Europsko prvenstvo plivanje: Hosszu i Sjoestroem osvojile 14. europsko zlato, Rilov rekordno na 200 leđno

Mađarska plivačica Katinka Hosszu peti put zaredom osvojila je zlatno odličje u disciplini 200 m mješovito, što joj je 14. najsjajnija medalja s europskih prvenstava, sjajni Britanac Adam Peaty bio je najbrži s rekordom EP-a i na 50 m prsno, a Rus Jevgenij Rilov osvojio je zlato na 200 m leđno s novim europskim rekordom (1:53.36).

Baš kao i Hosszu, do 14. zlata na europskim prvenstvima doplivala je i Šveđanka Sarah Sjoestroem koja je u srijedu bila najbrža na 100 m slobodno. To joj je treće zlato u Glasgowu.

Splićanin Marin Mogić osvojio je osmo mjesto u finalnoj utrci na 800 metara slobodnim načinom u kojoj je do naslova europskog prvaka doplivao 22-godišnji Ukrajinac Mihailo Romančuk. Mogić je u finale ušao s trećim rezultatom kvalifikacija (7:51.78 minuta), što je bilo i vrijeme novog hrvatskog rekorda. Nažalost, dan poslije odličnog kvalifikacijskog nastupa, 19-godišnji Splićanin nije uspio ponoviti isto i u finalu, u kojem su plivači bili značajno brži. Mogić je u finalu plivao 7:58.03, što je nešto brže od njegovog prijašnjeg državnog rekorda (7:58.65) postignutog u ožujku ove godine.

Romančuk je do pobjede stigao s najboljim svjetskim vremenom u ovoj sezoni (7:42.96). Srebro je osvojio branitelj naslova iz Londona Talijan Gregorio Paltrinieri (7:45.12), a bronca je pripala Nijemcu Florianu Wellbrocku (7:45.60).

Puljanin Bruno Blašković završio je na diobi 10. mjesta nastup u polufinalu na 50 m slobodnim načinom, a sa 22.06 sekundi isplivao je osobni rekord i najbolji hrvatski rezultat za mlađe seniore. Finale mu je ‘pobjeglo’ za tri stotinke.

Blašković je imao isto vrijeme kao i Talijan Luca Dotto, nekadašnji svjetski doprvak iz 2011. na 50 m slobodno, i u statusu je rezerve za finale. Sa 22.03 naš bi 20-godišnji plivač imao mjesto u finalu. Njegovih 22.06 zadovoljavaju olimpijsku A normu za Igre 2020. godine u Tokiju.

Najbrže vrijeme polufinala, ujedno i rekord europskih prvenstava, postavio je Britanac Benjamin Proud sa 21.11 sekundi, što je samo 20 stotinki sporije od svjetskog rekorda.

U posljednjoj disciplini dana francuska mješovita štafeta na 4 x 100 m slobodno osvojila je prvo mjesto s rekordom europskih prvenstava.

U četvrtak je posljednji dan Europskog prvenstva u Glasgowu. U jutarnjim kvalifikacijama za mjesto u poslijepodnevnom finalu borit će se hrvatska muška štafeta na 4 x 100 mješovito.