Kršćani su danas najprogonjenija vjerska i uopće društvena zajednica u svijetu, o čemu javnost prilično malo zna. Azijski kontinent, a osobito države kao Japan, Vijetnam i Kina, u prošlosti su periodički stotinama godina progonile i ubijale kršćansko stanovništvo. Zbog toga se broj mučenika i Kristovih svjedoka u tim zemljama broji u stotinama tisuća ljudi.
Kultni režiser Martin Scorsese snimio je na tu temu igrani film „Šutnja“ koji govori o progonu katolika u Japanu. Film je ekranizacija poznatog povijesnog romana Shusakua Endoa, a govori o životu mladog isusovačkog misionara u Japanu gdje traju strašni progoni i ubijanja kršćana.
Roman Shzsakua Endoa, Japanca katoličke vjere, progovara na fascinantan način o životnim kušnjama, izazovnosti vjere te o krhkosti svakog od nas.
Premijera filma biti će uoči Božića, a smatra ga se jednim od kandidata za Oscara.
Martin Scorsese snimio je kultne filmove kao Razjareni bik, Taksist, Dobri momci, ali i kontroverzni blasfemični film Kristovo posljednje iskušenje 1988. Odgojen u katoličkoj obitelji kao mladić je razmišljao o svećeničkom pozivu, ali je život u New Yorku i okruženje utjecalo na odbacivanje vjere. Ipak, za sebe danas tvrdi da je „i dalje katolik jer ne može drugačije“.
Je li se neka promjena od filma „Posljednje Kristovo iskušenje“ dogodila u životu slavnog redatelja – pokazati će njegov novi film „Šutnja“.