Novi roman hrvatske književnice Nevenke Nekić “Omerta – Zakleta šutnja o našim mrtvima”, u kojem propituje problem brisanja nacionalne memorije, objavila je zagrebačka Naklada Đuretić.
U svojoj pripovijesti Nevenka Nekić dojmljivo iznosi srpsku agresiju na Hrvatsku, a posebice demonizam vojničke opsade i razaranje grada Vukovara, ističe u pogovoru književni povjesničar Nedjeljko Mihanović i dodaje kako autorica u povijesnoj rekonstrukciji ratnih zbivanja niže gorke slike pustošenja grada, koji je doživio bestijalno razaranje poput baskijskoga grada Guernice.
Književnica je, kako ističe, rat uzela za osnovu djela, s pretenzijom da u našem sjećanju oživi vukovarski pakao pogroma i razaranja.
Tu rekonstrukciju surovih ratnih zbivanja, smatra Mihanović, autorica donosi s intencijom da se suprotstavi nasilnom brisanju memorije. “U ovoj priči književnica razvija radnju pomoću dva lika – francuskoga promatrača i europskoga humanitarca Marcella i hrvatskoga dragovoljca Roka, rodom ispod velebitskoga kamanjara”, napominje Mihanović.
Ocjenjuje kako kroz lik europskoga humanitarca i njegovo francusko okruženje autorica slika reagiranja zapadnoga svijeta i velikih sila na našu stvarnost.
Ističe kako se kroz Marcellovo ponašanje uočavaju stečene predrasude, nejasne spoznaje, stereotipne tipologije velikih i malih naroda te ukalupljene distinkcije o civilizaciji i barbarstvu, s kojima je došao kao promatrač u Hrvatsku.
Napominje kako autorica težište pripovijedanja usredotočava na Rokovu sudbinu i patnju hrvatskih zarobljenika u vukovarskom Veleprometu i srbijanskim logorima. Zatočenici, kako navodi Mihanović, na mračnom dnu stvarnosti proživljavaju torutru, saslušavanja i kob vlastitoga egzistiranja.
Nevenka Nekić rođena je u Zagrebu 1942. Piše scenarije za dokumentarne filmove. Dopredsjednica je Hrvatske paneuropske unije. Autorica je više proznih, poetskih i esejističkih knjiga, među kojima i romana “Jean ili miris smrti”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa