Završena obnova spomenika turskog graditeljstva, Maškovića hana

Zagreb, 28.7.2015 - Radovi obnove Maškoviæa hana u Vrani kod Pakoštana u potpunosti su završeni, ishoðena je uporabna dozvola i u tijeku su pripreme za aktivnosti na prostoru tog najznaèajnijeg i najveæeg spomenika turskog graditeljstva u Hrvatskoj, najzapadnije graðevine islamske arhitekture na tlu nekadašnje turske države. foto HINA/ Rendez Vous/ iš

Radovi obnove Maškovića hana u Vrani kod Pakoštana u potpunosti su završeni, ishođena je uporabna dozvola i u tijeku su pripreme za aktivnosti na prostoru tog najznačajnijeg i najvećeg spomenika turskog graditeljstva u Hrvatskoj, najzapadnije građevine islamske arhitekture na tlu nekadašnje turske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao mjesto svratišta, odmorišta i rezidencije han je 1644. dao sagraditi turski vezir Jusuf Mašković, a nakon njegove smrti godinu dana kasnije gradnja je prekinuta i nikada nije završena prema izvornom projektu.

Projekt njegove obnove financiran je u sklopu Programa Europske unije za Hrvatsku, IPA 2009., a vrijedan je 2,6 milijuna eura, od čega 75 posto financira EU, a ostalo su nacionalna sredstva. Njegovo zatvaranje svečano će se obilježiti 31. srpnja, u nazočnosti predstavnika nositelja projekta, Ministarstva kulture i općine Pakoštane kao krajnjeg korisnika.

Obnovljeni han će djelovati kao višenamjenski kompleks, s malim hotelom, trgovinama, zbirkom lokalnih arheoloških nalaza, restoranom, prostorom za kulturne, znanstvene, turističke, gospodarske manifestacije i skupove, što bi trebalo doprinijeti i gospodarskoj revitalizaciji mjesta Vrana, najavljeno je iz Ministarstva kulture.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravokutnog tlocrta na površini većoj od tri tisuće četvornih metara, han je zidan od fino klesanih kamenih blokova, a njegov unutrašnji prostor podijeljen je na veći dio, za smještanje putnika namjernika, te manji koji je najvjerojatnije trebao biti rezidencija samog vlasnika.

U tu reprezentativnu građevinu ulazi se kroz utvrđena vrata u prizemlju glavne stambene zgrade, a nasuprot ulaza je otvoreni paviljon, šedrvan, rastvoren lukovima, pod kojim je nekad bila česma. S južnog zida smješten je niz konaka, soba, od kojih je svaka imala kamin.

Nasuprot konaka su ostaci gospodarskih zgrada i kupališta, hamama. Na obodnom zidu manjeg dvorišta sačuvan je niz niša, kamina koji se izmjenjuju u pravilnom ritmu s uskim otvorima puškarnica. Islamski građevinski element prepoznaje se ponajviše u obliku lukova, oštrih i zidanih vrlo precizno klesanim kamenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maškovića han ima status pojedinačno zaštićenog kulturnog dobra i kulturnog dobra od nacionalnog značaja, te je upisan u Registar kulturnih dobara RH i na Listu kulturnih dobara od nacionalnog značaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.