Bundeva (lat. Cucurbita pepo) jesenska je namirnica bogata hranjivim tvarima, a posebno karotenoidima, među kojima je najpoznatiji beta-karoten, antioksidans koji se u ljudskom tijelu pretvara u vitamin A te pokazuje mnoge zdravstvene dobrobiti. Osim što je bogat izvor vitamina A, vrlo je dobar izvor vitamina C, piše Glas Koncila.
> Važan mineral: Ovo su znakovi nedostatka magnezija koje ne biste trebali ignorirati
> Bučino ulje – crno tekuće zlato međimurskog kraja
To sinergijsko djelovanje antioksidansa potiče imunitet, djeluje protuupalno, pomaže u sprečavanju razvoja ateroskleroze i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Beta-karoten pomaže i kod oštećenja kože uzrokovanoga suncem i usporava starenje. Izvrsnu ljekovitost ima ulje sjemenaka poznato kao bučino ulje. To ulje jedan je od najkoncentriranijih izvora alfa-linolenske kiseline (ALA), omega-3 esencijalne masne kiseline. Ta se kiselina pretvara u EPA, masnu kiselinu kojom obiluje riba, za koju je dokazano da snižava trigliceride i sprječava promjene ritma rada srca.
ALA u prehrani i sama snižava rizik od pojave bolesti srca i krvožilnoga sustava. Osim toga, to ulje jača imunosni sustav, potiče obnovu eritrocita, ublažava sindrom iritabilnog crijeva, otklanja bolove u zglobovima.
* Sjemenke bundeve dobar su izvor magnezija i pridonose regulaciji visokoga krvnoga tlaka i prevenciji napadaja migrene, a visoka koncentracija bakra pridonosi smanjenju upalnih stanja povezanih s reumatoidnim artritisom.
* Iako je slatka, bundeva se preporučuje dijabetičarima jer ima nizak glikemijski indeks i neznatno povisuje razine šećera u krvi. Također djeluje na obnavljanje stanica gušterače. Osim toga dobra je za mršavljenje jer je vrlo zasitna i siromašna kalorijama (26 cal / 100 g).
* Redovita konzumacija sjemenki bundeve i bučina ulja (barem jedna žličica dnevno) pomaže u ublažavanju i eliminiranju teškoća uzrokovanih povećanom prostatom.
* Sjemenke bundeve dobar su izvor željeza i korisne onima kojima često nedostaje taj važan mineral.
* U narodnoj se medicini bundeva upotrebljava kao izvrsno sredstvo za smanjenje žgaravice.
Jesenska juha od bundeve
S prvim hladnijim danima i kapima kiše na jelovnik nam obavezno stiže i juha od bundeve.
Ako imate preveliku bundevu koju nećete moći iskoristiti odjednom pokušati na ovaj način:
Prepolovite bundevu na pola, izdubite koštice i zatim polovice ispecite u pećnici – dvadesetak minuta na 200 stupnjeva. Tako omekšalu bundevu lako ćete odvojiti od kore i pretvoriti u ukusan pire od bundeve koji možete zamrznuti u porcijama prema potrebi.
Za super brzu juhu bez dodatnih masnoća i zaprške možete na suhoj tavi popržiti malo začina i bučinih sjemenki, zakuhati vodu ili temeljac u loncu i zatim umiješati pire, začine i na vrh posipati sjemenke.
Na taj način dobiti ćete super brzu i laganu juhicu koju možete pripremiti u desetak minuta. Mljeveni đumbir, češnjak i kumin savršeno se slažu s bundevom.
Uživajte u zanosnom jesenskom okusu slatke bundeve.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/glas koncila
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.