Plesna predstava Crtić za djecu i obitelj bit će izvedena na Dubrovačkim ljetnim igrama

Foto: narod.hr

Plesna predstava Antona Lachkyja Crtić namijenjena djeci starijoj od šest godina i njihovim obiteljima bit će izvedena u sklopu programa 69. Dubrovačkih ljetnih igara 14. srpnja u 21.30 sati na taraci tvrđave Revelin. Crtić je dobitnik nagrade belgijske ministrice kulture Alde Greoli za 2017. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako nikada nije prerano za uživati u veličanstvenom, očaravajućem i vrhunskom plesu, Anton Lachky radi koreografije koje djeci oduzimaju dah. Crtić je jedna takva plesna predstava osmišljena za djecu starosti od 6 godina nadalje i njihove obitelji. U ovoj fantastičnoj priči četiri lika bivaju opsjednuti svojim unutarnjim kreativnim demonima, proizvodeći pritom zabavan vrtlog plesa, glazbe i igre. Poneseni veličanstvenim prepletom zvukova, likovi sudjeluju u grandioznim tiradama i začaranim plesovima na pop glazbu i klasične arije. Predstava sadrži mnoštvo priča koje pružaju uvid u kompleksno i zbunjujuće funkcioniranje mozga, prepuno iznenadnih preokreta, rasta i zastoja, slijepih ulica i beskrajnih mogućnosti. Glazba u predstavi epska je avantura koja uključuje skladbe Bacha i Mozarta, koje i danas diraju publiku. Poput veselog nereda, Crtić je ponekad ozbiljan poput ljubavne izjave, a ponekad lepršav poput povjetarca.

Anton Lachy svoju je karijeru započeo u predstavi Ma Akrama Khana. S dvadeset godina već je proputovao svijet i plesao u 48 zemalja. Nekoliko godina kasnije suosniva plesni kolektiv Les SlovaKs koji je sa svoja tri projekta ostvario svjetsku slavu. Anton je danas priznati koreograf koji surađuje s nekim od najznačajnijih umjetničkih institucija na svijetu poput Göteburške opere, BodyTraffic Companyja iz Los Angelesa, Venecijanskog bijenala, Scottish Dance Theatera i drugih.

Hrvatsko gostovanje plesne skupine Antona Lachyja s predstavom Crtić rezultat je suradnje Dubrovačkih ljetnih igara i Festivala plesa i neverbalnog kazališta Svetvinčenat gdje će plesna predstava također biti izvedena odmah nakon Dubrovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim plesne predstave Crtić, 69. Dubrovačke ljetne igre donose još obilje sadržaja za djecu u sklopu programa za razvoj publike Ključevi od Grada. Za djecu će tako dubrovački glazbenici u Sponzi izvesti Saint-Saënsovo djelo Karneval životinja, Jasna Held će u crkvici sv. Stjepana u Pustijerni pripovijedati narodne priče i bajke iz okolice Dubrovnika, Nenad Sinkauz će voditi glazbenu radionicu Tvornica zvuka na kojoj će djeca učiti o osnovama improvizacije, a kustosice Kuće Bukovac, Lucija Vuković i Helena Puhara vodit će likovnu radionicu na temu percepcije suvremene umjetnosti. Želja je kroz radionički, interaktivni i kreativni pristup izgraditi odnos djece prema suvremenim umjetničkim sadržajima te procesima nastajanja tih sadržaja kao i senzibilizirati djecu za suvremenu umjetnost i festival te tako raditi na odgajanju nove kazališne, glazbene i likovne publike.

Dubrovačke ljetne igre, kao središte hrvatskog i svjetskog duha i kulture, kao mjesto stvaranja, a ne gostovanja, mjesto susreta, ideja i novih umjetničkih izričaja, i ove su godine tradicionalno podržali Ministarstvo kulture RH, Grad Dubrovnik, Dubrovačko-neretvanska županija te brojni sponzori i donatori: Mastercard, ALH, HEP, Tele2, OTP banka, Ford, Croatia osiguranje, Kraš i drugi, kako bi zajedno ostvarili ovaj najprestižniji kulturni događaj u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.