Povodom dodjele Državne nagrade “Franjo Bučar” Hrvatski športski muzej organizirao je izložbu “Franjo Bučar (25. 11. 1866. – 26. 12. 1946.)” koja će u zgradi Hrvatskog sabora biti otvorena do 15. prosinca.
Izložbu, na kojoj je predstavljeno 50 kataloški obrađenih jedinica iz osobnog fonda Franje Bučara, otvorio je u utorak predsjednik Sabora Gordan Jandroković koji je istaknuo da je Franjo Bučar imao presudan utjecaj na razvoj cjelokupnog hrvatskog sporta. Djelovao je krajem 19. i u prvoj polovici 20. stoljeća i postavio je temelje mnogim sportskim disciplinama u Hrvatskoj. Bio je propagator, instruktor, osnivač sportskih klubova i organizacija, istaknuti član međunarodnih sportskih organizacija, novinar i publicist. Od 1991. godine, Državna nagrada za sport nosi njegovo ime.
Bučar se rodio 25. studenog 1866. godine u Zagrebu, a po završenoj gimnaziji studirao je povijest i geografiju u Beču i Zagrebu.
Stručno se osposobljavao u švedskoj gimnastici od 1892.godine do 1894. boraveći na Centralnom gimnastičkom zavodu u Stockholmu. Po povratku iz Švedske, u dogovoru s Izidorom Kršnjavijem, imenovan je voditeljem Tečaja za učitelje gimnastike.
Bučar je bio jedan od osnivača Prvog hrvatskog mačevalačkog kluba 1902. godine i dugogodišnji predsjednik Prvog hrvatskog sklizalačkog društva osnovanog 1877 godine. Za sportske rubrike dnevnih novina i časopisa redovito je pisao i o biciklističkim natjecanjima u Europi i svijetu. Od 1893. godine organizira tečajeve tenisa i sudjeluje u izgradnji više teniskih terena u Zagrebu, Samoboru i Krapini.
Bio je vođa reprezentacije nogometaša koji su 1920. godine nastupali na Olimpijskim igrama u Antwerpenu, a bio je i inicijator osnivanja Hrvatskog športskog saveza 1909. godine. Bio je višegodišnji urednik časopisa kojeg su izdavali Hrvatski sokol i Hrvatski sokolski savez.
Od osnivanja Međunarodnog olimpijskog odbora 1894. godine Franjo Bučar je upoznat s njegovim djelovanjem. Stvaranjem kraljevine SHS, na inicijativu Bučara osnovan je Jugoslavenski olimpijski odbor kojemu predsjeda od 1919. do 1927. godine, a 1920. godine postaje član Međunarodnog olimpijskog odbora i aktivno sudjeluje u njegovom radu.
Franjo Bučar umro je 26. prosinca 1946. godine u Zagrebu i pokopan je u obiteljskom grobu na Mirogoju.