25. travnja 1792. – kako je giljotina postala sredstvo javnog smaknuća?

Foto: snimka zaslona

Dana 25. travnja 1792. godine prvi je put giljotina upotrijebljena kao sredstvo izvršenja smrtne kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je uređaj dobio ime po dr. Josephu Ignaceu Guillotinu, liječniku koji je zapravo bio vrlo human i protivio se smrtnoj kazni. Kao prvi korak prema potpunom ukinuću smrtne kazne vidio je uvođenje bezbolnog načina njenog izvršavanja.

Naime, do tada su smaknuća izvršavana nasilnim metodama – samo plemići su imali pravo da im glava bude odsječena mačem ili sjekirom, dok su niži slojevi završavali na vješalima.

Za osobito teške zločine primjenjivao se kotač za lomljenje na kojem bi se osuđenome udarcima lomile kosti. Guillotinov je stroj, naprotiv, trebao potpuno bezbolno smaknuti osuđenika i trebao se koristiti za sve ljude jednako, bez obzira na stalež.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva osoba smaknuta na giljotini bio je kriminalac Nicolas Jacques Pelletier, osuđen zbog pljačke pri kojoj je izgleda i ubio žrtvu. Smaknuće je obavljeno na pariškom trgu ispred Gradske vijećnice. Krvnik je bio famozni Charles Henri Sanson (poznat i po tome što je kasnije smaknuo i samog kralja Luja XVI).

Zanimljivo je da je okupljena gomila bila nezadovoljna predstavom, jer je giljotina bila prebrza i bezbolna. Vikali su: “Vratite nam vješala!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.