U jednom trenutku možemo očekivati uhićenje Todorića, ali zbog nečijeg rejtinga, a ne pravde i utvrđivanja istine“, rekao je između ostalog Zlatko Hasanbegović gostujući u prvoj ovosezonskoj Bujici.
Prvi gost nove sezone Bujice urednika i voditelja Velimira Bujanca na Z1 i još 9 televizija bio je čelnik stranke Neovisni za Hrvatsku, saborski i gradski zastupnik – dr. Zlatko Hasanbegović.
> Dubravka Vrgoč napala Hasanbegovića jer joj smeta iznošenje problema vezanih uz njezin rad i HNK
O Agrokoru
“Agrokor je priča o dubokoj državi koja je nadjačala službenu državu, a demontaža duboke države prvorazredni je političko-nacionalni i društveni cilj. Po njenoj demontaži ocjenjivat će se politički akteri,” rekao je na otvorenju nove sezone Bujice Hasanbegović.
“Početak svake rasprave o Agrokoru treba biti osvješćivanje te državno-političke i poslovne simbioze koja je stajala u pozadini megalomanskog rasta Agrokora i u kojoj su Vlada i monetarna vlast nastupali kao vrsta Agrokorovog servisa. Utjecajni ministri po završetku karijere završavali su u Agrokoru i obrnuto – i ne samo ministri. Dvije glavne stranke izmjenjivale su se na vlasti, a postojala je treća stranka koju bi kolokvijalno mogli nazvati Konzum stranka, koja je u poslovnom smislu imala veći utjecaj od vladajućih stranaka,” podsjetio je politički tajnik Neovisnih za Hrvatsku.
O Todoriću
“Sunovrat Agrokora koji je u svom dosadašnjem obliku došao svom kraju je logičan i predvidljiv epilog megalomanskog poslovnog projekta koji se odvijao u simbiozi nominalno privatnih interesa i političko-državne intervencije koja je pogodovala tom privatnom interesu koji je sam po sebi bio prepreka istinskom privatnom poduzetništvu,” nastavio je Hasanbegović i dodao: – Model je bio ovakav: ‘Ako se želite baviti privatnim poduzetništvom, a nemate političko-državnu zaštitu, plaćat ćete oblik reketa, postat ćete dobavljač Agrokora. Proizvode ćete prodati mimo cijena tržišne logike, a plaćat će vam se u protuzakonitim rokovima koje je određivao sam gospodin Todorić!”
O zlokobnim izjavama Milorada Dodika
Jedna od bitnih činjenica u farsi Agrokor pojava je ruskih državnih kreditora, smatra Hasanbegović, što ukazuje na to da je drama dobila i geopolitičku pozadinu.
“Svakom pametnom jasno je da je pojava Rusa ukazala i na ruski državni geopolitički interes na ovom prostoru koji nije uvijek nužno podudaran s hrvatskim interesima. U sjeni Agrokora jučer smo čuli zlokobnu izjavu Milorada Dodika, kojemu je ruska politika tutor, a to je da je spajanje Republike Srbije i “Republike Srpske” dugoročni strateški projekt. To znači da određeni krugovi još nisu odustali od stvaranja velike Srbije na par desetaka kilometara od Zagreba!”
“Pravi arhitekti lex Agrokora nisu bili u Mostu, ovo je farsa Martine Dalić, Škegrine nekadašnje pomoćnice i ministrice financija u Vladi Jadranke Kosor te Ivice Todorića koji pokušava uljepšati sliku argumentacijama za malu djecu”, konstatirao je gost Bujice ustvrdivši da “sve više izbija interes mešetarsko-lešinarskih elemenata”.
O povjerenstvu za Agrokor
“Parlamentarno povjerenstvo u razvijenim demokracijama prvorazredni je instrument bilo kakve istrage”, bio je jasan Hasanbegović, ali po njegovu mišljenju, “u ovoj aferi to nije slučaj”.
“Načelno nemam ništa protiv formiranja povjerenstva za Agrokor, mogao bih potpisati sve SDP-ove argumente kada ne bi znali tko sve stoji iza toga, a to je politička kasta bez obzira na pripadnost dvjema velikim stranakma. Ne trebamo imati iluziju da bi istragu trebali provesti oni ljudi koji bi istraživali sami sebe! Gordan Maras trebao bi biti jedan od predmeta istrage povjerenstva, njegova uloga kao ministra i u HBOR-u. Nije samo on apologet Todorića kroz desetljeća, sjetimo se gospodina Grčića koji je na početku krize apelirao na medije da se ne piše o problemu Agrokora jer bi to moglo imati negativne posljedice! To je razlog naše skepse prema povjerenstvu. Ako dođe do njegovog formiranja, u njega bi ušli HDZ, SDP, a svi ostali bi možda dobili eventualno jednog predstavnika. Siguran sam da bi nam onemogućili pravi rad unutar povjerenstva, a mi ne želimo biti vrsta dekora u demagoškoj egzibiciji nesposobnih i korumpiranih političara,“ ocijenio je Hasanbegović ulogu HDZ-a i SDP-a.
