22.veljače 1819. Španjolska prodala Floridu SAD-u za 5 milijuna dolara

22. veljače 1819. – Španjolska prodala Floridu SAD-u za 5 milijuna dolara

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ime “Florida” poluotoku su dali Španjolci koji su ga prvi otkrili. Na španjolskom jeziku riječ “florida” znači “cvjetna”.

Na današnji dan 1819. Sjedinjene Američke Države kupile su teritorij poluotoka Floride od dotadašnjeg vlasnika – Kraljevine Španjolske. Tu kupoprodaju dogovorio je američki državni tajnik John Quincy Adams, koji će kasnije postati i predsjednikom SAD-a (i otac mu je bio predsjednik). Ugovor je potpisan na današnji dan u američkom glavnom gradu Washingtonu. Kao naknadu za Floridu, SAD se obvezao osigurati 5 milijuna dolara, koji zapravo nisu trebali pripasti izravno Španjolskoj, nego su tim novcem isplaćena dugovanja Španjolske prema američkim privatnim građanima.

Dogovor je za SAD bio, dakle, vrlo povoljan. Dobili su teritorij veličine oko 170.000 četvornih kilometara, što je npr. 3 puta veće od površine Republike Hrvatske. Zanimljivo je da je danas Florida jedna od najbogatijih i gospodarski najsnažnijih američkih saveznih država. Primjerice, ima veći godišnji BDP od Austrije, Švedske, Belgije, Švicarske, Saudijske Arabije, Poljske, Tajvana, Grčke, Izraela, Argentine itd. Ima BDP veći i od najbogatijih njemačkih pokrajina (npr. prestiže čak i Bavarsku). Florida danas ima gotovo 20 milijuna stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, ime “Florida” dali su tom području Španjolci, koji su ga prvi otkrili. Na španjolskom jeziku riječ “florida” znači “cvjetna”. Vjerojatno su to ime odabrali po tome što je u doba kad je Florida otkrivena bilo vrijeme uoči Uskrsa, tzv. “Pascua Florida” na španjolskom (slično našoj Cvjetnoj nedjelji tj. Cvjetnici).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.