Rusija je ekološku skupinu Greenpeace proglasila “nepoželjnom organizacijom”. Oznakom se kriminalizira rad organizacija koje nose brend Greenpeace i zaposlenici se izlažu opasnosti od kaznenog progona, piše DW.
Oznake “nepoželjnog” ili “stranog agenta” primijenjene su na desetke stranih nevladinih organizacija u Rusiji otkako su klasifikacije prvi put ušle u upotrebu 2015. godine.
“Nepoželjno” je jača oznaka, što dovodi do učinkovite zabrane u zemlji umjesto strožijeg nadzora od strane vlasti.
Za što je Greenpeace optužen?
U priopćenju, Ured glavnog tužitelja rekao je da Greenpeace predstavlja “prijetnju temeljima ustavnog poretka i sigurnosti” zemlje, budući da se skupina pokušala “miješati u unutarnje stvari države”.
Od početka ruske vojne ofenzive u Ukrajini, aktivisti Greenpeacea sudjeluju u “antiruskoj propagandi” i pozivaju na ekonomsku izolaciju Rusije, stoji u priopćenju.
Napori Greenpeacea bili su “usmjereni na destabilizaciju društveno-političke situacije i pokušaj promjene vlasti u zemlji na neustavan način”, priopćio je Ured glavnog tužitelja.
> Prof. Čatić: Greenpeace – kako ‘zeleni’ aktivisti stvaraju još veću štetu za okoliš?
“Ekološke aktivnosti Greenpeacea zapravo su popraćene aktivnim promicanjem političke pozicije, pokušajima miješanja u unutarnje stvari države i usmjerene su na potkopavanje njezinih gospodarskih temelja”, stoji u priopćenju
Nevladina udruga osudila je odluku, oštro se ne slažući s načinom na koji su ruske vlasti predstavile situaciju: “U potpunosti se ne slažemo s odlukom glavnog tužitelja, koja Greenpeaceu čini nezakonitim nastavak bilo kakvog rada u Rusiji”, piše ruski odjel Greenpeace na Telegramu.