U Hrvatskoj se nastavlja trend pada novozaraženih od koronavirusa rečeno je u petak na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite koji je podrobnije izvijestio o epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj.
U posljednja 24 sata zabilježeno je 525 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4633.
Među njima je 1331 pacijent na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 131 pacijent.
Radi se o padu broja novozaraženih u odnosu na prošli i pretprošli petak. Prije tjedan dana, 14. svibnja, zabilježeno je 926 novih slučajeva zaraze, dok je tjedan prije toga, 7. svibnja, bilo 1435 novozaraženih. U posljednja 24 sata je preminulo 28 osoba.
– Imamo 525 novooboljelih osoba, prije tjedan dana imali smo 926 novooboljelih, a tjedan prije 1435. Najnižu incidenciju ima Istarska županija, a najvišu Varaždinska. Na ljestvici u EU zauzimamo 14. mjesto po incidenciji. Ukupna stopa smrtnosti iznosi 1929 za Hrvatsku i stavlja ju na 20. mjesto – kazao je Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera, navodi jutarnji.hr.
Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je kako smo premašili preko milijun i pol utrošenih doza cjepiva.
Dosegnuli smo 34,2 posto cijepljenih odraslih osoba, što znači da je cijepljena svaka treća odrasla osoba u RH.
– Ne bildam svoj vlastiti imidž nego trenutno najbitniji proces, a to je cijepljenje. Samo zajednički možemo ostvariti rezultate i graditi bolje sutra. Vlastitim primjerom ćemo pokazati da svatko od nas može dati doprinos u pristizanju ciljeva. Pad na tjednoj bazi je gotovo 36 posto, a pad hospitaliziranih gotovo 18 posto. Smanjuje s incidencija onih koji oboljevaju od težih oblika bolesti. No oprez je potreban i dalje. Još je na respiratoru 131 pacijent.
Predstojnica Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić kazala je kako se i u klinikama konačno vidi popuštanje. Bilježimo manje primljenih i više otpuštenih što veseli i rasterećuje sustav. No oni koji jesu u bolnici su teški slučajevi s obostranom upalom pluća, gdje se ne vidi zdravi dio pluća, javljaju se plućne tromboze opasne po život.
Krunoslav Capak rekao je da su svi sudionici ‘pilot domjenka i svadbe’ testirani i da su svi negativni.
– Nakon pilot projekata svi su imali negativan test. I drugi pilot projekt – svadba – oni su testirani i nema niti jedan pozitivan rezultat. imamo još jedan pilot projekt, simpozij u Istri sa 65 sudionika, njih ćemo testirati u ponedjeljak. I druge zemlje su pokušale provesti takve pilot projekte i ovo je dokaz da možemo cijepljenima, preboljelima ili testiranima omogućiti takve događaje. Blizu smo stare normalne i moći ćemo takve događaje uz taj uvjet organizirati – kazao je.
Beroš je govorio o inspekciji u Vinogradskoj.
– Cilj je evaluirati sve mogućnosti određenih nezakonitosti i možete biti sigurni da ću biti ustrajan i evaluirati sve što je potrebno. Već neko vrijeme govorim o odnosu javnog i privatnog i to nije stara tema, odlučan sam napraviti sve da ta reforma ne ostane samo na riječima.
O Covid-putovnicama
– Hrvatska, kao što vidite, kao i druge članice EU, rade sve da se što prije vratimo u ono što bi trebalo biti normalno, ali da to bude organizirano na siguran način. Osim toga mi kao turistička zemlja imamo jak motiv da sva rješenja na razini EU, da čim prije budemo spremni za primjenu Covid putovnice. Naš test je bio prvi u EU i prvi smo ga uspješno prošli među svim državama članicama. Mi smo spremni. Ovo što je jučer objavljeno, radi se o zakonodavnim aktima na razini EU, postignut je važan dogovor između parlamenta i EK. Ono što je bitno, te potvrde nisu ni putni dokumenti, to su potvrde koje za svaku osobu mogu na jedan vjerodostojan način posvjedočiti da je osoba ili cijepljena ili preboljela ili ima negativan test i to se onda putem QR koda može očitati na graničnim prijelazima. Od početka je jasno je da se osim za putovanja može koristiti ta potvrda i za širu primjenu, a to će ovisit o tome za što će se sve pojedina država članica svojim rješenjima opredijeliti. Odgovor je – da, ali u ovom trenutku ne možemo govoriti konkretno. Nastavit ćemo donositi odluke Stožera kad govorimo o mjerama ograničenja, ali ovo će biti pomoćno sredstvo kad govorimo o događajima za koje smo smatrali da će biti teško, da ih možemo pustiti uz predočenje tih potvrda. EU je krenula u tu potvrdu jer je postojao šarolik pristup, i kod nas je bilo pokušaja da se te potvrde krivotvore, nisu bile unificirane, sad je cijeli taj sustav unificiran kroz institucije država članica koje će imati isto digitalno rješenje da se zna tko u kojoj državi izrađuje QR i da se u njega ne sumnja neovisno u kojoj se članici građanin s tom potvrdom nalazi, rekao je Božinović.
