Četvrtak, 8 svibnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Značaj Erdutskog sporazuma

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

12. studenog 1995. godine, nakon završetka oslobodilačke akcije Oluja, popisan je ugovor između lokalne srpske zajednice iz još uvijek okupiranih dijelova Hrvatske i hrvatske Vlade.

U ime srpskih pregovarača potpisao ga je Milan Milanović, a u ime hrvatske Vlade Hrvoje Šarinić.

Značaj Erdutskog sporazuma

Erdutski sporazum je naziv za Temeljni sporazum o Istočnoj Slavoniji, Baranji i Zapadnom Srijemu koji je postignut tijekom pregovora u američkom Daytonu između hrvatskog predsjednika F. Tuđmana i srbijanskoga predsjednika S. Miloševića.

Potpisalo ga je 12. 11. 1995. u Erdutu izaslanstvo lokalne srpske zajednice, a u Zagrebu izaslanstvo hrvatske vlade uz posredovanje Petera Galbraitha (veleposlanika SAD-a u Hrvatskoj) i Thorvalda Stoltenberga (posrednika UN-a).

Hrvatska je Erdutskim sporazumom pristala na mirnu reintegraciju okupiranoga dijela hrvatskoga Podunavlja, a istodobno su srpskoj zajednici u njemu bila zajamčena sva manjinska i druga prava. Sporazumom je dogovoreno da Vijeće sigurnosti UN-a uspostavi prijelaznu upravu do integracije navedenoga područja u Republiku Hrvatsku. Određeno je da prijelazna uprava djeluje jednu godinu, uz mogućnost produljenja razdoblja za još jedan mandat (također u roku od jedne godine).

Nakon potpisivanja Erdutskoga sporazuma Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je Rezoluciju 1037 (15. 1. 1996) kojom je odlučilo uspostaviti Prijelaznu upravu UN-a za Istočnu Slavoniju, Baranju i Zapadni Srijem (UNTAES) čiji je mandat okončan 15. 1. 1998.

Nakon toga su Istočna Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem sa gradom mučenikom Vukovarom nakon sedam godina okupacije vraćeni domovini Hrvatskoj.

Erdut – mirni hrvatski gradić na Dunavu kao mjesto zločina Arkanovaca

Erdut je hrvatski gradić na Dunavu u blizini Vukovara u kojem su većinsko stanovništvo bilo hrvatsko. Okupiran je u ljeto 1991. zajedničkim djelovanjima vojske Socijalističke Republike Jugoslavije JNA i fašističkih snaga srpskih milicija od Arkanovih Tigrova do četničkih milicija.

U Erdutu i okolici su napravljeni brojni zločini nakon okupacije mjesta od studenog 1991. do proljeća 1992. godine nad Hrvatima i Mađarima Erduta, gdje je u nekoliko navrata ubijeno više od 30 ljudi.

Pred Međunarodnim sudom u Haagu za zločine u Erdutu bili su optuženi Slobodan Milošević, Željko Ražnjatović Arkan, Goran Hadžić, Jovica Stanišić i Franko Simatović – kreatori i provoditelji srpske šovinističke politike istrebljenja iz ratova na području bivše Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr
Photo: Roberta F.

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci