Sinoć je održana je svečana premijera dokumentarnog filma ‘Krvava berba grožđa’, redatelja Silvija Mirošničenka za koji je od samog početka vladao golem interes. U dvorani Art-kina Metropolis Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu skupilo više od 400 ljudi, a mnogi su cijeli film odgledali na nogama ili na podu.
Dokumentarni film „Krvava berba grožđa“ proučava događaje iz vremena početka rata u Hrvatskoj. Opisuje sve strahote koje su doživjeli Hrvati i ostali nesrbi u Lovasu od tzv. JNA i paravojne jedinice ”Dušan Silni”. Zločin u Lovasu jedan je u nizu mnogobrojnih koji su se odigrali na hrvatskom tlu tijekom Domovinskoga rata. Na svom putu prema okupaciji i uništenju grada Vukovara tzv. JNA i četnici iz Srbije uništavali su i ubijali sve što im se našlo na putu. Tako su 10. listopada 1991. okupirali i spalili Lovas – hrvatsko selo u Srijemu.
Međutim, izuzev činjenice da je u toj općini zvjerski i na posebno okrutan način ubijeni mnogi mještani, Lovas se izdvaja i kao mjesto koje je poslužilo za realiziranje sulude srpske ideje čišćenja minskoga polja tijelima nesretnih mještana, koji su bili tjerani proći preko njega. Okrutna ubojstva, torture, bijela traka na rukama Hrvata kao znak raspoznavanja i nacionalne pripadnosti, mučenja i silovanja žena, prisilni rad…., jedan su dio strahota koje su preživjeli mještani Lovasa.
Pokretači ovoga značajnoga projekta su autor filma Silvijo Mirošničenko i producent Antun Ivanković. Ovaj autorski dokumentarac koji promiče istinu i vrijednosti Domovinskoga rata snimljen je u produkciji Udruge hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskoga rata, Udruge dr. Ante Starčević iz Tovarnika i Udruge za audiovizualno stvaralaštvo „Artizana“ iz Zagreba. Projekt je nastajao uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, Zaklade „Adris“ i Vukovarsko-srijemske županije, Đakovačko-osječke nadbiskupije i Općine Lovas.
Premijeru ovog dokumentarca nisu propustili brojni ugledni gosti iz političkog i kulturnog života, među ostalima ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministrica Gabrijela Žalac, državni tajnici Zvonko Milas i Nikola Mažar, zastupnica u hrvatskom saboru Irena Petrijevčanin Vuksanović, predstojnik ureda Vukovarsko-srijemskog župana Marinko Beljo, direktor hrvatskih šuma Krešimir Žagar, načelnica Općine Lovas Tanja Cirba, redatelj Branko Ištvančić i brojni drugi.
Nakon što je prikazan u Zagrebu, predstavljanje filma planirano je u Lovasu, Vukovaru, Osijeku, Našicama, Sinju, Splitu i u drugim gradovima.