– Dakle to je sredstvo kojim se olakšava prijelaz granica, ubrzava se i radi se na siguran način i tako da iza izdavanja tih potvrdi stoje i zdravstvene i druge vlasti države koje izdaju te potvrde. Što se tiče parlamenta, mislim da odluka ide 7. lipnja, ali to nas ne sprječava da što se tiče Hrvatske, možemo početi koristi i ranije. Pred nama je tjedan u kojem ćemo promišljati o novim mjerama, znate da postojeće istječu 30.5., do tada ćemo vidjeti u kom smjeru ići dalje s popuštanjima, a onda postupno uvoditi i ova pomagala da bi bili u situacijama otvoriti djelatnosti za koje se možda i nismo nadali dok nam nije krenulo cijepljenje, a onda i ova tehnička rješenja, rekao je Božinović.
– To nije putni dokument nego dokument koji treba olakšati ljudima prelazak granice. Upravo da bi se cijeli taj proces odvijao na vjerodostojan način i da bi se spriječile gužve i sumnje u dokumente. Što se tiče ljudi koji se ne mogu cijepiti, dakako da oni neće trebati plaćati testiranja. Što se tiče svega ostalog, znate da je upravo i na tu temu su bili pregovori između europskog parlamenta i EK, postignut je dogovor da testovi budu po prihvatljivijoj cijeni i zato se EK obavezala izdvojiti 100 milijuna eura za plaćanje tih testova uz mogućnost još 100 milijuna eura, rekao je Božinović.
O kućnim testovima
– Oni se nigdje u EU ne priznaju kao službeni, ali mogu poslužiti za orijentaciju. Ne priznaje se kao dijagnostički test nego ga treba potvrditi. Inače je slina nedovoljno dobar uzorak. Tako da ti kućni testovi mogu služiti kao neka orijentacija, da osoba može samu sebe istestirati, ali ni u jednoj zemlji EU se ne priznaju za dijagnostiku. Ako ste negativni, u uputstvima vam piše da nije dokaz da ste negativni. Takav test se treba nostrificirati pri HALMED-u i kroz neko vrijeme ćemo moći očekivati takve testove u ljekarnama u RH, kaže Capak.
O norijadi
– Mjere koje su na snazi su svima poznate, postoji i tzv. ograničenje okupljanja koje je još uvijek na snazi, mijenjat će se vjerojatno s 1. lipnja. Raspravlja se kako će se mijenjati tog dana. Mjere koje su na snazi se trebaju poštivati i svi ih se trebaju držati. Osobe koje se imaju plan okupljati bi trebale biti svjesne činjenice da virus kola među nama i da se može razbuktati i da mjere nisu propisane da im se ne dopusti da se vesele, nego da se ograniči širenje virusa. HZJZ je više puta kad su se takva događanja planirala propisao mjere i tražio da ih se sudionici drže i tako ovaj put pozivamo maturante da se drže mjera, kazao je Capak.
– Ne samo maturanti, nego svi moramo biti svjesni da su brojke još uvijek visoke, iako ovaj tjedan padaju više pod 30%. Naša incidencija je takva da Hrvatska je u tzv. crvenoj zoni i ono što moramo svi skupa nastaviti činiti je da damo svatko sve od sebe da nam brojevi i dalje padaju. Bez obzira na potvrde i sve ovo o čemu govorimo, ako nam brojevi ne budu dobri, mi ćemo se suočavati s ograničenjima za dolazak stranih turista u RH. To moramo izbjeći i zato u ovom popuštanju idemo postupno, to što su nam brojke sve bolje i što epidemija sigurno nastavlja s tim povoljnim razvojem, još mi to nismo dosegli u mjeri u kojoj bi se mogli opustiti, a zapravo se ne bi trebali ni potpuno opustiti sve dok ne bude proglašen kraj epidemije. Znamo što se događalo prošlo ljeto i ove sezone, od danas do kraja ljeta, moramo voditi račune o situaciji, mjerama na snazi i pozivati građane i pogotovo organizatore događanja, da budu svjesni da su to mjesta s kojih se može širiti epidemija što pak može imati utjecaj na neka druga kretanja, u ovom kontekstu i na turističku sezonu i punjenje državnog proračuna, to nam mora biti svima zajednički interes, rekao je Božinović.
O osobama za koje se ne zna čime su cijepljeni
– To će se riješiti i rješavaju se sve te greške u bazi podataka. Saznat ćemo kad osoba dođe na drugu dozu, iz potvrde koje je dobila prilikom dobivanja prve doze. Kontaktirat ćemo i cjepitelje po potrebi jer se zna kojim danom se cijepilo kojim cjepivom, rekao je Capak.
