Prof. Begonja: Svijet danas živi na potpuno izokrenut način

begonja
Izvor: Zlatko Begonja

Zapad koji temeljno baštini kršćanske vrijednosti danas je izložen dvostrukoj ugrozi. S jedne strane unutar sebe hrani i pomaže u odrastanju tzv. progresivističke kulture sa svojim izdancima, koji po svojoj naravi žele razoriti temeljne odrednice Zapada, one na kojima je zasnovan i zahvaljujući njima ostvario golemi društveni, tehnološki i ekonomski napredak. S druge strane, uzmiče pred novim izvanjskim silama, koje za glavni cilj imaju preuzeti globalnu dominaciju na gospodarskom, tehnološkom i vojnom planu. Koliko su razarajuće snage u postupku ostvarenja ugroze za sada uspješne i koliko će nadalje biti, u prvome redu ovisi o aktualnim političkim vodstvima Zapada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dr. sc. Begonja o Klasićevom dokumentarcu o NDH: Puko nabrajanje određenih poznatih činjenica

Svijet danas živi na potpuno izokrenut način

U kontekstu aktualnoga stanja i razvoja događaja na globalnoj razini, ne može se i pored golemoga misaonog truda zaključiti da zemlje koje nasljeđuju izvorne zapadne vrijednosti posjeduju vodstva s kapacitetima koja jamče slobodnu i sigurnu budućnost. Naprotiv, upravo zahvaljujući njima trenutno prevladavaju društveni odnosi koji relativiziraju i odbacuju brojne oblike humanih i moralnih načela.

Zbog tako uspostavljenog ozračja svijet danas živi na potpuno izokrenut način. Pa tako primjerice, nekadašnje države s komunističkim totalitarnim režimima koji su u svojim sredinama gušili svaki oblik slobodne misli, demokracije, tradicijskih i nacionalnih vrijednosti, danas najglasnije pozivaju na potrebu očuvanja onih opredjeljenja koja su im svojedobno bila osobito strana i potpuno neprihvatljiva. S druge strane, nekada razvijene demokracije sada ustrajno zahtijevaju diskvalifikaciju i pravno sankcioniranje svakoga tko ne provodi njihove zadane ideološke koncepte, zasnovane na načelima koja u praksi i izvedbi zastrašujuće podsjećaju na komunističke obrasce ponašanja.

>Dr. sc. Begonja: 1971. slomljeno je Hrvatsko proljeće, ali ne i duh hrvatskog naroda

Postali smo jedinke kojima se upravlja kao što se to čini s automatima

Moderni raskolnici teže uništavanju duhovnih, nacionalnih i tradicijskih obilježja koji su bili okosnica kršćanske zapadne društvene zajednice. U svojem djelovanju nezaustavljivo napreduju, zbog čega diljem svijeta imamo nevjerojatno zbrkano stanje u kojemu su nekadašnji svjetionici demokracije postali mračni tuneli nedemokracije gdje se tama pokušava prikazati potencijalno blještavim svjetlom budućnosti. Upravo zato našli smo se u neshvatljivoj i zbunjujućoj situaciji; okupirani gomilom raznih oblika i vrsta prava, naravnih i nenaravnih, zdravorazumskih i onih drugih, čime doista postajemo robovi normi bez sadržaja, bez temeljnih vrijednosti koje su nas formirale kao osobnosti, skupine i zajednice. Rekao bih, postali smo jedinke kojima se upravlja kao što se to čini s automatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postojeće stanje realni je nagovještaj budućnosti koja između ostaloga označava prijetnju slobodi, a time u konačnici umanjuje očekivanu razinu civilizacijskog napretka. Slikovito kazano, na djelu je proces kojim se pokušava nametnuti okvir kako bi se prema njemu mogla modelirati slika čovjeka i društva. Premda tako potpuno neprirodan slijed, u postojećim okolnostima ipak zadobiva formu kanona. Zato vrijedi pitanje, je li razvijeni svijet u svemu navedenom sudjeluje svjesno, ili je to ipak rezultat temeljnog nerazumijevanja nametnutih iluzija? Konačno, kome je u interesu, odnosno do kada će takvi procesi, nazovimo ih progresivno/regresivnima, trajati i kakve će globalne posljedice prouzročiti? Pitanje je koje zaokuplja zdravorazumske snage svakoga društva, ali pritom ne dodiruje puke poslušnike i izvođače poslova na zadanom projektu stvaranja programiranoga nereda.

>Prof. Begonja: Sličnosti prošlosti i sadašnjosti smišljena eliminacija svih oblika tradicijskih vrijednosti

O autoru

*Izv. prof. dr. sc. Zlatko Begonja pročelnik je Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru, a njegova znanstveno-istraživačka djelatnost prioritetno je vezana uz problematiku nacionalne povijesti 20. stoljeća, s posebnim naglaskom na razdoblje komunizma.

** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.