Europsko prvenstvo plivanje: Po dva zlata za Rusiju u Veliku Britaniju, Lončar i Obrovac bez finala

Petog dana Europskog prvenstva u plivanju u Glasgowu podijeljeno je novih šest kompleta odličja, a najuspješniji su bili predstavnici Rusije i domaćina Velike Britanije koji su osvojili zlatne medalje u dvije discipline.

Ruskinja Anastazija Fesikova (28) se vratila na europski tron točno 10 godina nakon što je bila najbolja na 100 metara leđno 2008. u Eindhovenu. Do naslova je stigla s vremenom 59.19 sekundi. Srebro je osvojila Britanka Georgia Davis sa 59.36, a broncu Talijanka Carlotta Zofkova sa 59.61. Velika Mađarica Katinka Hosszu ostala je ovaj put bez medalje zauzevši četvrto mjesto s tri stotinke iza Zofkove, dok je braniteljica naslova otprije dvije godine iz Londona Dankinja Mie Nielsen bila šesta sa 59.93. Inače, Davies i Fesikova osvojile su zlato i srebro i na 50m leđno ranije tijekom ovoga EP-a, no u toj je disciplini Britanka bila zlatna, a Ruskinja srebrna.

Julija Jefimova (26) je u utrci na 200 metara prsno pokazala kako je trenutačno najbolja europska plivačica u toj tehnici, osvojila je drugo zlato u Glasgowu nakon onoga na 100m prsno. Do novoga naslova Jefimova je stigla s vremenom 2:21.31 minuta, srebro je iznenađujuće osvojila Španjolka Jessica Vall sa 2:23.02, a broncu Britanka Molly Renshaw sa 2:23.43. Danska je i u ovoj disciplini doživjela razočaranje jer je braniteljica naslova Rikke Moeller Pedersen ostala bez medalje, peta sa 2:24.73.

Domaćine je razveselio Duncan Scott (21) koji je do zlata na 200 metara slobodno stigao iz rubne, osme staze. Scott je na čelo utrke izbio u posljednjih 50 metara i na cilj stigao s vremenom 1:45.34 minuta i tako srebro sa 100m slobodno pridodao i sjajniju medalju na dvostruko dužoj dionici. Srebro je osvojio Litvanac Danas Rapsys, inače najbrži iz polufinala, sa 1:46.07, a broncu Rus Mihail Dovgaljuk sa 1:46.15.

Drugo zlato dana Velika Britanija je osvojila u utrci ženskih štafeta na 4×200 metara slobodno za koje je najzaslužnija 17-godišnja Freya Anderson koja je u posljednjih 50 metara pretekla Ruskinju Anastaziju Guženkovu na cilj stigla s vremenom 7:51.65, 1.22 sekunde ispred srebrne Rusije, dok je u samoj završnici do bronce stigla Njemačka sa 7:53.76 minuta, 10 stotinki ispred četvrte Francuske koja je vodila prije posljednje izmjene.

Talijanka Simona Quadarella (19) potvrdila je kako je trenutačno najbolja europska dugoprugašica, nakon zlata na 800 metara osvojila je najsjajniju medalju i na 1500 metara slobodno i to vodeći od prvog do posljednjeg metra. Mlada Talijanka je na cilj stigla s vremenom 15:51.61, srebro je osvojila Njemica Sarah Koehler sa 15:57.85, a broncu 16-godišnja Mađarica Ajna Kesely sa 16:03.22. I za Kesely je ovo druga medalja u Glasgowu, nakon srebra na 800m slobodno.

Ukrajinac Andrij Govorov (26) potvrdio je status favorita na 50 metara leptir, svjetski rekorder je slavio u Glasgowu s vremenom novog rekorda europskih prvenstava od 22.48. Srebro je osvojio Britanac Ben Proud sa 22.78, a broncu Rus Oleg Kostin sa 22.97.

Hrvatski plivači Anton Lončar i Nikola Obrovac nisu se uspjeli plasirati u finala na 200 metara leđno, odnosno 50 metara prsno, Lončar je s novim osobnim rekordom od 1:59.86 minuta zauzeo 13. mjesto u polufinalu na 200m leđno, dok je Obrovac u polufinalu na 50m prsno zauzeo 15. mjesto s vremenom 27.75 sekundi.

Lončar (22) je u polufinalu EP-a u Glasgowu po prvi put u karijeri 200m leđno plivao brže od dvije minute, no i tih 1:59.86 ipak je bilo za 1.43 sekunde sporije od vremena potrebnog da se izbori nastup u finalu koji je na programu u srijedu. Dosadašnji najbolji Lončarov rezultat bio je 2:00.11 minuta, a to je plivao u jutarnjim kvalifikacijama. Najbolje vrijeme polufinala ostvario je Rus Jevgenij Rilov sa 1:55.50 ispred Poljaka Radoslawa Kaweckog sa 1:57.56 i sunarodnjaka Grigorija Taraseviča sa 1:57.62.

Obrovac (20) je u polufinalu EP-a ostvario 13 stotinki slabije vrijeme od onoga u jutarnjim kvalifikacijama, no niti da je plivao na razini svog hrvatskog rekorda (27.46) ne bi se plasirao u finale, jer je za taj doseg trebalo plivati 27.17. Najbolji u polufinalu bio je Britanac Adam Peaty s novim rekordom europskih prvenstava od 26.23 sekunde ispred Talijana Fabija Scozzolija sa 26.80 i Srbina Čabe Silađija sa 26.99.