Jugoslavenska zastava na Trnjanskim kresovima: Tko je odgovoran i kolike su kazne?

zastava
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona X

Na Trnjanskim kresovima u Zagrebu i ove se godine našla zastava SR Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Događaj je organizirala Mreža antifašistkinja, u suradnji sa Srpskim narodnim vijećem i Savezom antifašističkih boraca i antifašista. Događaj se održao pod pokroviteljstvom Grada Zagreba, Gradske skupštine Grada Zagreba i Vijeća gradske četvrti Trnje. Program je podržao i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH.

Prema riječima organizatora, kresovi su “znak sjećanja na ulazak partizana u Zagreb 1945.”.

Rezolucija EU parlamenta o totalitarnim režimima

Podsjetimo na rezoluciju Europskog parlamenta u kojoj se osuđuju svi totalitarni režimi i njihova obilježja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament usvojio je 19. rujna 2019. rezoluciju naziva “Važnost europskog sjećanja za budućnost Europe (2019/2819(RSP))“. Rezolucija osuđuje i izjednačava nacističke i komunističke zločine kao i zločine svih ostalih režima. U njoj se, između ostaloga, podsjeća kako su “nacistički i komunistički režimi provodili masovna ubojstva, genocid, deportacije i doveli do nezapamćenih gubitaka života i slobode u 20. stoljeću u dotad neviđenim razmjerima u ljudskoj povijesti”.

EU parlament pozvao je “sve države članice EU-a da provedu jasno i principijelno preispitivanje zločina i djela agresije koje su počinili totalitarni komunistički režimi i nacistički režim”.

Europski parlament između ostaloga “izražava zabrinutost zbog kontinuirane upotrebe simbola totalitarnih režima u javnom prostoru i u komercijalne svrhe te podsjeća na to da je nekoliko europskih zemalja zabranilo upotrebu i nacističkih i komunističkih simbola”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Europski parlament izglasovao rezoluciju kojom izjednačava i osuđuje nacistički i komunistički režim

Također se izražava zabrinutost jer u javnim prostorima nekih članica EU i dalje postoje spomenici kojima se veličaju totalitarni režimi

Zastava u okviru zakona

Jugoslavenska zastava, pod kojom su počinjeni brojni zločini u Domovinskom ratu devedesetih godina, nije nepoznanica na događajima sličnima Trnjanskim kresovima.

Zakon o grbu, zastavi i himni RH te zastavi i lenti predsjednika RH jasno postavlja pravila o načinu isticanja tih hrvatskih simbola.

No, isticanje stranih zastava definirano je čl. 26. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tko istakne zastave strane države bez općeg poziva društveno-političke organizacije ili bez odobrenja organa uprave nadležnog za unutrašnje poslove, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 200,00 do 1.000,00 eura.”

Ovaj zakon u čl. 5 spominje, između ostalog, spominje isticanje simbola kojima se narušava javni red i mir.

“Tko na javnom mjestu izvođenjem, reproduciranjem pjesama, skladbi i tekstova ili nošenjem i isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža remeti javni red i mir kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 700,00 do 4.000,00 eura ili kaznom zatvora do 30 dana.”

Prekršaji protiv javnog reda i mira, kako donosi čl. 1. tog Zakona objašnjava da je riječ o djelima “kojima se na nedozvoljen način remeti mir, rad ili normalan život građana, stvara nemir, neraspoloženje, uznemirenost ili ometa kretanje građana na ulicama i drugim javnim mjestima ili ometa ostvarivanje njihova prava i dužnosti, vrijeđa moral, ometa vršenje zakonskih mjera državnih organa i službenih osoba, ugrožava opća sigurnost ljudi i imovine, vrijeđaju državni organi ili se na drugi način narušava javni red i mir građana te djela utvrđena ovim zakonom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Kumrovec i Trnjanski krijesovi: SDP i Možemo veličaju progon neistomišljenika i ubijanje nevinih

Zagreb i Kumrovec danas su povezala dva događaja kojima se ljevica vraća u revolucionarnu prošlost: Trnjanski krijesovi i obljetnica smrti Josipa Broza Tita

Tko je odgovoran?

Iako je, dakle, isticanje nacionalnih simbola definirano zakonima, neki godinama koriste argument da SFRJ više ne postoji te tako zastavu bivše Jugoslavije ne smatraju zastavom strane države.

Neki je, čak, ističu uz objašnjenje da je to zastava države u kojoj su rođeni.

Ostaje otvoreno pitanje hoće li i kakvu odgovornost snositi organizatori sličnih događaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.