Mlađe žene cijepljene AstraZenecom izloženije zgrušavanju krvi: Ispituje se miješanje cjepiva

Foto: Fah

Slučajevi rijetkog zgrušavanja krvi kod žena mlađih od 60 godina koje su primile cjepivo AstraZeneca protiv koronavirusa bili su 20 puta veći nego što se očekivalo, rekao je u srijedu Christian Bogdan, član njemačkog odbora za cjepiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova objava stigla je nakon što su Europska agencija za lijekove (EMA) i britanski medicinski regulator prepoznali moguću vezu između cjepiva AstraZeneca i rijetkih slučajeva neobičnih krvnih ugrušaka s malim brojem trombocita.

Većina slučajeva zabilježena je kod žena te, iako vrlo rijetki, njihova veća prevalencija u određenoj populacijskoj skupini tijekom određenog vremenskog okvira predstavlja “vrlo jasan signal rizika”, rekao je Bogdan, prenosi Reuters.

“Gledali smo koliko se slučajeva događa u društvu kao pozadinsku incidenciju i uspoređivali smo to sa slučajevima uočenima između četiri i 16 dana nakon cijepljenja”, otkrio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački odbor preporučio je prošli tjedan da ljudi mlađi od 60 godina koji su primili jedan injekciju AstraZenece u drugoj dozi dobio drugo cjepivo.

Zdravstveni stručnjaci također su kazali da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se otkrilo što može izazvati stvaranje ugrušaka s malim brojem trombocita, kao i precizan mehanizam koji do njih dovodi.

Pregled EMA-e obuhvatio je 86 slučajeva zgrušavanja u mozgu i predjelu abdomena u Velikoj Britaniji i Europi, od kojih je 18 bilo smrtno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nitko iz imunološke perspektive ne očekuje da će biti nedostataka u slučaju dobivanja doze drugog cjepiva”, rekla je Marianne Roebl-Mathieu, druga članica odbora. “Ako se druga doza pokaže neučinkovitom, treća bi mogla biti učinkovita, dodala je.

U tijeku su studije koje uključuju miješanje doza cjepiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.