O cijepljenu preboljelih samo jednom dozom
– Prije nekoliko tjedana HZJZ je odlučio da će se osobe koje su preboljele covid cijepiti samo jednom dozom. To je zato što ima dovoljno dokaza u znanstvenoj literaturi, a i Zarazna je provela istraživanja po kojem od druge doze nema naročite koristi. Dakle mi smo pričekali dok više zemalja EU nije donijelo takvu odluku, iako smo imali dokaze, htjeli smo vidjeti kako će se odvijati situacija u drugim zemljama. Mi smo prilagodili odluku o granici, osobe koje su se cijepile jednom dozom i preboljele su mogu preći granicu. Što se tiče covid-putovnica, tražili smo od informatičara da osobe koje su preboljele i primile jednu dozu dobiju točno takvo potvrdu i da mogu prijeći granicu”, rekao je Capak.
O drugoj dozi AstraZenece
Capak kaže da nije točna tvrdnja da nema dovoljno količina AstraZenece za drugu dozu cijepljenja osoba koje su primile prvu dozu tog cjepiva i sada su na redu za drugu.
O osobama koje su se cijepile u inozemstvu
– Postoji mogućnost upisa u hrvatsku bazu podataka za one koji su se cijepili u inozemstvu. Oni koji su u inozemstvu primili cjepivo, mogu se javiti zavodima za javno zdravstvo. Ako se radi o kineskom ili ruskom cjepivu, osoba ne može biti cijepljena tim cjepivom, ali ako se radi o cjepivima registriranima na području EU, osoba može biti cijepljena tim cjepivom, kaže Capak.
O QR kodovima
– Upravo se radi o tome da ova potvrda sadrži tri seta potvrdi – cijepljenje, preboljenje i testiranje. Uvijek postoji mogućnost da se netko testira i s brzi antigenskim testom s liste proizvođača koji su odobreni od EMA-e, njih je dosta, oni se koriste i u RH i da se dobije taj QR kod. Vidjet ćemo što će biti konkretne preporuke za neka druga događanja i djelatnosti, to će rješavati svaka država članica za sebe pa tako i Hrvatska, rekao je Božinović.
– Svatko će imati pravo tražiti QR kod koji je cijepljen, koji je prebolio, koji je testiran ima pravo dobiti digitalnu potvrdu i to izdaju nadležne institucije i to bez naplate, rekao je Božinović.
O Zadravec i natječaju za novog ravnatelja KBC Sestre milosrdnice
– Upravno vijeće će analizirati pristiglu dokumentaciju i vidjeti tko je najbolji izbor za ravnatelja. Osobno ne mogu provjeriti bi li to bila okolnost koja bi nekog spriječila. Nemam potrebu nikog spašavati, rekao je Beroš.
O QR kodovima za osobe koje su se cijepile u inozemstvu
– O tome ne znam dati precizan odgovor, oni bi trebali dobiti potvrdu od vlasti koje su ih cijepile, rekao je Capak.
O datumu uvođenja Covid-putovnica
– Što se tiče punjenja baza, to su baze koje su u HZJZ-u, on je povezan s tehničkim rješenjima s Agencijom za komercijalne djelatnosti (AKD), tu tehnički nema problema. Što se tiče naše spremnosti, mi smo spremni, a o konkretnoj primjeni na nacionalnoj razini unutar RH će se razgovarati prilikom određivanja novog seta mjera i eventualnog određivanja određenih seta djelatnosti koje su takvog karaktera da se može složiti epidemiološki sigurna zona i onda se može odlučiti u skladu s našim rješenjima, govoreći o ovlastima i Ministarstva zdravstva i Stožera, da se koriste takve potvrde, kaže Božinović.
O dobnoj granici za QR kod
– Znamo kome se to može izdati, ali pretpostavljam da govorite o granici koja je postavljena za cijepljenje. To je nešto o čemu i kao turistička zemlja moramo voditi računa, mi smo i auto destinacija ali i obiteljska destinacija, sada postoji ograničenje da nije potrebno testiranje za djecu mlađu od 7 godina, ali to je vjerojatno nešto što ćemo dodatno liberalizirati, jer djeca koja su i duplo starija nisu u poziciji da slobodno putuju po Europi, pretpostavljam da ćemo njihov status vezivati uz status njihovih roditelja”, rekao je Božinović.
O slobodnom održavanju događanja
– Ne mogu reći decidirano što će biti jer moramo obuhvatiti što više toga, ali pilot projekti dokazuju da se mogu organizirati i takvi događaji koji su dulje vrijeme bili obustavljeni i to nije nužno vezano uz digitalne potvrde, rekao je Božinović.
O trajanju Covid-putovnica
– Osoba koja je preboljela COVID unutar 180 dana cijepi se s jednom dozom i onda može dobiti potvrdu koja vrijedi šest mjeseci. U ovom trenutku šest mjeseci, ali možda će vrijediti i dulje, rekao je Capak.
Tekst se nastavlja ispod oglasa