“Slučaj Agrokor mora imati pravosudni epilog, ustvrdio je i dodao: – U jednom trenutku moći će se očekivati uhićenje Todorića, ali zbog nečijeg političkog rejtinga, a ne da se ustanovi konkretna pravna odgovornost. Sjetimo se samo Sanaderovog slučaja i kako je sve to završilo!”
Odgovarajući na upit da Hrvatsku već godinama vode diplomati, a posvađani smo sa svim susjedima Hasanbegović je rekao da je filozofija Andreja Plenkovića ustrajanje na političkoj stabilnosti koja je svrha sama sebi, a ne boljitku naroda.
“To je apolitička filozofija, neprestano održavanje statusa quo, pretvaranje politike u tehnologiju vladanja zbog vladanja, bez ikakvog dugoročnog cilja, što je već viđeno u otuđenim bruxelleskim mjestima moć…”, navodi Hasanbegović.
O Istanbulskoj konvenciji
Dr. Hasanbegović jasno se usprotivio uvođenju rodne ideologije i Istanbulskoj konvenciji. Uvod je bila svađa s Radom Borić u zagrebačkoj Gradskoj skupštini kojoj je poručio: “Osobo Borić, no pasaran!” Zanimljivo je da je Borić spomenula 25. studenog kao datum kada bi Sabor trebao ratificirati konvenciju, premda to nije službeno najavljeno.
> Zagrebačka Skupština usvojila Strategiju – iz dokumenata izbačen termin ‘rod’
“Rodna pseudoideologija suprotstavljena je antropologiji, vjerskom i civilizacijskom iskustvu, ali je suprotstavljena i svim znanstvenim i biološkim argumentima. U Hrvatsku se počela penetrirati 2004., za vrijeme Sanaderove Vlade kada su pojedini elementi ideologije unešeni u zakonodavstvo, a ratifikacija Istanbulske konvencije trebala bi biti njezina kruna. Predigra za to bila je rasprava u Gradskoj skupštini kada su stanovite stručne službe bile nestrpljive pa su sve elemente rodne ideologije uvele u Strategiju razvitka Grada Zagreba gdje joj nije mjesto. Ovdje jasno poručujem – Neovisni za Hrvatsku nikada neće prihvatiti Istanbulsku konvenciju i uvijek će biti protiv rodne ideologije! Radi Borić sam rekao da nametanje te pseudoideologije neće proći. Poznavajući modus operandi gospodina Plenkovića, ratifikaciju će odgoditi koliko može jer bi se time demokršćanski identitet koji voli isticati tek folklorno, pretvorio u potpunu farsu.”, ocjenjuje Hasanbegović.
O HOS-ovoj ploči
Emisija se bavila i premještanjem ploče poginuloj 11-orici HOS-ovaca iz Jasenovca u Novsku.
“Birači će odlučiti koliko je taj potez naštetio HDZ-u, ali to je tipičan primjer kalkulantske politike i izbjegavanje donošenja jasnih političkih odluka. Epilog te priče bio je bizaran! Time je pronađeno palijativno rješenje, a stvarni epilog tek iščekujemo. Čekamo Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću, iako je potpuno jasno da zbog njegova sastava neće biti donešene baš nikakve jasne odluke…Zapravo, čekamo što će reći gospoda Pupovac i Štromar kao ključni politički čimbenici na kojima počiva većina, a kojima je to instrument za ostvarivanje drugih ciljeva. S druge strane, HDZ-ovi birači ne žele da njihova sudbina ovisi o Miloradu Pupovcu. Ovo je vrsta političkog reketa i o tome ovisi krhka većina, uz naravno – Sauchu, kao svojevrsni moralni stup koalicije,” našalio se dr. Hasanbegović.
Za referendumsku inicijativu kojom se traži promjena načina izbora predstavnika nacionalnih manjina u Sabor, rekao je da to pitanje treba povezati s potrebom korjenite reforme cijelog izbornog sustava.
“Ovo je samo jedna od anomalija u političkom sustavu. To nije protumanjinska kampanja, jer ovakav model ne postoji ni u jednoj jedinoj zemlji svijeta! Sustav je postao opterećenje i za same manjine, a reforma je potrebna kako bi u Hrvatskom saboru sjedili istinski predstavnici naroda.”
O opasnim ostatcima HNS-a
Kritizirao je potez ministrice obrazovanja Blaženke Divjak koja je iz lektire izbacila knjigu Stjepana Tomaša ‘Moj tata spava s anđelima’, jedne od rijetkih koja afirmativno govori o Domovinskom ratu.
“Jedno od ključnih iskušenja za ovu Vladu je da je ono što je ostalo od HNS-a osim graditeljstva i stanovitih uprava, preuzelo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, što može imati dalekosežne posljedice, a vezano je za nastavak kurikularne reforme, koja je, usprkos istinskoj potrebi za reformu, iskorištena za promicanje određenih ideologija suprotnih hrvatskoj predaji. Ta ideja začeta je za vrijeme Zorana Milanovića koji je projekt dodijelio Borisu Jokiću kao estradnoj figuri što je trebalo sakriti istinske interese. Sada se stari akteri vraćaju u igru i pokušavaju ostvariti svoje interese, uz Plenkovićevo odobrenje,“ zaključio je Hasanbegović u prvoj ovosezonskoj Bujici.
Cijelu emisiju možete pogledati ovdje:
Tekst se nastavlja ispod oglasa