Ministar zdravstva Vili Beroš je potvrdio vijest o mobilizaciji zdravstvenih djelatnika zbog epidemije koronavirusa.
U ministrovu dopisu, među ostalim, stoji da je donio “odluku o mjerama mobilizacije, organizacije i rasporeda rada i radnog vremena, promjene mjesta i uvjeta rada zdravstvenih ustanova i njihovih radnika i privatnih zdravstvenih radnika u mreži javne zdravstvene službe”.
Što to točno znači, objašnjava za Slobodnu Dalmaciju dr. Andrija Hebrang, ministar zdravstva u vrijeme Domovinskog rata, koji je posegnuo za istim zakonskim alatom.
“Ovo je drugi put da se proglašava mobilizacija zdravstvenih djelatnika. Ja sam sa svojim suradnicima tu mobilizaciju, koja je praktički radna obveza, donio kada je broj ranjenika u ratu prelazio njih 100 po danu.
Također, donio sam i mjeru da liječnici ne smiju napuštati teritorij Republike Hrvatske. Jer i jedan liječnik u kriznim situacijama može spasiti stotine života. A suština našeg poziva je pomoć bolesnicima i biti na raspolaganju društvu kada je to najpotrebnije”, govori dr. Andrija Hebrang.
“I ovo je jedna vrsta ratnog stanja, ali rata s virusom koji svi moramo ozbiljno shvatiti. Zbog toga svi zdravstveni djelatnici ne smiju odbiti naredbu ministra i drugih rukovoditelja o rasporedu na druga radna mjesta ili promjeni radnog vremena. Nema godišnjih, putovanja…
Ministar Vili Beroš, kojeg moram pohvaliti za dobro nošenje u ovoj kriznoj situaciji, dobro je učinio što je na vrijeme proglasio mobilizaciju. Ta odluka je predviđena u Zakonu i pruža dobre mehanizme za aktivni zdravstveni odgovor u krizi. Također, važno je napomenuti da su odlukom ministra obuhvaćeni i svi medicinari u privatnom sektoru koji rade u javnom zdravstvu.
Dakle, primjerice specijalisti, obiteljski liječnici i sestre koji imaju ugovore s HZZO-om ne smiju odbiti preraspored i na njih se odnosi ova mobilizacija, tj. radna obveza. Ministar će novim aktima točno odrediti protokole postupanja”, ističe dr. Hebrang.
Hebrang: ‘Ovo će biti duga borba’
Dr. Andrija Hebrang je dao i svoje mišljenje o epidemiji:
“Svaka epidemija ima svoj uzlazni i silazni tijek. Kod ovog virisa se vidi da uzlazna putanja traje malo dulje jer ne možemo spriječiti sve puteve kojim se virus prenosi.
Nadam se da virus samo neće mutirati u nekom neželjenom smjeru.
Pred cijelim zdravstvenim sustavom su mjeseci borbe. Također, i građani se moraju ponašati odgovorno i slušati naputke zdravstvenih vlasti i kriznih stožera.”
Dr. Hebrang se osvrnuo i na pojedince koji krše nalog za kućnu izolaciju.
“To je neodgovorno i opasno. Njihov postupak nekoga može koštati teških komplikacija ili smrti.
Ti ljudi moraju biti svjesni da u zakonu postoje jasne odredbe, pa i kazna zatvora za prekršitelje “, zaključuje dr. Hebrang.
Tekst se nastavlja ispod oglasa