Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
9.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Ugledni medicinski časopis objavio novo mišljenje o podrijetlu korone nakon 18 mjeseci kritika

Podijeli

Medicinski časopis Lancet bio je oštro kritiziran zbog svog izvještavanja o osporavanom podrijetlu pandemije koronavirusa objavivši „alternativno gledište“ 16 znanstvenika-pozivajući na „objektivnu, otvorenu i transparentnu raspravu“ o tome je li virus procurio iz kineskog laboratorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije ove godine otkriveno je da je Peter Daszak – britanski znanstvenik s dugogodišnjim vezama s Institutom za virusologiju Wuhan u veljači 2020. potajno organizirao značajnu izjavu u The Lancetu koja je napala ‘teorije zavjere koje sugeriraju da Covid-19 nije prirodnog podrijetla’, javlja Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U danas ozloglašenom pismu, koje je potpisalo 27 vodećih stručnjaka za javno zdravstvo, poručuju da zajedno “oštro osuđuju” teorije za koje smatraju da “ne rade ništa drugo nego stvaraju strah, glasine i predrasude”. Također su pohvalili kineske znanstvenike za koje su rekli da su “marljivo i učinkovito radili na brzom identificiranju patogena iza ove epidemije … i transparentno podijelili svoje rezultate s globalnom zdravstvenom zajednicom”.

>Bakić: Zašto je Faktografu ovako stravično pala posjećenost, a i dalje pada?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada je The Lancet pristao objaviti novi komentar koji razmatra mogućnost da su laboratorijska istraživanja mogla imati ulogu u pojavi virusa SARS-CoV-2. Taj komentar se izravno suočava s naporima znanstvenih časopisa da uguše raspravu označavajući takve teorije kao ‘dezinformacije’.

U članku autori tvrde da ‘nema izravne potpore za prirodno podrijetlo SARS-CoV-2 i da je laboratorijska nesreća vjerojatna’. Dodaju da je izjava iz veljače 2020. ‘utjecala na utišavanje šire znanstvene rasprave’. I dodaju da znanstvenici, ‘trebaju procijeniti sve hipoteze na racionalnoj osnovi i promotriti njihovu vjerojatnost na temelju činjenica i dokaza, lišenih nagađanja o mogućim političkim utjecajima’.

I sama bi znanost, nastavljaju, “trebala prihvatiti alternativne hipoteze, kontradiktorne argumente, provjeru, opovrgljivost i kontroverze” i umjesto da čestitaju Kini na njezinoj navodnoj “transparentnosti”, pozvati tajnu velesilu da se otvori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U novom komentaru, objavljenom u petak u časopisu The Lancet, stoji: ‘Svijet će ostati zarobljen u sporu bez punog angažmana Kine, uključujući otvoreni pristup primarnim podacima, dokumentima i relevantnom pohranjenom materijalu kako bi se omogućilo temeljito, transparentno i objektivno pretraživanje za sve relevantne dokaze. ‘

Jedan od potpisnika, profesor Nikolaj Petrovsky sa Sveučilišta Flinders u Adelaideu u Australiji, rekao je za The Mail u nedjelju: ‘Ovo bi se moglo činiti malim korakom, ali nakon 18 mjeseci potpunog odbijanja, sam čin pristajanja na objavu ovog pisma, priznajući time da rasprava o porijeklu Covida-19 ostaje otvorena, velika je stvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Daily Mail

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci