Središnja vijest dana 6. svibnja ljeta Gospodnjeg 2014. bila je smjena S. Linića s radnog mjesta ministra financija Vlade RH. Smijenio ga je onaj koji ga je i zaposlio, tj. predsjednik Vlade RH Z. Milanović. Razlozi koje je predsjednik Vlade RH naveo su tzv. slučaj „Spačva“ i tzv. slučaj „Šegon“.
Sam ministar je sve to skupa podnio „mirno, dostojanstveno i bez ispaljenog metka“ uputivši samo pritajenu prijetnju da će progovoriti nakon izbora. Predsjednik Vlade RH također je bio suzdržan. Štoviše, bio je vrlo blag. Rekao je da ne želi ni na koji način govoriti o kaznenom progonu ministra jer to ne može, što je samo djelomično točno, ali da će provesti „političku istragu“ što podsjeća na najbolje dane komunističke vladavine.
Dakle relevantni akteri šute. Reakcija javnosti koja se neumjesno veseli nad tuđom nesrećom u meni izaziva gađenje. Naime, ista ta javnost podržavala je S. Linića kao najpozitivniju točku trenutne Vlade RH, a sad se pretjerano raduje nad njegovim odlaskom. Dakle, to je ono što smo vidjeli. No, je li se baš to zaista zbilo ili smo ipak žrtve nevjerojatno jednostavne PR manipulacije?
Engleska Wikipedia vrlo je žustra. Naime, vrlo štura natuknica nadopunjena je relevantnim podatkom kako je S. L. bio ministar financija do 6. lipnja 2014. godine. Za razliku od engleske hrvatska wikipedija obilno kaska (vidi sliku 1).
Slika 1: „Slavko Linić“, Wikipedija, URL: http://en.wikipedia.org/wiki/Slavko_Lini%C4%87.
Vijest na engleskoj Wikipediji najljepše simbolizira minimalistički politički spin kojeg smo žrtve i koji bi bio elegantan da nije kič, a kič je jer je prenatrpan, a paradoks je u tome što je prenatrpan odsutnošću. Naime, vijest je na prvi pogled prenatrpana, ali na žalost prenatrpana je potpunom odsutnošću informacije. Drugim riječima, cijela vijest se reducira na formu koja je granični slučaj između maksime à la La Rochefoucauld i haikua à la Matsuo Bashō ( u dakako nepravilnom obliku): 2014. Proljeće. Milanović smijenio Linića. Spačva, Šegon, šutnja i tišina.
No, što zaista znamo? Naime, znamo što se dogodilo, kad se zbilo, gdje, tko je kome što učinio, no ne znamo važan element, a to je stvarni razlog. Navedeni razlog smo spomenuli, tj. onaj kojeg je ponudio predsjednik Vlade.
No, znamo još mnogo toga. Znamo da su milijuni kuna koji su spomenuti kao dio razloga samo manji dio cjelokupne količine novca koju čine primjerice oproštena porezna dugovanja „dovoljno velikih igrača“ (velikih kompanija) ili „dovoljno bliskih igrača“ (kompanija s čijim je vlasnicima S. L. prisno povezan), kao što je primjerice slučaj prodaje „Croatia osiguranja“, itd. Slučajevi „Spačva“ i „Šegon“ samo su kap u moru.
Očito, kako nas se informira, protiv S. L. se vode i neke istrage. Sve je dakako obavijeno „velom tajne“, da ne velim „velom iluzije“ jer slučajevi kojih se USKOK prihvati uglavnom su takvi da je vjerojatnost uspješne optužbe i presude uvijek na strani istih, dakle ziheraški, a ovdje predsjednik Vlade ministru spočitava dva slučaja u kojima će biti vrlo teško sklopiti suvislu i utemeljenu optužnicu, a još manje nadati se presudi.
Dakle, pitanja je mnogo. Spomenimo neka. Zašto predsjednik Vlade RH baš sad smjenjuje ministra financija kad je znao da je još kao dijete „krao trešnje“? Kad je znao da je prije 10-ak godina tvrdio „da bi pod određenim uvjetima ukrao“, itd.? Zašto kao razloge otpuštanja navodi dva u odnosu na ostale bez daljnjeg dva minorna slučaja u kojima će teško biti dokazati osobnu odgovornost S. L.-a? Zašto se svi suzdržavaju komentara? Zašto je na mjesto novog ministra postavljen čovjek koji se S. L.-u divi kao polu-božanstvu? Postoji li strah od raskola u SDP-u na Riječki i Zagrebački ogranak, što bi nakon raskola u HNS-u dovelo do rasapa na ljevici? Čime to S. L. u šaci drži Z. M.-a da se ovaj tako mlako postavlja prema svom ministru koji mu je jedini držao pozitivnu ocjenu Vlade? Itd. Itd.
Jedino što mi pada na pamet jest najjednostavnije objašnjenje, jer kako kaže Ockhamova deviza entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem, objašnjenje koje kaže da smo žrtve najjednostavnijeg političkog spina.
Naime, S. L. zaista jest formalno-pravno smijenjen. No, koliko mi je poznato, još će neko vrijeme primati plaću, dakle, na neki način on je smijenjen, ali ne i otpušten. Štoviše, planira se vratiti kao zastupnik u državni sabor RH. Nadalje, razlozi koji su navedeni za otpuštanje toliko su slabi da bi analogijom predsjednik Vlade redom mogao otpustiti i sve ostale ministre i na koncu samoga sebe, tj. podnijeti ostavku.
Najjednostavnije objašnjenje glasi: vijest „MILANOVIĆ SMIJENIO LINIĆA“ u stvari je spin iza kojeg se skriva stvarnost koja kaže: „ZOKI JE PUSTIO SLAVKA DA ODE I DA SE IZVUČE NEKAŽNJENO“. Kao da mu je rekao: „Slavek, zipa metak!“ na što mu ovaj zahvalio kao pravom suborcu: „Fala Kizo!“. I ne treba se zavaravati da je S. L. politički mrtav,, jer stvari su rijetko tako jednostavne kako izgledaju na prvi pogled, tj. kako je pisao François de La Rochefoucauld: „Le simplicité affectée est une imposture délicate.“ / „Glumljena jednostavnost suptilna je podvala.“, tj. Matsuo Bashō: „Izađimo vam. Uživajmo u snijegu sve dok se. Ne poskliznem i padnem.“
Poslušajmo stoga ovom prilikom za kraj prigodnu skladbu skupine Dead Kennedys – California Über Alles https://www.youtube.com/watch?v=GoA_zY6tqQw s predivnom primjenom ritma i tempa i pratećim tekstom: “Now it is 1984. Knock-knock at your front door. It’s the suede/denim secret police. They have come for your uncool niece. Come quietly to the camp. You’d look nice as a drawstring lamp. Don’t you worry, it’s only a shower. For your clothes here’s a pretty flower.”
*Prof. dr. sc. Kristijan Krkač predaje kolegije Poslovna etika i korporacijska društvena odgovornost i Uvod u filozofiju na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa, kolegij Analitička filozofija i druge na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu i kolegij IntroductiontoEthicsandCSR na Fakultetu političkih znanosti na Sveučilištu Lille 2. Autor je više od 70 članaka i ostalih znanstvenih, stručnih i popularnih publikacija iz područja filozofije i poslovne etike u domaćim i svjetskim časopisima, devet autorskih knjiga iz područja filozofije i su-autor, urednik i su-urednik još pet iz područja filozofije i poslovne etike. Kontakt: kristian.krkac@gmail.com
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Photo: Željka Pongračić
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.