Parlamentarni izbori u Srbiji održat će se u nedjelju. U toj zemlji trenutno živi oko 58.000 Hrvata, ali oni u parlamentu nemaju svog zastupnika. Politički predstavnik Hrvata u Srbiji Tomislav Žigmanov otkrio je hoće li se to promijeniti, prenosi Dnevnik.hr.
> Bulj reagirao na skandalozne izjave veleposlanika Biščevića o Žigmanovu
“Činimo sve što je u našoj moći, tražimo model da ostvarimo naše parlamentarno zastupstvo i da budemo uključeni u procese donošenja odluka”, rekao je Žigmanov.
Postojeći model izbora pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji je posve drugačiji negoli u Hrvatskoj.
“Ovdje je na sceni tzv. prirodni prag i da bi ga hrvatska zajednica, koja je teritorijalno disperzirana, negativno označena i koja je bila objekt etnički motiviranog nasilja 90-ih godina, ostvarila potrebno je da dobije više od 30 posto glasova od ukupnog broja pripadnika hrvatske zajednice i bude jedna od političkih stranaka”, dodao je.
To bi značilo da je potrebno oko 12.000 glasova. No, na izbore ne izlaze svi već oko 50-ak posto ljudi. “Od ukupno izašlih građana hrvatske nacionalnosti, jedna od stranaka bi trebala dobiti više od 60 posto. To su standardi koji u demokratskim društvima ne postoje”, objasnio je Žigmanov.
Problem je što su Hrvati u i Srbiji donekle razjedinjeni
Institut zajamčenih mandata je ono čemu oni teže. “Hoćemo da Srbija to počne primjenjivati u svojoj praksi”, naveo je. To omogućuje “da ni 10 posto potrebnih građana određene nacionalnosti izađu na izbore i daju povjerenje stranci”.
Problem je što su Hrvati u Srbiji donekle razjedinjeni. “To je velika fama. Nismo jedina stranka, postoje još četiri osobe… Ne možemo se složiti jer se, kao ni u Hrvatskoj, mnoge političke stranke ne mogu složiti. Zato postoji demokracija. Druga stranka ne postoji, to su četiri čovjeka“, objasnio je.
Nedavno su imali problem i s hrvatskim veleposlanikom u Beogradu Hidajetom Biščevićem.
“Mi smo na razgovor s institucijama u Hrvatskoj uvijek spremni. Nismo davali razloge i povode da se o nama na takav način govori, da se pišu paskvile, da se o pojedinim odlukama i procesima kojima upravljamo unutar hrvatske zajednice na taj način odnosi i da se pokušava stvoriti klima da ne uspijemo u našem naumu”, dodao je.
Da bi Hrvatima u Srbiji život bio lakši, kazao je, trebaju im europske integracije. “Želimo živjeti u državi koja ima razvijenu vladavinu prava, promanjinske politike, da u gospodarskom smislu budemo dionici europskih gospodarskih procesa, dio NATO saveza, da budemo dio država europske obitelji”, zaključio je.
> Zašto veleposlanik u Srbiji Hidajet Biščević stalno napada Tomislava Žigmanova?
> Žigmanov o izborima u Srbiji, Šešeljevim prijetnjama, napadima veleposlanika Biščevića
> Žigmanov o Hrvatima koji žive u Srbiji: Strah je često jedna od sastavnica života u Srbiji