O zaštiti kože, kao najvećem tjelesnom organu, posebno se počinje razmišljati u ljetnim mjesecima, kada se najviše suočavamo sa štetnim UV zračenjem, stoga je bitno odabrati proizvod odgovarajućeg zaštitnog faktora prema tipu kože.
Prevarili biste se ako mislite da se krema za sunčanje, odnosno sa zaštitnim faktorima stavlja samo preko ljeta. Smatra se da bi se trebala koristiti cijele godine, barem na licu i dijelovima koji su izravno pod utjecajem UV zraka.
Zaštitni faktor odnosno kratica SPF dolazi od sintagme sun protection factor. Što je faktor veći, to je moguć dulji boravak na suncu bez nuspojava – crvenila i opeklina. Raznolika ponuda proizvoda za sunčanje s različitim zaštitnim faktorom nekad može napraviti pomutnju, stoga je bitno birati one proizvode koji će se u potpunosti prilagoditi vašem tipu kože.
Kako djeluje SPF?
Stvarno vrijeme zaštite kože je vrijeme u kojem ona može biti izložena suncu bez nanošenja proizvoda za zaštitu, a da pri tome ne zadobije opekline. Ovisno o tipu kože, to vrijeme iznosi od pet do 30 minuta. Ono se umnaža s faktorom zaštite u vremenu koje možete provesti na suncu s proizvodom za zaštitu bez zadobivanja opeklina, prenosi tportal.
Kako odabrati odgovarajući zaštitni faktor (SPF)?
Izbor odgovarajuće zaštite od sunca ovisi o vremenu koje koža može provesti izložena mu bez opeklina. Ovisno o tipu kože, lokaciji i godišnjem dobu, to vrijeme u prosjeku iznosi od pet do 30 minuta. Faktor zaštite od sunca naznačuje stupanj zaštite od sunčevih opeklina. Kako se SPF povećava, smanjuje se količina UV zračenja koje dopire do kože i uzrokuje opekline. SPF je potrebno odabrati ovisno o tipu kože, godišnjem dobu i lokaciji.
Koji je SPF najbolji za djecu?
Djeca su najosjetljivija i najugroženija skupina. Zato na njihovu kožu uvijek treba nanositi kreme s minimalnim SPF 50.
Također, djeca ne bi smjela biti aktivno i direktno na suncu između 11 i 17 sati dok je sunce jako, a djeca mlađa od 2 godine ni toliko, upozorava ordinacija.večernji.
Jako svijetla i izrazito osjetljiva koža
Pripadnici ovog tipa kože obično imaju pjegice, svijetle oči i plavu kosu ili onu s crvenim i narančastim pigmentom. Ove osobe prve su na udaru štetnog UV zračenja, što često rezultira crvenilom. Za ovaj posebno osjetljiv tip kože preporučuju se kreme za sunčanje koje bi trebale imati najmanji faktor 30.
Svijetla i osjetljiva koža
Osobe svijetle kože lakše će potamniti, no jednako lako i izgorjeti. Obično imaju plavu do svijetlosmeđu kosu i svjetlije oči. Bez proizvoda za sunčanje na suncu mogu boraviti najviše deset minuta, a dulji boravak i pravilnu zaštitu osigurat će proizvodima čiji se zaštitni faktor kreće između 20 i 30.
Normalna koža
Ovaj tip kože uglavnom imaju osobe sa svijetlosmeđom, kestenjastom kosom i smeđim ili sivkastim očima. Pripadnici ovog tipa kože lakše tamne i rjeđe se suočavaju s crvenilom. Bez UV zaštite ove osobe na suncu mogu provesti najviše 15 minuta, a s obzirom na prirodu kože, dovoljnim će se pokazati proizvodi za sunčanje s nižim zaštitnim faktorom – od 12 do 20.
Vrlo tamna koža
Pripadnicima ovog tipa kože gotovo se nikad ne dogodi nuspojava u vidu crvenila nakon izlaganja suncu. Ove osobe s lakoćom će se boriti protiv štetnih sunčevih zraka, a njihovom mediteranskom tipu kože dovoljnim će se pokazati proizvodi za sunčanje sa zaštitnim faktorom između 8 i 12.
Hoće li viši zaštitni faktor spriječiti tamnjenje?
Viši zaštitni faktor će smanjiti utjecaj UV zraka mnogo više nego niži faktor, ali će bolje štititi. Tako će koži trebati više vremena da razvije prirodni ten, no tamnjenje je time manje štetno i trajno.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.