Uredu pravobraniteljice za djecu objavio je Izvješću o radu za 2019. godinu. Na čelu ureda je Helenca Pirnat Dragičević, dipl. iur., imenovana je pravobraniteljicom za djecu 2017. godine. Pravobraniteljica za djecu ima dvije zamjenice mr.sc. Maju Gabelicu Šupljika, prof. psihologije i Ivanu Buljan Ajelić, magistra prava, koja je kći Gordane Buljan Flander, ravnateljice Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba.
O nasilju u obitelji
U izvješću pravobraniteljice za djecu se ističe kako su neka djeca izgubila život ili su bila u smrtnoj opasnosti zbog nepažnje roditelja. Jedno je dijete smrtno stradalo kad ga je roditelj na vrućini ostavio u zatvorenom automobilu, a ističe se i zastrašujući slučaj nasilja oca nad djecom na otoku Pagu.
Zabilježena su tri slučaja povrede prava na život, koja se odnose na šestero djece, a riječ je o teškim kaznenim djelima na štetu djece poput ubojstva, pokušaja ubojstva, čedomorstva, samoranjavanja itd.
O visoko-konfliktnim razvodima
U opsežnom dokumentu ističe se i podatak da gotovo 2200 djece nije ostvarilo pravo na susrete i druženja s drugim roditeljem ili je to činilo u manje od onoga koji je odredio sud. Razlog tomu je manipulativno ponašanje roditelja s kojim djeca stanuju.
Pravobraniteljica upozorava da su u visoko-konfliktnim razvodima djeca često žrtve roditeljske ili manipulacije članova obitelji, što je oblik psihičkog i emocionalno nasilja nad njima. Da bi ih se zaštitilo, nužna je žurna i usklađena reakcija institucija, no ona u brojnim slučajevima izostaje.
O štrajku u školama
Na štrajk u osnovnim i srednjim školama, od 10. listopada do 2. prosinca, pravobraniteljici su stigle 72 pisane prijave i više desetaka telefonskih poziva djece, roditelja, ali i nastavnika o povredi prava djeteta na obrazovanje.
Otvorili su niz pitanja koja se odnose na: pravovremenu informiranost djece o obustavi rada u školama, nadoknadi izgubljenih sati, pravu djece na slobodno vrijeme, organizaciju i provedbu priprema za državnu maturu itd.
Na sva ova pitanja potrebno je odgovoriti kako bi se u budućnosti, u ovakvim situacijama, dala prednost zaštiti najboljeg interesa djece.
Izvješće u cijelosti pročitajte u nastavku:
Izvor: narod.hr