Na Interliberu predstavljen roman ‘Dux Chroatorum’ Hrvoja Hitreca

hrvoje hitrec
Foto: Narod.hr

Roman hrvatskoga književnika Hrvoja Hitreca “Dux Chroatorum”, koji se bavi 9. stoljećem hrvatske povijesti i knezom Branimirom, predstavljen je u petak navečer na štandu Školske knjige na Interliberu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roman su predstavili književna povjesničarka Helena Sablić Tomić, autor Hrvoje Hitrec i urednica Miroslava Vučić.

Kako navodi Školska knjiga, “da se Marušu pita, Branimir je jedini čovjek u Hrvatskoj koji zaslužuje biti knezom”.

“Iz njegovih je riječi ponekad razumjela da i on tako misli, ali bi sve okrenuo na šalu… Možda jednoga dana, ako Bog bude želio, ja ću se žrtvovati, smijao se, ali moraš znati, lijepa moja Marijo, da je knez hrvatski putujući nevoljnik koji svugdje biva, a najmanje u postelji svoje žene. Onda ostani što sada jesi, zagrlila ga je, nije meni do toga da budem kneginja bez kneza…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Hitrec: Ivo i hrvatski antisemitizam – od srednjega vijeka do danas

Tako je, gotovo snenim šaptom, počeo proces snaženja hrvatske srednjovjekovne države i uspon kneza Branimira o kojemu Hrvoje Hitrec pripovijeda držeći se s jedne strane kulturno-povijesnih činjenica, a s druge plete priču gusta tkanja u koju, uz junačka djela ratnika, upliće privatni svijet i kulturu življenja na našim prostorima u 9. stoljeću.

Profinjenim osjećajem za stari hrvatski jezik, kompoziciju te elegantno iznošenje događaja, brižnim profiliranjem likova i znalačkim nijansiranjem odnosa među njima Hrvoje Hitrec u ovome apološkome povijesnom romanu rekonstruira nacionalni hrvatski život u 9. stoljeću, nacionalne ideje Branimirova vremena, žrtve i tegobe koje je trebalo podnijeti kako bi Hrvatsku izbavio od političkog utjecaja Bizanta i franačke krune te je učinio samostalnom kneževinom čiji je hrvatski narod i njega, hrvatskoga kneza, 21. svibnja 879. blagoslovio papa Ivan VIII. u crkvi sv. Petra u Rimu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova povijesna priča šapuće o vremenu u kojem se stvarao hrvatski identitet, društveni, skupni, ali i osobni.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.