Zašto DORH na Vrhovnom sudu traži stopiranje uvida u kredite HBOR-a?

Foto: fah, snimka zaslona FOtomontaža: narod.hr

Ponešto ispod radara prošao je nedavni zahtjev DORH-a Vrhovnom sudu za izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne presude kojom se odobrava pristup popisu svih korisnika i iznosa kredita Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) u prvom kvartalu 2017. godine, javlja tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Most: Što su radili DORH, HNB, Hanfa, HBOR i Porezna uprava?

> (VIDEO) Jelenić najavio rad na slučaju nakon rekonstrukcije nestalog spisa: Ravna li se DORH prema objavama Nacionala?

U tom razdoblju četiri tvrtke iz posrnulog Agrokora dobile su od HBOR-a ukupno 48,3 milijuna eura kredita, zbog čega je oporba nastojala srušiti ministra financija i predsjednika Nadzornog odbora HBOR-a Zdravka Marića. Zašto se danas stopira uvid u kredite koje dodjeljuje ta državna banka s 369 zaposlenika?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HBOR: U proteklih 10 godina Agrokoru odobreno više od 900 mil. kn

> Dvostruki kriteriji DORH-a: ‘Netransparentnost nije kazneno djelo’ kad se radi o Borgu, ali jest kad se radi o Bandiću?

Prema pravomoćnoj presudi Visokog upravnog suda u sporu HBOR-a i povjerenika za informiranje, zagrebačkom poduzetniku Hrvoju Šimiću odobrava se pravo na pristup informacijama o svim korisnicima i iznosima kredita u prva četiri mjeseca prošle godine jer je riječ o javnom novcu, pa su i informacije dostupne javnosti. U DORH-u, međutim, smatraju da je to protivno odredbama o bankarskoj tajni iz Zakona o HBOR-u i Zakona o kreditnim institucijama, koje je HBOR dužan primjenjivati i stoga ne smije odati podatke o klijentima pozivom na Zakon o pravu na pristup informacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjavajući zašto ustraju u pokušaju sprečavanja objave podataka o kreditima HBOR-a, iz DORH-a su za N1 odgovorili kako smatraju da je Zakon o kreditnim institucijama, koji štiti bankovnu tajnu, lex specialis u odnosu na Zakon o pravu na pristup informacijama.

‘HBOR se financira iz državnog proračuna i proračun odgovara za sve poteze HBOR-a. Naravno da će podaci o osobama koje traže kredite od poslovnih banaka na tržištu biti zaštićeni bankarskom tajnom, ali ako uzimaju javna sredstva, tu bankarskoj tajni nema mjesta. To je potvrdio i Visoki upravni sud’, napominje dojučerašnja povjerenica za informiranje Anamarija Musa za tportal.

U obrazloženju svog zahtjeva Vrhovnom sudu, DORH ‘usporedbe radi’ navodi i način poslovanja Europske investicijske banke (EIB), koja se financira sredstvima članica EU-a i, baš poput HBOR-a, ima dvojaku ulogu – tijela Europske unije i financijske institucije. Prema vlastitoj politici transparentnosti, EIB ima obvezu poštivanja profesionalne, odnosno poslovne tajne sukladno europskim zakonima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.