Srijeda, 30 travnja, 2025
10 C
Zagreb
Pratite nas:

Zbog cijene goriva prijevoz će biti skuplji 10 do 20 posto, a rast će i cijena plina?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon jučerašnjeg skoka cijena goriva, pogotovo dizela koji je prvi put prešao 11 kuna, postavlja se pitanje što će biti s cijenama ostalih roba i usluga. Jer vrlo često rast cijene goriva povlači lančanu reakciju tj. druga poskupljenja. Sve se to događa i u uvjetima probuđene inflacije.

Cijene goriva jedna su od većih stavki u budžetu i građana i tvrtki. Što će s cijenama biti u budućnosti, teško je reći, kažu u Petrolu, koji nakon današnjeg preuzimanja Croduxa ima 23 posto hrvatskog tržišta naftnih derivata.

– U ovom trenutku je to jako teško prognozirati. Svi se nadamo da će se cijene smiriti i da će se tržište stabilizirati, poručila je predsjednica Uprave Petrola Nada Drobne Popović, javlja HRT.

Prijevoz skuplji 10 do 20 posto?

Rast cijena goriva mogao bi bitno utjecati i na cestovne prijevoznike. I prijevoz robe, a još više putnika pod velikim je pritiskom ulaznih troškova. Vedran Tomičić, direktor komercijale i operative Arrive, smatra da je podizanje cijena njihovih usluga za 10 do 20 posto – neizbježno.

Cijene u trgovačkim lancima ići će gore

Roba široke potrošnje već neko vrijeme primjetno poskupljuje, kažu u trgovačkim lancima. Direktor Lonia trgovine Drago Munjiza napominje da su svi dobavljači povisili cijene, a trgovački lanci puno razvoze i troškovi su veliki. Kad-tad će se, dodao je – to odraziti i na cijene.

Cijena plina leti u nebo

Iz HEP-a poručuju da trenutačno ne razmišljaju o poskupljenju električne energije. Zalihe plina ima dovoljno za cijelu ogrjevnu sezonu. A cijena mu je danas u Europskoj uniji i Britaniji skočila 25%. No sve ovo dolazi u godini kada inflacija od nule u zimskim mjesecima, može do kraja godine narasti do 3,5 posto mjesečno.

Cijena plina leti u nebo, ali je cijena energije iz obnovljivih izvora posljednjih godina padala i sada je stabilna.

Do kada inflacija?

– Ja mislim da bi u Hrvatskoj inflacija mogla ostati u ovoj i idućoj godini 2 posto, sljedeće godine čak i nešto ispod. Ne treba zaboraviti da je ove godine toliko poremećaja. Oni će napraviti veliki bazni efekt koji će se dogodine ispuhati, smatra Hrvoje Stojić, ekonomski analitičar PBZ – CO obveznog mirovinskog fonda.

Uz energetsku krizu, na inflaciju utječe i niz poremećaja u opskrbnim lancima u svijetu, te strukturni poremećaji koje je izazvala pandemija. A to znači da bi vrijeme jeftinijih naftnih derivata moglo biti prošlost. U ovom prijelaznom razdoblju između klasične i zelene energetike, nema sumnje, moglo bi biti još dosta kriznih situacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci