Ponedjeljak, 31 ožujka, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Martin Imbrišević, Hrvat koji je spasio krunidbu Franje Josipa I.

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Malo je poznata činjenica da je prije točno 170 godina (8. rujna 1853.) zahvaljujući naporima, upornosti i vještini jednoga Hrvata, Martina Imbriševića, u okolici Oršove (današnja Rumunjska) pronađena sakrivena kruna Sv. Stjepana – najvažniji simbol mađarske državnosti, bez koje nitko ne može biti okrunjen za mađarskoga kralja, pa to ne bi mogao biti niti car Franjo Josip I. (1867.), da krunu – koju su zakopali i sakrili mađarski revolucionari iz kruga Lajoša Košuta, u bijegu nakon neuspjele revolucije 1848./1849. (a koju je uspješno ugasio i hrvatski ban Jelačić!) –  nakon višegodišnje potrage nije pronašao Hrvat, pukovnik Martin Imbrišević!

Rođen je 1801. u selu Peteranec, kraj Koprivnice, a u vojsci je služio od 1818., najviše u Trećoj ogulinskoj graničarskoj pukovniji. Bio je hrabar i lojalan vojnik, sudjelujući u svim bitkama koje je austrijska vojska vodila tijekom 19. stoljeća  –  borio se i pod zapovjedništvom feldmaršala grofa Radetzkog, sudjelovao u bitci kod Solferina, San Sira, Vicenze, Milana, bio zarobljen u bitci kod Magente… Umro je u rodnom Peterancu 1880., proživjevši gotovo cijelo 19. stoljeće i preživjevši mnoge krvave bitke koje su se tada vodile. 

Od 1849. službovao je u banatskoj regimenti u Vršcu i na donjem toku Dunava, te je dobro poznavao taj kraj, pa je upornim traganjem uspio otkriti mjesto (močvarno područje rijeke Cerne) gdje je u željeznom kovčegu bila zakopana i sakrivena kruna Sv. Stjepana, skupa sa svim kraljevskim insignijama. Kruna je svečano vraćena Mađarskoj, uz brojne počasti i slavlja, a na mjestu njezina pronalaska sagrađena je kapelica kao sjećanje na taj značajan događaj. Martin Imbrišević je zbog uspješnog vođenja potrage odlikovan visokim Redom željezne krune i imenovan vitezom od Aaliona. Nakon što mu je Franjo Josip I. 1861. potvrdio plemstvo, kruna Sv. Stjepana postala je sastavnim dijelom njegova obiteljskoga grba. Danas se grbovnica Martina Imbriševića čuva u Hrvatskom povijesnom muzeju u Zagrebu.

Zanimljiv je i podatak da je pranećak viteza Martina Imbriševića veliki pjesnik hrvatske moderne, Fran Galović!

Izvori:

Brajković, V., Grbovi, grbovnice, rodoslovlja. Zagreb: Hrvatski povijesni muzej, 1995., str. 35, 143

Benda, K.; Fugedi, E. Tausend Jahre Stephanskrone. Budapest: Corvina, 1986.

Heka L. ANALIZA AUSTRO-UGARSKE I HRVATSKO-UGARSKE NAGODBE (U POVODU 150. OBLJETNICE AUSTRO-UGARSKE NAGODBE). Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci [Internet]. 2017 [pristupljeno 06.09.2023.];38(2):855-880. https://doi.org/10.30925/zpfsr.38.2.7

https://novanobilitas.eu/rod/imbrisevic-z-aalionu (pristupljeno 06.09.2023.)

Kussan, Paul., Kratka povijest Treće ogulinske narodne graničarske pješadijske regimente. Zagreb: SKD Prosvjeta, 2010., str. 112, 120

Holjevac, Ž. Ogulinska pukovnija (1746. – 1873.): polazišta. Ogulin: Matica hrvatska, 2012., str. 169

Štefanec, N. KRUNA SV. STJEPANA, KRUNIDBENE CEREMONIJE UGARSKIH VLADARA I DOPRINOS MAÐARSKE HISTORIOGRAFIJE HRVATSKOJ HERALDICI I VEKSILOLOGIJ. RADOVI – Zavod za hrvatsku povijest, vol. 51, 2019., str. 437-443 (prikaz)

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: općina Petranec

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci