Zašto SDP-ova Jerković s gotovo 40 puta manje glasova od Petir ide u Europski parlament?

Foto: Marijana Petir PR, Fah; fotomontaža: Narod.hr

HDZ i SDP izbornu utrku za Europski parlament završili su izjednačeni. Svakoj od ove dvije stranke otišla su po četiri mandata iako je, prema rezultatima DIP-a, HDZ osvojio oko 44 tisuće glasova više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO, VIDEO) DIP objavio konačne rezultate: ‘Glasovalo je 29,85 posto birača’

> Prof. Leinert-Novosel o prepolovljenim glasovima podrške HDZ-u i SDP-u: ‘Plenković treba odgovoriti kome se obraća, a Bernadiću je ovo bio test’

> Dr. Željka Markić: ‘Ratifikacija Istanbulske konvencije i krađa referenduma glavni su razlozi za debakl Plenkovićevog HDZ-a’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Što su predviđale ankete, a što su donijeli rezultati izbora za EP?

> (FOTO, VIDEO) Kolakušić: ’70 posto Hrvata odlučilo je ostati kod kuće i dobili smo da stranka HDZ-SDP s 11 posto glasova osvojila je 70 posto mandata’

Kako je onda moguće da je s tolikim brojem glasova više osvojio isti broj mandata kao i SDP?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svakako treba napomenuti da brojka od 44.000 glasova nije mala, ali je zato razmjernost glasova presudila u korist SDP-a, koji je za više od 7000 glasova pretekao HDZ u borbi za taj 12 mandat, u skladu s D’Hondtovom metodom“, istaknuo je u razgovoru za RTL-ove Vijesti.hr komunikacijski stručnjak Petar Tanta.

Ovaj podatak u potpunosti demantira sinoćnju izjavu predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića koji je nakon objave rezultata, 15-ak minuta nakon ponoći, rekao da je HDZ-u za još jedan mandat nedostajalo oko tisuću glasova.

Zašto Jerković ide u EP, Petir ne?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP-ova Romana Jerković, s oko 1400 glasova osvojenih na izborima, postala 12, “pričuvna” hrvatska eurozastupnica. Ona bi u EP trebala ući tek nakon službenog izlaska Velike Britanije iz EU.

“Prvenstveno trebamo objasniti D’Hondtov sustav koji je zapravo jednostavna matematička metoda koja u svojoj filozofiji koristi razmjerno dijeljenje glasova. Najprije se izračuna ukupna biračka masa pa se ona dijeli s brojem mandata. Prvo se dijeli 1 pa sa 2 i 3 te tako dalje dok se ne dođe do brojke 11. odnosno 12. (zbog Brexita u ovom slučaju)”, ističe Tanta za RTL i dodaje:

“Ta brojka razmjerna je broju naših zastupnika u EU parlamentu. Upravo taj 12. mandat prema izračunu je pripao zastupnici SDP-a Romani Jerković, koja je ušla u parlament zahvaljujući preferencijskim glasovima Tonina Picule i Biljane Borzan”, kazao je Tanta.

Zanimljiva činjenica je da je lista Marijane Petir ostala nadomak praga, a iako je ona osvojila 40 tisuća preferencijskih glasova, ipak ne ide u Europski parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kakve je promjene izbornog zakona tražila UIO, a zaustavio SDP-ov ministar uprave?

> Dr. Markić za Glas Slavonije: Promjena izbornog zakona – preduvjet borbe protiv korupcije

> General Željko Glasnović za Narod.hr: ‘Predstavnicima bivšeg režima smeta svaki oblik lustracije i promjene izbornog zakona’

Podsjećamo, na izborima za EP ukupno je glasalo 29,86 posto birača.

HDZ je osvojio 22,72% ili 244.069 glasova, SDP 18,71% ili 200.973 glasova. I HDZ i SDP osvojili su po četiri mandata. Treća snaga je koalicija HRASTA i Ruže Tomašić (Hrvatski suverenisti) s 8,52% ili 91.544 glasa. Osvojili su jedan mandat. Na četvrtom je mjestu Mislav Kolakušić koji je osvojio 7,89% ili 84.764 glasova te je osvojio jedan mandat. Slijede Živi Zid s 5,66% te Amsterdamska s 5,19%, svaki s po 1 mandatom.

Most je osvojio 4,67 posto glasova. Marijana Petir 4,40 posto, Neovisni za Hrvatsku 4,37 posto glasova birača.

Slijede SDSS sa 2,66% glasova, HNS sa 2,60 % i Start 2,02%. Slijedi Bandićeva lista s 1,97%, politička platforma Možemo! te stranke Nova ljevica i ORaH koji su osvojili 1,79 posto te Pametno sa 1,40 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.