Na današnji dan 7. listopada 1571. pada obljetnica najveće kršćanske pobjede nad Turcima – pomorske bitke kod Lepanta. Ta je bitka skršila tursku premoć na Sredozemnom moru i spriječila ih da napadnu Europu s juga. U to doba pomorski se rat vodio pomoću velikih galija tj. brodova s velikim brojem veslača i s ukrcanim naoružanim vojnicima. Kad bi se galije zabile jedna u drugu vojnici bi prelazili na neprijateljski brod i borili se protiv neprijatelja.
Bila je to velika sredozemna koalicija kršćanskih vojski, poznatija kao Sveta liga, protiv muslimanskih Turaka koji su zaprijetili osvajanjem južne Europe. U kršćanskoj floti bila je i hrvatska galija s Hvara.
Kršćanska vojska raspolagala je s 206 galija, a muslimani s 216. Ukupno je na obje strane sudjelovalo oko 54.000 vojnika, a u potpalublju oko 90.000 veslača i mornara. Veslači su na obje strane uglavnom bili robovi. Na čelu kršćanske vojske nalazio se vrhovni zapovjednik Don Juan od Austrije.
Završna bitka (treća po redu i najteža) zaključena je premoćnom pobjedom Svete lige, zahvaljujući spretnom manevru za koji povjesničari još ne znaju je li bila riječ o smišljenom potezu ili pukom slučaju. Naime, đenovski su brodovi u jednom trenutku napustili bojište i zaplovili prema otvorenom moru. Nije jasno da li je to bilo iz straha ili plod genijalne zamisli. Na povratku, udarili su turske snage s boka. Turci su uspjeli spasiti manje od polovice svoje flote, a njihov je poraz označio kraj turske premoći na istočnom Sredozemlju.
Kršćani su svoju pobjedu pripisali zagovoru Blažene Djevice Marije, a papa Pio V. odredio je da se u spomen na tu bitku svake godine 7. listopada slavi spomen Blažene Djevice Marije od Krunice.