, usrećit će nekog drugog.“ Ali u svojoj sebičnosti kao da ne želimo niti čuti, a kamo li ugraditi u svoj hard disk riječi poput nesebičnost, sebedarje, žrtva, služenje… u strahu da ne postanemo luzeri. Umjesto da to budu cigle kojima ćemo raditi na sebi i ponosno graditi onu treću fazu zajedništva „Razumijevanje i radost“. Olako previdimo da smo na oltaru obećali bezuvjetnu ljubav i poštivanje,  a ne ljubit ću te i poštivati „ako ili dok“ ti budeš ljubio i poštivao mene. U bračnim krizama najveći je problem pitanje: Tko će početi ljubiti prvi? I tko će zbog ljubavi prvi početi mijenjati sebe da onaj drugi ne bi toliko patio? To sad zvuči jako lijepo i jednostavno, ali trebalo je puno vremena i truda dok je u našim glavama svaki kotačić sjeo na svoje mjesto jer nema cjepiva protiv sebičnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: U čemu se, iz vašeg iskustva, najviše griješi u odgoju djece?

 Zrinka Gregov: Svaki roditelj svom djetetu želi najbolje i odgaja ga kako najbolje zna i umije. Samo što koji put prođe dosta vremena dok nađemo sebe u braku, a djeca upijaju više ono što vide, nego ono što im govorimo. Da sam u djetinjstvu znala da postoji struka antropolog, sigurno bih to postala jer me oduvijek zanimalo sve što je u vezi s ispunjenim ljudskim životom. Kad me nešto muči držim se one agronomske „knjigu čitaj i seljaka pitaj“ pa zato puno razgovaram s ljudima o njihovim iskustvima u braku, volim narodne poslovice, pjesme, filmove i puno čitam. I uvijek se najviše veselim kad se ono što o opstanku ljudskog roda  kažu biologija, psihologija, sociologija i ekonomija točno poklapa s onim što piše u Bibliji i što je govorila moja pokojna nepismena, ali vrlo mudra i pobožna baba. Te životne mudrosti koje su omogućile da ljudski rod opstane 10.000 godina samo treba prevesti na suvremeni jezik mladih. Nacrt i metode zaručničkih vikenda rade upravo to – koriste dostignuća suvremene psihologije i interaktivne metode podučavanja da bi nas doveli do ključnih kršćanskih istina o sakramentu braka, svetosti života i obitelji. Zato program slijedi nit od susreta sa sobom, susreta s tobom, mi kao par, mi i Bog, mi i drugi. Na kraju se lijepo zajedno izradi plan za život i dobije uvid o mogućim kriznim situacijama sa smjernicama kako ih nadvladati.

Što vas je potaklo da se uključite u zaručničke vikende?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zlatko Gregov: Prije 30 godina niti u crkvi niti u društvu nije bilo nikakve priprave za brak, nisu postojala nikakva bračna savjetovališta, a nije bilo niti popularnih knjiga iz psihologije za samopomoć. Zrinka i ja bili smo jadni i razočarani jer smo mislili da smo samo mi pogriješili i da je sad sve gotovo. Zato nam je bilo  žao da se mladi parovi godinama muče samo zato što ih nitko ne pouči da su krize u braku normalne i da se isplati boriti za ljubav i brak. Na bračnom vikendu naučili smo da ljubav nije samo osjećaj zaljubljenosti, nego i svjesna odluka ljubavi te da se svaki brak dijeli u faze „3R: Romanca, Razočaranje i Razumijevanje i radost“ Kasnije smo naučili da Amerikanci ovaj teški period zovu depresija poslije medenog mjeseca (engl. post honeymoon depression), a Francuzi fazom dezidealizacije kad se razočarani princ i princeza zatvore u svoje kule i pate od samoće, a nitko ne popušta i ne želi sići prvi da se ponovo zagrle. Autor popularne monodrame „Žene su s Venere, a muškarci s Marsa“, Paul Dewandre, muža i ženu smješta na dva udaljena brijega među kojima je u početku duboka provalija i treba prevaliti vrlo dugi put da se dođe od jednog do drugog. Tijekom života svako pojedinačno rješavanje problema puni tu provaliju među nama i naš put od jednog do drugog postaje sve ravniji i kraći. Pri tom treba imati na umu da muž i žena govore dva različita jezika i ako se želimo sporazumjeti moramo uložiti napor da naučimo jezik onog drugog i postanemo bilingualni. Zar nije žalosno koliko nam nameću ravnopravnost i jednakost spolova, a nitko nas u 20 godina formalnog školovanja ne nauči  psihološkim i sociološkim muško-ženskim razlikama i tome da je za opstanak ljudskog roda neophodna komplementarnost spolova.

Narod.hr: Tko su sudionici zaručničkih vikenda?

Zlatko Gregov: Do sada je u ovih 17 godina zaručnički vikend prošlo preko 500 parova. Najčešće su to mladi visokoobrazovani ljudi koji svemu u životu pristupaju odgovorno pa tako i pripremi za brak. Oni su svjesni da je važnija priprema za brak koji će trajati cijeli život, nego za priredbu od svadbe  koja će ih uvaliti u dugove, a trajati samo jedan dan. Prekrasno je kasnije te ljude sretati kao stručnjake na najodgovornijim položajima u društvu i diviti se koliko su istovremeno predani svojim obiteljima i zauzeti u svojim crkvenim zajednicama. Oni su za nas  prava hrvatska društvena elita zbog koje vjerujemo u budućnost Hrvatske i molimo Boga da takva budu i naša djeca.

Narod.hr: Gdje se održavaju zaručnički vikendi? Kako se možemo informirati i prijaviti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zlatko Gregov: Zaručnički vikendi se održavaju u rujnu i u korizmi, najčešće u kući susreta Tabor u Samoboru. Budući da na vikendu može sudjelovati najviše 30 parova, svi se moraju pravovremeno prijaviti putem web stranice Hrvatske zajednice bračnih susreta (www.hzbs.hr) ili telefonom bračnom paru Ivi i  Dragi Dražetić.

 

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.