Zašto Hrvati, koji su financirali izgradnju auto-cesta, nemaju povoljnije cestarine od stranih korisnika?

cestarine
Foto: FaH

Cestarine na hrvatskim autocestama u iduća tri mjeseca bit će 10 posto više, što ponovno navodi na pitanje koliko će dugo Hrvati financirati svoje autoceste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je izgradnju autocesta financirala iz proračuna, odnosno iz džepa poreznih obveznika. Ti isti porezni obveznici moraju platiti i cestarinu, što praktički znači da dvostruko moraju financirati autoceste. Uz to, to ih stavlja u nepovoljni položaj prema strancima, jer i jedni i drugi plaćaju isti iznos cestarine.

Od 1. do 30. rujna cestarina će biti povećana za 10 posto. Hrvatske autoceste (HAC) to poskupljenje zovu sezonskim cestarinama, a ono vrijedi za vozila skupine I.A, I. I II. Pod tim šiframa kriju se motocikli, osobna vozila, osobna vozila s prikolicom i kamperi.

Cestarina se ne mijenja za teška vozila, odnosno za autobuse i kamione.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HAC tvrdi da je određivanje visine cestarine mjera potpore građanima i gospodarstvu

HAC podsjeća da su sezonske cijene uvedene 2018., ali se nisu primjenjivale posljednje četiri godine, tijekom pandemije covida i nakon nje. Kako se navodi u priopćenju, razlog neprimjenjivanja je “jedna od mjera potpore građanima i gospodarstvu u turističkoj sezoni.”

>Novi sustav naplate cestarine: ENC uređaji bit će vezani uz vozilo

HAC nadalje tvrdi da je nakon uvođenja eura korisnicima omogućavao niže cijene, jer je u konverziji cijena iz kuna u eure zaokruživao iznose na jednu decimalu. Primjerice, cijenu koja je nakon konverzije iznosila 20,17 euro, HAC je zaokruživao na 20,10 eura “umjesto na 20,20”.

Također, HAC podsjeća da cijene cestarine nije indeksirao prema inflaciji te su one iste od 2012. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cestarine su način punjenja proračuna HAC-a u turističkoj sezoni

Sezonske cijene, odnosno povećanje od 10 posto u tromjesečnom razdoblju, HAC tumači kao jednu od mjera financijskog restrukturiranja tvrtki u cestovnom sektoru.

Povećanje upravo u ljetnom razdoblju objašnjava se činjenicom da se oko 40 posto ukupnog godišnjeg prometa ostvaruje u ljetnim mjesecima. Na pojedinim autocestama, broj vozila ljeti povećava se i do tri puta u odnosu na ostalo razdoblje u godini. Time se HAC-u pruža prilika za dodatnu zaradu.

HAC napominje da se sukladno povećanom prometu “značajno” povećavaju i troškovi održavanja, sigurnosti, praćenja i upravljanja prometom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećanje cijena za određene kategorije vozila, odnosno motocikle, osobna vozila, osobna vozila s prikolicama i kampere opravdava se činjenicom da upravo ta vozila tijekom ljeta čine najveći udio u prometu.

Uskoro novi sustav naplate, stajat će 100 milijuna eura

Za financiranje gradnje autocesta i njihova održavanja koriste se i cestarine, čije naplaćivanje iziskuje veliku infrastrukturu i dodatne troškove.

HAC je u međuvremenu odlučio promijeniti sustav naplate, a u travnju ove godine raspisao je natječaj za izgradnju sustava elektroničke naplate. Sustav bi, predviđa se, trebao proraditi iduće godine.

>Od danas skuplje cestarine, a na autocestama i prve sezonske gužve: kolona na Lučkom oko 1 km

Cijena izgradnje sustava je 100 milijuna eura, od čega 65,9 milijuna osigurano iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, odnosno iz proračuna. Drugim riječima, građani će sada financirati sustav koji će im omogućiti novi način plaćanja cestarine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto se HAC nije odlučio za vinjete?

Ostaje tajna zašto se HAC, kad su mu već potrebna dodatna sredstva, nije odlučio na jednostavniji način godišnjih vinjeta. Ovako, najprije izgradnjom goleme infrastrukture naplatnih kućica, a zatim skupim preusmjeravanjem na sustav elektroničke naplate, novac se neprestano na različite načine prelijeva iz džepova poreznih obveznika u blagajne Hrvatskih autocesta.

Istodobno, hrvatski građani time financiraju i turističku sezonu jer, uz ostale troškove, u plaćanju cestarina sudjeluju kao i stranci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.