Arhivi iz dijaspore u SAD-u otkrivaju da su Hrvati i prije 20. stoljeća koristili grb s prvim bijelim poljem

Foto: fah

Listam stare knjige o povijesti Hrvata na ovim prostorima Amerike. Arhivi su veliki i čuvaju memoriju jednog naroda. Nailazim na mnoštvo fotografija: hrvatske su zastave i grbovi svuda. Tu su društva, klubovi, župe, razne organizacije, izdavačke djelatnosti zajednica… , piše za portal Moja Hrvatska, Jozo Grbeš franjevac s adresom u SAD-u i Kanadi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastave s hrvatskim grbom ili grb sam – većina s bijelim početnim poljem, ali i s crvenim. Godina 1906., 1907., 1910., pa dalje dvadesete, tridesete godine… Hrvati su se najčešće identificirali sa zastavom na kojoj je samo običan hrvatski grb.

U arhivima se nalaze grbovi i zastave iz domovine. Grb županije karlovačke iz 1854., grb županije bjelovarske iz 1872., grb županije križevačke, kraj 19. stoljeća… Svi imaju bijelo polje.

Nije bitno je li bijelo polje ili crveno. Kroz cijelu povijest provlači se i jedno i drugo. U vrijeme NDH, vlast je izabrala bijelo polje. Komunisti su uzeli crveno polje (iako su na početku i oni imali bijelo).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO) Hrvatski grb iznad školske ploče ‘otklizao’ iz okvira – pogledajte što je bilo ispod njega!

Poglavnik je na grb i zastavu nalijepio U, a Tito zvijezdu. Zašto bi samo jedno vrijedilo kao apsolutno, a drugo bilo označeno kao ideologija?

I prelistavam tu povijest još jednom i još jednom… I sada nakon svih stoljeća povijesti i desetljeća 20. stoljeća predbacuje nam se da je zastava s bijelim poljem ustaška. Zanimljivo!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska država 1990. utemeljena je upravo na toj zastavi, na tom istom grbu. Budući da je na snazi tendencija križanja i etiketiranja, čudi me da gospoda u Hrvatskoj nisu srušila crkvu sv. Marka u Zagrebu, da nisu zamijenila ime Hrvatska nekim drugim, da nisu ukinula ime kuna, županija, stožer itd. Sve je to isti identitet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.