‘Argumenti’ o Međugorju: Donosi li vatikanska Nota nešto ‘spektakularno’?

međugorju
Izvor: iStock by Getty images

O novosti Note „Kraljica Mira“ o duhovnom iskustvu u Međugorju, u emisiji HKR-a „Argumenti“, govorili su mostarsko-duvanjski biskup i trebinjsko-mrkanski apostolski upravitelj Petar Palić, članica Papinske međunarodne marijanske akademije prof. dr. s. Valerija Kovač te teolog i novinar Glasa Koncila koji prati vijesti iz Vatikana i Crkve u svijetu Darko Grden.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biskup Palić govorio je o analizi fenomena rekavši da su u određenoj mjeri bile drugačije od uobičajenih analiza jer je papa Franjo prije nekoliko godina odlučio „osobno“ se baviti međugorskim fenomenom. Pojasnio je da je nihil obstat jedna od šest propisanih formula koje se daju o navodnom fenomenu te znači da se cijeni pastoralna vrijednost određenog duhovnog prijedloga.

Prof. Kovač poručila je da nihil obstat daje određene pastoralne norme vezane uz hodočašća i vjerničko iskustvo. Govoreći o promjenama vezanim uz zaključivanje konkretnog fenomena, pojasnila je da je još papa Benedikt XVI. istaknuo razliku između nadnaravne objave i fenomena posebnog duhovnog iskustva. Osvrćući se na privatne objave, naglasila je da je konačna objava dana u Isusu Kristu te da je za spasenje potrebno jedino slijediti njega.

”Manjina vjernika usmjerena na same vidioce”

Novinar Grden rekao je, govoreći o vjerničkoj praksi, da je manjina vjernika usmjerena na same vidioce i navodne poruke, dok je većina usredotočena upravo na vjernički život i duhovno iskustvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mons. Palić kazao je da Nota ne preporuča „nešto spektakularno“ jer u Međugorju godinama postoji konkretan oblik pastoralnog djelovanja. Istaknuo je da je vrlo važno pridržavati se normi na razborit način. U tom je kontekstu spomenuo „instant duhovnost“ koja se danas nerijetko pojavljuje u društvenim i vjerničkim krugovima dodavši da je zadaća pastira pomoći vjernicima kako bi mogli izgraditi zdravu duhovnost.

Naglasio je da euharistija, sakrament pomirenja i drugi oblici pobožnosti žive i u svakoj drugoj župi, samo je u Međugorju taj život možda intenzivniji.

S. Valerija spomenula je i druge fenomene koji su prolazili različite dinamike vezane uz zabranjivanje, odnosno odobravanje. Dodala je da vrijeme čekanja pomaže u pročišćavanju slike o konkretnom fenomenu, javlja IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Što je status ‘Nihil Obstat’, koji je dobilo Međugorje?

Teolog Grden poručio je da je papa Franjo potvrdio da se u Međugorju događaju pozitivna duhovna iskustva, spominjući konkretne oblike shvaćanja i življenja vjere. Govoreći o elementima koji su ocijenjeni kao negativni, rekao je da je to, između ostaloga, prevelika usredotočenost na navodne Gospine poruke, koje bi trebalo gledati u cjelini.

”Cjelovitost fenomena može nekome pomoći u duhovnoj izgradnji”

Biskup Palić je u tom kontekstu naglasio da cjelovitost fenomena može nekome pomoći u duhovnoj izgradnji. Osvrćući se na žalosne situacije u biskupiji, poput tzv. „hercegovačkog slučaja“, pozvao je na molitvu da BDM izmoli mir i u toj biskupiji.

Govoreći o naslovu „Kraljica Mira“, novinar Grden je poručio da taj naziv, u današnje vrijeme ratova i pitanja o budućnosti čovječanstva, poziva svakog vjernika na molitvu i stvaranje mira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mons. Palić poručio je da je apostolski vizitator imenovan od Svetog Oca kako bi pastoralno pratio ono što se događa u Međugorju, dodavši da Nota ističe da apostolski vizitator nastavlja obnašati dosadašnju službu tako što će provjeriti publikacije vezane uz navodne poruke, razlučiti konkretne poruke koje nisu objavljene i odlučiti mogu li se one objaviti te će poduzeti mjere potrebne za razlučivanje cijeloga fenomena.

Prof. Kovač osvrnula se na izdavanje zbornika Simpozija Hrvatskog mariološkog instituta održanog u Međugorju prije dvije godine, kazavši da su se i tada bazirali na duhovni i pastoralni život u toj župi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.