(FOTO) Karlovac: posjetitelji u koloni čekaju na razgledanje Aquatike

Foto: Fah

Slakovodni akvarij Aquatiku u Karlovcu, otvoren u subotu, već je posjetilo više od 1500 ljudi, a dugačka kolona pred ulazom govori o interesu za razgledanje 25 akvarijskih bazena s više od stotinu vrsta riba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ulazu u Aquatiku, koja predstavlja cijeli tok krške rijeke, posjetitelji dobiju “akvarijski bonton” s pravilima: “Budi tih i osluškuj zvukove iz prirode, ne hrani ribice niti im ubacuj išta u akvarije, ne skači po umjetnim strijenama, ne kucaj po akvarijskim stijenama, uopće ih ne diraj, nema rolanja ili trčanja, ribicama treba mir”.

Obilazak počinje silaskom uz edukacijski zid i velike bazene koji predočuju izvorište rijeka, okoliš, biljke, ribe, stijene i tok vode. Spuštanjem niz rampu sadržaj akvarija se mijenja, sve do špiljskih sustava gdje žive mnoge endemske vrste riba u potpuno drugačijem okolišu.

Dr. Goran Jakšić, viši stručni suradnik, kaže posjetiteljima da je Hrvatska u Europi najbogatija ihtiofaunom jer u njenim vodama živi oko 150 vrsta riba, od kojih je trećina endemskih, to jest vrsta koje imaju ograničeno područje rasprostranjenosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od 50 endemskih vrsta, 38 pripada rijekama Jadranskog slijeva, a 12 Crnomorskog slijeva. Ovih se dana često govorilo da Aquatika ima 40 vrsta endema, no istina je da ih je od ukupno 50-tak sada oko 25, jer nisu još sve prikupljene i uvodit će se postupno. Neke namjerno nisu uznemiravane zbog ugroženosti,” rekao je HIni Jakšić.

Štoviše, dodaje, neke ribe se genetski razlikuju a morfološki, po vanjskom obličju, toliko su slične s vrstom koja već jest u akvariju da nema smisla da tu budu obje, kad je ona druga toliko ugrožena, a sasvim slična nekoj drugoj u akvariju.

Među najugroženije ribe na svijetu spada mala riba s područja Ogulina, zove se slijednica. Nema je nigdje drugdje, a znanstveni dio tima u Aquatici će u posebnoj tamnoj komori za mriještenje pokušati uzgojiti u kontroliranim uvjetima ugroženu vrstu i vratiti je u prirodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo ti uvjeti Aquatike su jedinstveni. Iznenadio sam se kada sam saznao prilikom prezentiranja budući rad Aquatike na jednom kongresu biologa, koji su i te kako proputovali Europu i njena vodena bogatstrva, da nitko u akvarijima nema uvjete za znanstveni rad i širok spektar istraživanja, kaže Jakšić.

U akvariju su zanimljive ribice iz endemske vrste “hrvatski pior”, ili kako ga još zovu “lički pior”, ali nema, primjerice, “svjetlice” jer je ima toliko malo da je procjena da bi se dodatno ugrozio njen opstanak ako bi se uzela iz prirode. Možda kada se malo oporavi broj jedinki, kaže Jakšić.

Dio akvarija je gotovo u mraku jer mnoge rijeke uz Jadran ljeti presuše i tada ribe žive u špilji. A akvariju planiraju i eksperimentalno mriješćenje, što je, napominju, složen postupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dijelu s klenovima doznajemo da ih je više vrsta. Običan savski nije endem, a zrmanjski, koji se dobro prilagodio karlovačkom akvariju, jest, kao i Turskijev klen. Uz osnovne podatke o njima na crnim pločicama, ima i bijelih pločica sa zanimljivostima, primjerice o biolozima ili pokroviteljima koji su kroz povijest doprinijeli da se neka vrsta znanstveno obradi, opiše ili sačuva od izumiranja. Neke ribice danas nose njihovo ime.

U akvariju koji predstavlja Cetinu je primorska pastrva, zanimljiva jer se skriva, samo proviruje iz svoga skloništa. Posebna je po tome što poput lososa migrira, iz mora se dolazi mrijestiti u rijeku, ova je iz Jadrana migrirala u Cetinu.

Dio bogatstva hrvatskih rijeka je neistražen i karlovački je akvarij prilika za znanstvenike, pa su se Aquatici već najavili za suradnju mnogi instituti i prirodoslovni fakulteti.

Akvarijska tehnologija, koja kontrolira temperaturu, strujanje vode, ph vrijednost, ambijent i omogućuje oponašanje prirodnih uvjeta u akvarijima, skrivena je od pogleda publike. Tu su UV sterilizatori, filtri, mehanički i biološki, generatori ozona koji steriliziraju veliki akvarij, hladnjaci za, primjerice, “neretljansku glavaticu” kojoj treba 14 stupnjeva Celzijevih, a voda u akvarijima nije klorirana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prigodi otvorenja ovoga je vikenda građanima stavljeno na raspolaganje 2900 besplatnih ulaznica.

Informacije o Aquatici i događanjima mogu se naći na njenoj mrežnoj stranici aquariumkarlovac.com

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.